Focke-Wulf Fw-190A-3 [R]

Sklejamy karton i papier... - Modelarstwo kartonowe

Moderatorzy: ModTeam, Sekretarz

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
edipodium
Posty: 1345
Rejestracja: 2007-07-23, 10:06
Lokalizacja: Poręby
Kontakt:

Focke-Wulf Fw-190A-3 [R]

#1 Post autor: edipodium » 2009-12-30, 10:06

Witam!
Oto mój odpoczynek od „Jaszczembia”, Fw-190 A-3 z wyd. Card Plast. Jest to numer pierwszy z tego wydawnictwa. Biorąc pod uwagę że „Kate” była drugim numerem i pochodziła około z ’89 (przynajmniej tak mi powiedziano), tak więc ta wycinanka pochodzi z tych samych lat, czyli jest ode mnie o jakiś rok starsza. Model opracował pan Janusz Oleś więc po doświadczeniach z „Kasią” wnioskuję że model nie będzie pozbawiony wpadek ale da się go skleić z dobrym efektem. Jak to mi wyjdzie? Zobaczymy. Model ma być odpoczynkowy więc nie będę tam niczego uplastyczniał. Jedyne co zmienię to oddzielone stery i wnęki podwozia, ponieważ to staram się powoli traktować jako standard. Zastanawiam się też nad silnikiem ale chyba skończy się tylko na pół wypukłej atrapie.
Tyle wstępu, czas na zdjęcia. Jak wspomniałem „czysta” kabina:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Elementy kadłuba:
Obrazek Obrazek Obrazek
Koła oraz kabina były dokupione o Ta-152 z GPM’u do którego się przymierzałem ale go nie kupiłem. Świetnie natomiast pasują do tego modelu:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Podczas łączenia kolejnych elementów poszycia powstały mi między nimi szpary które wyeliminowałem. Wygląda to nawet lepiej niż na F-16 i mnie nie martwi bo na to byłem przygotowany tym modelu.
Obrazek Obrazek
Niestety wynikł jeden babol z mojej winy który mnie wnerwia i to baż. Otóż w tylnej części owiewki kabiny powstał mi biały nalot od gluta i nie mam jak tego usunąć. Zerwanie kabiny wiązało by się najpewniej z rozerwaniem jej i poszycia.
Obrazek
Reszta zdjęć:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Na razie tyle.
A teraz na rozluźnienie... kapka mieszanki do capka! XD
http://www.youtube.com/watch?v=jgXnxBLcg_Q
Pozdro!

Awatar użytkownika
46lukasz
Posty: 703
Rejestracja: 2009-07-22, 18:54
Lokalizacja: Oleśnica/Newbridge

#2 Post autor: 46lukasz » 2009-12-30, 13:34

Mi się podoba to co do tej pory zrobiłeś jak i sam samolot :-D
Myślę że ciekawe malowanie jest z tym orłem na kadłubie. Zauważyłem też, że na nowym Fw-190 on hala jest tylko ta "wstęga" a orła niema :mrgreen:
wie ktoś czemu tak jest?

Powodzenia w dalszej budowie
-Łukasz

Awatar użytkownika
tad
Posty: 1145
Rejestracja: 2006-09-17, 16:19
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#3 Post autor: tad » 2009-12-30, 17:29

46lukasz pisze:że na nowym Fw-190 on hala jest tylko ta "wstęga" a orła niema :mrgreen:
wie ktoś czemu tak jest?
Ja wiem - Hans Fryderyk Joachim przelatywał za blisko Szarika, orzełek dostał po piórach no i spadł. A tam czerwonoarmiści zrobili z niego zupę - to praktyczne chłopaki.

Jakbyś chciał wiedzieć jeszcze gdzie ten orzełek zgubił koronę, to też wiem...

