Kolej wąskotorowa

Sklejamy karton i papier... - Modelarstwo kartonowe

Moderatorzy: ModTeam, Sekretarz

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Patryk.K
Posty: 493
Rejestracja: 2009-03-21, 23:15
Lokalizacja: Tychy

Kolej wąskotorowa

#1 Post autor: Patryk.K » 2009-04-14, 21:17

"Najpiękniejsze są takie podróże,
Które pamięć na zawsze zachowa,
Gdy dziewczyna jest piękna nad podziw,
A kolejka wąskotorowa."

Krzysztof Klenczon


To tak (mam nadzieję) ;-) na dobry początek mojego wątku o wąskotorówkach. Postanowiłem założyć osobny temat aby nie mieszać "dużej" kolei z "małą" :-)

Na początek do pokazania i opisania idzie model parowozu Bn2t produkcji Krauss & Co., München z 1882 roku, który pracował m.in. w Cukrowni Wierzchosławice.
Obecnie nosi oznaczenie CW 1 i należy do zbiorów Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie.

Model wydała firma Delta-Te w skali H0e, lecz z ich wycinanki trudno było to nazwać modelem. :-P

Obrazek

Wydawca zrobił tak wycinankę, aby podołali jej początkujący modelarze, jednak mi się ta wersja nie spodobała i postanowiłem ulepszyć mój parowozik. :-D

Obrazek

Obrazek

Zaczynamy od ostoi.
Z jej sklejeniem nie było problemów. Z racji tego, że w wycinance była "płaska" dorobiłem większość nitów.

Obrazek

Następnie był kocioł.
Oryginalny "wycinankowy" kocioł był za duży względem ostoi, więc należało jego średnicę zmniejszyć, co też zrobiłem. Dorobiłem też osprzęt wewnątrz budki maszynisty, bo wydrukowane pokrętła i wskaźnik wody mnie nie usatysfakcjonowały. :mrgreen:

Obrazek

Drzwi od dymnicy też ulepszyłem dodając pokrętło i zabezpieczenia przez otwieraniem (nie wiem jak to się fachowo nazywa) ;-)
Kocioł wyposażyłem w całe orurowanie i pokrętła.
Na dymnicy zawiesiłem też lampę własnej produkcji, (bo oczywiście w wycinance jej w ogóle nie było). Lampa jest zdejmowana. :mrgreen:

Obrazek

Obrazek


Potem były koła i wszystko, co wokół nich, czyli silniki, wiązary, korbowody itd.
Nie sprawiło mi to najmniejszego problemu, bardzo dobrze się sklejały.
"Uplastyczniłem" też krzyżulec na prowadnicach... w wycinance był wydrukowany.

Następnie była budka maszynisty i małe kłopoty z jej montażem.
Otóż, była za niska względem kotła więc należało jej wysokość powiększyć poprzez wycięcie jej z nadmiarem kartonu. Poprawiłem też zbiorniki na wodę, bo powinny być bardziej "wyostrzone" a nie jak są w wycinance zaokrąglone...

Obrazek


Obrazek



Co tu jeszcze?
Dorobiłem dzwon, zrobiłem od podstaw też sprzęgi orczykowe i to chyba tyle. :-) Do wykończenia modelu zostają mi stopnie wejściowe do budki i... jak jeszcze coś wypatrzę to dorobię. ;-)

Obrazek

Obrazek

Garand
Posty: 53
Rejestracja: 2007-07-20, 23:41

#2 Post autor: Garand » 2009-04-15, 14:47

Faaajny model. :mrgreen: Jaki będzie następny? :-)

Kiedyś też sklejałem wagony z tego wydania. Teraz tylko zostało mi zdjęcie po jednym. Mam nadzieję, że nie pogniewasz się jak wstawię zdjęcie w Twoim wątku. ;-)
Obrazek

Awatar użytkownika
Patryk.K
Posty: 493
Rejestracja: 2009-03-21, 23:15
Lokalizacja: Tychy

#3 Post autor: Patryk.K » 2009-04-15, 15:35

Garand pisze:Faaajny model. :mrgreen: Jaki będzie następny? :-)
Myślę, że następnym modelem będzie wagon "salonka" z 1882r. z Cukr. Kruszwica. Planuję odwzorować stan z 1985 roku :-)
Garand pisze:Mam nadzieję, że nie pogniewasz się jak wstawię zdjęcie w Twoim wątku. ;-)
Nie ma problemu. ;-)

Awatar użytkownika
Patryk.K
Posty: 493
Rejestracja: 2009-03-21, 23:15
Lokalizacja: Tychy

#4 Post autor: Patryk.K » 2009-04-20, 22:00

A teraz na dobranoc trochę modelarstwa. :lol:

Zrobiłem sobie makietkę do prezentacji taboru. :-) Podstawa to tektura 3mm + preszpan 1mm. Makietka ma rozmiary: szer. 19cm., a długość to ok. 35 cm.

