[G] Lockheed F-117 GPM

Sklejamy karton i papier... - Modelarstwo kartonowe

Moderatorzy: ModTeam, Sekretarz

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
panpanek
Posty: 62
Rejestracja: 2006-08-02, 22:59
Lokalizacja: Piastów k. W-wy

[G] Lockheed F-117 GPM

#1 Post autor: panpanek » 2009-07-17, 22:51

Model, który skleiłem przez pierwszy miesiąc wakacji to znany chyba wszystkim Lockheed F-117. Te „pokraczne” maszyny niestety zostały wycofane z amerykańskiego uzbrojenia w kwietniu ubiegłego roku.
Nie udało mi się znaleźć dokończonej relacji bądź galerii dotyczącej tego modelu, więc cieszę się, że mogę go zaprezentować. Poniżej okładka i zdjęcie arkuszy z częściami:
[center]Obrazek Obrazek[/center]
Model opracowany został przez p. Zbigniewa Sałapę. Części znajdują się na 15 arkuszach A4 kartonu i dwóch papieru offsetowego. Kupiłem go rok temu w Warszawie, w księgarni Pelta po okazyjnej cenie 21zł. Model wydrukowany na dobrym papierze (chociaż już prawie dziesięcioletnim). Nie obeszło się niestety bez „zgrzytów” w trakcie budowy. W niektórych miejscach musiałem przyciąć jakąś część, w innych coś dosztukować. W gruncie rzeczy, te dodatkowe operacje były często wymuszane błędami popełnionymi we wcześniejszym etapie budowy. Przycięcie jednego z elementów szkieletu spowodowało zmniejszenie wysokości modelu, przez co jedną z części kadłuba przykleiłem również niżej. Efektem tych zabiegów jest nieprawidłowy montaż stateczników pionowych (są ustawione względem siebie pod zbyt ostrym kątem).
Model jest duży (61cm długości i 40cm rozpiętości) i pomimo takiego sobie wykonania prezentuje się wg mnie ciekawie. Przy sklejaniu trzeba być uważnym i często myć dłonie- na czarnym druku doskonale widać odciski palców. F-117 był za to łatwy w retuszu. Wystarczył czarny tusz kreślarski i brązowa pastela.
Oto kilkanaście zdjęć przedstawiających model F-117:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
A tutaj w towarzystwie Apache’a:
[center] Obrazek[/center]

Następny model zacznę sklejać prawdopodobnie dopiero w maju. Muszę poświęcić więcej czasu przygotowaniom do matury. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Awatar użytkownika
belfast
Posty: 1535
Rejestracja: 2009-03-18, 22:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: [G] Lockheed F-117 GPM

#2 Post autor: belfast » 2009-07-17, 23:01

panpanek pisze:
Następny model zacznę sklejać prawdopodobnie dopiero w maju. Muszę poświęcić więcej czasu przygotowaniom do matury. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
ale maj dopiero był :-P chyba że to na przyszły rok się już szykujesz :-P
gratuluje ładny model :mrgreen:

Awatar użytkownika
jacek172
Posty: 80
Rejestracja: 2008-10-26, 10:33
Lokalizacja: Modlin Twierdza

#3 Post autor: jacek172 » 2009-07-18, 19:17

OOOO kolego już się szykujesz ? Mnie też czeka matura... :evil: ale przygotowania do niej poczynię dopiero jak rok szkolny się zacznie :lol:

Awatar użytkownika
Piterski
Posty: 1142
Rejestracja: 2006-08-02, 11:33
Lokalizacja: Warszawa

#4 Post autor: Piterski » 2009-07-30, 12:00

Panpanek, przyjmij moje gratulacje za ten model, a przede wszystkim za wykonanie. Widzę że mocno poszedłeś do przodu od czasów kiedy się pierwszy raz zetknęliśmy na forum. To chyba było jeszcze na KW.
Tak przy okazji ciekaw jestem czy masz jeszcze tego Zero, którego ja tak od niepamiętnych czasów buduje?
Pozdrawiam serdecznie :-)

Awatar użytkownika
panpanek
Posty: 62
Rejestracja: 2006-08-02, 22:59
Lokalizacja: Piastów k. W-wy

#5 Post autor: panpanek » 2009-08-02, 22:58

Tak, cały czas mam tego Zero. Po obejrzeniu Twojej genialnej relacji i zobaczeniu jak wiele w nim do siebie nie pasuje, boję się go wręcz dotykać :mrgreen:.

Awatar użytkownika
Piterski
Posty: 1142
Rejestracja: 2006-08-02, 11:33
Lokalizacja: Warszawa

#6 Post autor: Piterski » 2009-08-17, 08:13

Myślę, że da się go zrobić ale czy warto to już trudniejsze pytanie. Na pewno wywalił bym większa część podłożnicy. Zostawił tylko początek z kabina i może ogonek tam gdzie wchodzą bagnety skrzydeł i stateczników poziomych. Resztę pojechał na dwie wręgi. Na pewno trzeba tez trochę skorygować wycięcia pod wnęki i nie wiem czy nie podciąć szkieletu bo ja nie mogłem uzyskać wzniosu skrzydeł.
Moja relacja do końca taka wiarygodna na pewno nie jest bo za dużo tam kombinuje ale model faktycznie nie jest idealny. Teraz zbieram siły do ostatniego skoku by ten model definitywnie skończyć.

Awatar użytkownika
Grzegorz11
Posty: 74
Rejestracja: 2008-03-19, 21:01
Lokalizacja: TORUŃ

#7 Post autor: Grzegorz11 » 2009-08-17, 08:57

Gratuluję ukończenia pięknego modelu :mrgreen:
p.s :shock: zostały wycofane :?: Kurcze nawet nie wiedziałem :roll: , a co będzie następcą F-117 :?:

Awatar użytkownika
panpanek
Posty: 62
Rejestracja: 2006-08-02, 22:59
Lokalizacja: Piastów k. W-wy

#8 Post autor: panpanek » 2009-08-21, 21:06

Co następcą? Nie jestem jeszcze do końca pewien, ale chciałbym zacząć w końcu skleić B-17g od GPMu. Zgubiłem owiewkę, ale z w miarę satysfakcjonującym skutkiem już w te wakacje wytłoczyłem własną. Niedługo zaopatrzę się w srebrną Pactrę do retuszu. Budowę modelu i ewentualną relację zacznę najwcześniej 21 maja. :mrgreen: :mrgreen:

ODPOWIEDZ

Wróć do „Karton i Papier”