Powodzenia Edipodium!
TAD

Awatar użytkownika
OSTOJA
Posty: 3840
Rejestracja: 2008-06-13, 10:23
Lokalizacja: Mielec (Ostróda)

#4 Post autor: OSTOJA » 2009-12-30, 18:48

Edi, obawiam się, że gluta niczym nie wyczyścisz. To już tak musi zostać, prędzej folia się rozpuści niż to cholerstwo. Ale co tam, reszta jest OK i trzeba kończyć. :roll: 8-) :mrgreen:

Awatar użytkownika
edipodium
Posty: 1345
Rejestracja: 2007-07-23, 10:06
Lokalizacja: Poręby
Kontakt:

#5 Post autor: edipodium » 2009-12-30, 20:02

tad pisze:A tam czerwonoarmiści zrobili z niego zupę
Taa, zupę. Na surowo z piórami go zjedli! :mrgreen:
OSTOJA pisze:Edi, obawiam się, że gluta niczym nie wyczyścisz.
Nalot z SG można bardzo dobrze zniwelować lakierem albo Caponem co zrobiłem przy "Kasi" ale tu po prostu nie mam się jak dostać. I będzie tak jak mówisz:
OSTOJA pisze:To już tak musi zostać
:-( .
46lukasz pisze:Zauważyłem też, że na nowym Fw-190 on hala jest tylko ta "wstęga" a orła niema :mrgreen:
wie ktoś czemu tak jest?
Po pierwsze: Moja wersja to A-3, a wersja z Hala (którą także posiadam ;-) ) to wersja A-8.
Po drugie: mój ma numer taktyczny 11 a z Hala ma 13.
Po trzecie: Na obydwu maszynach latali inni piloci (tak mi się przynajmniej zdaje :-P ) i każdy domalowywał swoje widzi misie. Jeden se wolał orełka a inny kokardki.
Wniosek: Jeden i drugi samolot to dwie całkiem inne maszyny, jedyne co je łączy to typ (Fw-190) i przynależność do państwa, więc chyba logiczne dla czego jeden od drugiego się różni. :mrgreen:
Mam nadzieję że jakoś naświetliłem Ci sytuację i nie odbierzesz mojej wypowiedzi złośliwie. ;-)
Dzięki wszystkim za wsparcie duchowe ;-) :mrgreen: !
Pozdro!

Awatar użytkownika
Matrix_OST
Posty: 447
Rejestracja: 2006-09-28, 20:31
Lokalizacja: Olsztyn

#6 Post autor: Matrix_OST » 2009-12-30, 21:11

Widzę, że zapowiada się ciekawy model. Nigdy prędzej go nie widziałem. Ani nawet nie wiedziałem o Jego istnieniu.. Także musisz go skończyć bo jestem ciekaw.

Awatar użytkownika
edipodium
Posty: 1345
Rejestracja: 2007-07-23, 10:06
Lokalizacja: Poręby
Kontakt:

#7 Post autor: edipodium » 2010-02-02, 22:04

Witam!
Pierwszy egzamin (z chemii) mam już za sobą, jeszcze matematyka. Znajdując chwilkę wolnego czasu postanowiłem uaktualnić relację. Od ostatniej aktualizacji dużo przybyło do modelu a mianowicie statecznik poziomy, podwozie, jedno skrzydło a drugie znajduje się w budowie. Jak obiecałem stery kierunków robię oddzielone. Model klei się bardzo przyjemnie choć posiada parę błędów które dadzą się łatwo naprawić. Większe problemy można mieć przy przedniej części przejścia kadłuba w skrzydło jeśli chce się zrobić wnęki podwozia ale sądzę że i w standardzie może to przysporzyć trudności, tak więc tu trzeba mieć się na baczności. Najbardziej jednak niezadowolony jestem póki co z kołpaka śmigła który jest ciężko dopasować do siebie, a długości elementów z których jest on złożony są różne. Raz jest za długa, a raz za krótka, przez co powychodziły mi nierówności i dziury. Wyrok jest tylko jeden: kołpak idzie pod szlif i pędzel. To tyle uwag dotyczących modelu, zapraszam do oglądania zdjęć. Nie będę opisywał każdego po kolei ponieważ uważam to za zbędne. Myślę że na zdjęciach wszystko widać wyraźnie. W razie jakichś niejasności proszę pytać.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Na koniec jeszcze fotka z Edkiem Mrokiem.
Obrazek
Pozdro!

Awatar użytkownika
tad
Posty: 1145
Rejestracja: 2006-09-17, 16:19
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#8 Post autor: tad » 2010-02-02, 22:18

Robisz ile się da z takiej wycinanki, tak trzymaj.