Materiały użyte do jej "produkcji" to:

Kawałek trawy maty firmy Faller (nr. katalogowego nie pamiętam)
Tor w skali N - pasuje również do H0e.
Słupy to wyrób własny, z wykałaczki i drucików. Przewody na słupach to taki bardzo cienki (0,5mm) sprężysty materiał. :-D
Płot produkcja własna, (studnia i sławojka to modeliki wyd. Delta-Te). Wszystko z kartonu oczywiście. ;-)

Makietka powstała w 2 dni. :-P

Jak dostanę jakieś drzewa, albo krzaczki to naturalnie je umieszczę na niej. :-)

Na zdjęciach przedstawiłem również obecny stan wagonu salonki. :-)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

_______________________________________________________________________

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
belfast
Posty: 1535
Rejestracja: 2009-03-18, 22:16
Lokalizacja: Warszawa

#5 Post autor: belfast » 2009-04-21, 04:11

witaj :-D bardzo fajnie Ci to wyszło :mrgreen: :mrgreen: elegancka robota :!: :!: mam tylko jedno pytanie czysto teoretyczne: czy pomiędzy torami nie powinno być wysypane kamieniami (nie wiem jak się to fachowo nazywa :-P )tak jak w kolei normalnotorowej :?: :?:
pytam bo ja kolejką wąskotorową jechałem jak byłem w podstawówce i wtedy nie zwracałem na takie rzeczy uwagi :-P pozdrawiami życzę dalszych sukcesów :mrgreen:

Awatar użytkownika
Patryk.K
Posty: 493
Rejestracja: 2009-03-21, 23:15
Lokalizacja: Tychy

#6 Post autor: Patryk.K » 2009-04-21, 05:26

belfast pisze:czy pomiędzy torami nie powinno być wysypane kamieniami (nie wiem jak się to fachowo nazywa :-P )tak jak w kolei normalnotorowej :?: :?:
Na początku pewnie tak było, ale z czasem tor zaczęła zarastać trawa i podsypka zniknęła wśród roślinności. :-)

Te kamienie to właśnie podsypka. :-)

Awatar użytkownika
Patryk.K
Posty: 493
Rejestracja: 2009-03-21, 23:15
Lokalizacja: Tychy

#7 Post autor: Patryk.K » 2009-04-21, 17:21

Trochę zdjęć w słoneczku. :-)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
belfast
Posty: 1535
Rejestracja: 2009-03-18, 22:16
Lokalizacja: Warszawa

#8 Post autor: belfast » 2009-04-22, 19:45

witaj :-) w świetle dziennym wygląda jeszcze lepiej :!: gratulacje :mrgreen: i czekam na kolejne odsłony :mrgreen:
pozdrawiam

Wicio
Posty: 841
Rejestracja: 2007-06-18, 18:32
Lokalizacja: Chełm Śląski
Kontakt:

#9 Post autor: Wicio » 2009-04-23, 17:43

Witaj

Na wstępie powiem, że szkoda że go tak ubrudziłeś, ładnej by się prezentował bez tego upiększenia.
Szkoda tylko, że z trawa poszedłeś na łatwiznę i wkleiłeś byczy płat jednego koloru, mogłeś pokusić się wkleić zlepki rożnych odcieni efekt byłby uderzający po dalszych obróbkach.

Przy okazji witaj na forum, o widzę kolega z Tychów jest , jakiż świat jest mały, tuż za miedza można by rzec.

Awatar użytkownika
Patryk.K
Posty: 493
Rejestracja: 2009-03-21, 23:15
Lokalizacja: Tychy

#10 Post autor: Patryk.K » 2009-04-23, 17:56

Wicio pisze: szkoda że go tak ubrudziłeś, ładnej by się prezentował bez tego upiększenia.
Kwestia gustu. Ja lubię spatynowane modele, bo wtedy oryginalniej wyglądają. ;-) A czyste to stoją w muzeum. :mrgreen:
Wicio pisze: Szkoda tylko, że z trawa poszedłeś na łatwiznę i wkleiłeś byczy płat jednego koloru, mogłeś pokusić się wkleić zlepki rożnych odcieni efekt byłby uderzający po dalszych obróbkach.
Nie lubię się bawić w "zlepki", a trawą elektrostatyczną jeszcze nie operowałem, także została mi mata. Nie zależy mi na uderzającym realizmie, chodziło mi tylko o jakieś lepsze "tło" do pokazywania modeli niż biel kartonu tak jak na pierwszych zdjęciach.

Awatar użytkownika
belfast
Posty: 1535
Rejestracja: 2009-03-18, 22:16
Lokalizacja: Warszawa

#11 Post autor: belfast » 2009-04-23, 20:16

witajcie :-)
abstrahując od tej trawy to szczerze powiedziawszy po takim terenie polnym pociąg jaki by nie był a zwłaszcza parowozik czysty nie powinien być :lol: :lol: :lol:
pozdrwiam

Awatar użytkownika
Patryk.K
Posty: 493
Rejestracja: 2009-03-21, 23:15
Lokalizacja: Tychy

#12 Post autor: Patryk.K » 2009-04-26, 15:57

Drzewka przybyły. :mrgreen:
Własnoręczna robota. ;-)
Coś do sadu i topola włoska. ;-)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
Qwark
Posty: 357
Rejestracja: 2008-03-09, 19:34
Lokalizacja: Świnoujście
Kontakt:

#13 Post autor: Qwark » 2009-04-26, 17:14

No, drzewka piękne. Można wiedzieć z czego zrobiłeś listowie? Gąbka ani inny "flok" to nie jest chyba? Drobno posiekana włóczka? Już nie zgaduję.

Awatar użytkownika
Patryk.K
Posty: 493
Rejestracja: 2009-03-21, 23:15
Lokalizacja: Tychy

#14 Post autor: Patryk.K » 2009-04-26, 17:28

Listowie to rozciągnięta taka specjalna siatka, na której jest bardzo drobna gąbeczka, firmy Faller (Nr katalogowy: F181391). A pień i gałęzie to jakieś suche roślinki zebrane na polu. ;-)

Awatar użytkownika
Patryk.K
Posty: 493
Rejestracja: 2009-03-21, 23:15
Lokalizacja: Tychy

#15 Post autor: Patryk.K » 2009-04-28, 20:29

Można uznać, że salonka została skończona. ;-)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Karton i Papier”