Kołpak słusznie do szlifowania i jeszcze jedno. Pierwszy segment z przodu powinien być większy niż reszta kadłuba - wyraźnie powinien odstawać, bo to był jakiś kołnierz do zbierania ściekającego oleju. Kiedyś myślałem, że odstający pierścień w tym miejscu to błąd, ale sam błądziłem :-)
TAD

Awatar użytkownika
46lukasz
Posty: 703
Rejestracja: 2009-07-22, 18:54
Lokalizacja: Oleśnica/Newbridge

#9 Post autor: 46lukasz » 2010-02-02, 22:48

Bardzo ładnie :mrgreen: :D
Tak trzymaj

-Łukasz

Awatar użytkownika
OSTOJA
Posty: 3840
Rejestracja: 2008-06-13, 10:23
Lokalizacja: Mielec (Ostróda)

#10 Post autor: OSTOJA » 2010-02-03, 08:36

Ale zdjęć "natrzaskałeś". Najważniejsze, że coś się dzieje i to dobrze.
edipodium pisze:Pierwszy egzamin (z chemii) mam już za sobą, jeszcze matematyka.
Czy można wiedzieć jaka uczelnia - wydział? Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
edipodium
Posty: 1345
Rejestracja: 2007-07-23, 10:06
Lokalizacja: Poręby
Kontakt:

#11 Post autor: edipodium » 2010-02-03, 12:24

tad pisze:Pierwszy segment z przodu powinien być większy niż reszta kadłuba - wyraźnie powinien odstawać
Tad, nie bardzo rozumiem. Mógł byś mi to zaznaczyć albo jakoś zobrazować na którymś zdjęciu?
OSTOJA pisze:Czy można wiedzieć jaka uczelnia - wydział?
Ależ owszem :mrgreen: . PWSZ Krosno, kierunek: Mechanika i Budowa Maszyn.
Tad, wiem że jakby mi się chciało to bym i więcej wycisną, tylko mi się nie chce :-P :mrgreen: .
Dzięki za pozytywne uwagi :-D .
Pozdro!

Awatar użytkownika
OSTOJA
Posty: 3840
Rejestracja: 2008-06-13, 10:23
Lokalizacja: Mielec (Ostróda)

#12 Post autor: OSTOJA » 2010-02-03, 12:32

edipodium pisze:PWSZ Krosno, kierunek: Mechanika i Budowa Maszyn.
No to gratulacje i trzymaj się chłopie.

Awatar użytkownika
tad
Posty: 1145
Rejestracja: 2006-09-17, 16:19
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#13 Post autor: tad » 2010-02-03, 15:36

Edipodium, no nie wiem jak to pokazać - ten pierścień powinien odstawać, jakby był lekko niedopasowany. Poszukaj sobie relacji Sicore na kworku - tam zrobiłem z siebie durnia w tym temacie :-)
TAD

Awatar użytkownika
edipodium
Posty: 1345
Rejestracja: 2007-07-23, 10:06
Lokalizacja: Poręby
Kontakt:

#14 Post autor: edipodium » 2010-02-03, 17:50

Acha, teraz wiem o co chodziło. No cóż, następnym razem będę pamiętał ;-) .
Pozdro!

Awatar użytkownika
edipodium
Posty: 1345
Rejestracja: 2007-07-23, 10:06
Lokalizacja: Poręby
Kontakt:

#15 Post autor: edipodium » 2010-02-10, 20:51

Witam!
Oto kolejna, przed ostatnia już aktualizacja relacji. Kolejną będzie galeria końcowa.
Kołpak śmigła został lekko przeszlifowany i pomalowany. Wielkich wyczynów tutaj nie robiłem bo miał to być model odpoczynkowy. Zostało doklejone drugie skrzydło oraz stateczniki poziome. Jeśli koś by zauważył że (patrząc od góry) są krzywe, to powiem że było o wiele gorzej, ale po kilku cięciach jakoś to w miarę przyzwoicie naprostowałem. Część 21 która przykrywała KM’y w przedzie kadłuba została przeze mnie na początku źle wklejona. Wkleiłem ją do środka a miała być wypukła. Na szczęście miałem drugi egzemplarz (którego oczywiście nie pociąłem dla tak małej części) i kserówkę z której to wykorzystałem tą część.
Poza tym nie zauważyłem więcej baboli w końcowej fazie prac. Zapraszam do oglądania zdjęć:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Zapraszam na kolejny odcinek „Moda na Swastykę” pod tytułem: „Galeria końcowa” :mrgreen:
Pozdro!

ODPOWIEDZ

Wróć do „Karton i Papier”