Polski Messerschmitt Bf-109 G-14 (Orlik)

Sklejamy karton i papier... - Modelarstwo kartonowe

Moderatorzy: ModTeam, Sekretarz

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Dombeer
Posty: 23
Rejestracja: 2009-12-04, 20:11
Lokalizacja: Chełm

Polski Messerschmitt Bf-109 G-14 (Orlik)

#1 Post autor: Dombeer » 2010-02-21, 09:12

Obrazek
Jest to moja pierwsza relacja na tym forum. Więc może najpierw przedstawię się tym co mnie jeszcze nie znają. Mam na imię Marcin, pochodzę z miasta co się zowie Chełm (woj. lubelskie), modelarstwem kartonowym zajmuję się z przerwami od 1996.

Budowę tego modelu miałem w planach zaraz po jego ukazaniu się. Nie zmieniła ich nawet relacja Cevy, który jak wiadomo wydał o nim nie zbyt pochlebną opinię.
Robię to dlatego że bardzo podoba mi się owo niestandardowe malowanie i po prostu chcę mieć ładny model na półkę :mrgreen:

Dla całości dodam tylko że autorem jest Łukasz Fuczek, a z wersji G-2 na G-14 przerabiał Szymon Kołek. O historii tego cudaka można poczytać o tu: klik
Będzie to mój pierwszy Orlik.

Podczas budowy będę się opierał o relację Kroola, który wykonał G-2 będąca podstawką pod przeróbkę: klik
a także Cevy, co go nie skończył :-P klik
Pracę nad modelem rozpocząłem od wykonania osłony silnika, która nie przysporzyła problemów. Prócz bąbla znajdującego się bezpośrednio za nią.
Niestety mimo usilnych starań nie udało mi się zrobić na tyle dobrego zdjęcia. Dlatego aby każdy mniej więcej wiedział o co chodzi posłużyłem się, oczywiście za pozwoleniem, fotką z relacji Wojtka, gdyż u mnie jest tak samo.
Obrazek

i moje zdjęcia:
Osłona silnika, jeszcze bez retuszu:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
i szkielet kabiny pilota:
Obrazek Obrazek Obrazek
cześć 1l była trochę za wysoka, ale to nie stanowiło problemu
Zobaczymy co z tego wyjdzie. Na razie jestem dobrej myśli ;-)
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
konradoo
Posty: 114
Rejestracja: 2007-05-02, 07:20
Lokalizacja: Szczecin

#2 Post autor: konradoo » 2010-02-21, 09:35

No to jestem 1wszy bilety na premiere już mam ;-) Robi się ciekawie coraz więcej niemieckich maszyn na forum.Kiedyś czytałem relacje z tego modelu i wiem że coś nie tak jest z pasowaniem skrzydeł do poszycia ale działaj,działaj bo jak na razie elegancko to wygląda. :mrgreen:

Awatar użytkownika
Kroolo
Posty: 3148
Rejestracja: 2006-08-05, 15:28
Lokalizacja: Lublin

#3 Post autor: Kroolo » 2010-02-21, 10:06

No chętnie popatrzę co wyczyniasz z "polskim" mesiem ;-)

Awatar użytkownika
OSTOJA
Posty: 3840
Rejestracja: 2008-06-13, 10:23
Lokalizacja: Mielec (Ostróda)

#4 Post autor: OSTOJA » 2010-02-21, 10:32

Witam na forum i życzę powodzenia.

Awatar użytkownika
Matrix_OST
Posty: 447
Rejestracja: 2006-09-28, 20:31
Lokalizacja: Olsztyn

#5 Post autor: Matrix_OST » 2010-02-21, 11:48

No Marcin witamy witamy ;-) A spytamsię czy moskit już skończony 8-)

Awatar użytkownika
Dombeer
Posty: 23
Rejestracja: 2009-12-04, 20:11
Lokalizacja: Chełm

#6 Post autor: Dombeer » 2010-02-22, 09:33

Dzięki chłopaki za zainteresowanie :-D

Kamilu z Moskitem to jest tak, że ogarnęła mnie jakaś niemoc twórcza. Przez trzy dni skleiłem tylko klapy podwozia. Mimo że do końca pozostało naprawdę nie wiele bo: łopaty śmigieł i pociski rakietowe wraz z wyrzutniami to jakoś nie mogę się przełamać by to skończyć. :-(
Dlatego że nie chciałem tracić czasu na rozmyślanie co dalej, postanowiłem zacząć nowy projekt. Mosquito skończę, pomalutku ale dobrnę do końca :->
Pozdrawiam ;-)

Awatar użytkownika
Dombeer
Posty: 23
Rejestracja: 2009-12-04, 20:11
Lokalizacja: Chełm

#7 Post autor: Dombeer » 2010-02-22, 15:53

Dzisiaj niewielka aktualizacja. Udało mi się wykonać tylą cześć kadłuba. Całość klejona wyrobem BCG-podobnym. Mimo że nie wygląda to idealnie, szczególnie w dolnej części, to w porównaniu z moimi wcześniejszymi modelami klejonymi BCG jest o niebo lepiej. Wszystko oczywiście jest jeszcze bez retuszu.
Ponadto przeprosiłem się z klejem introligatorskim, zacząłem go używać choć na razie na niewielką skalę :->

Obrazek Obrazek Obrazek

Pozdrawiam ;-)

Awatar użytkownika
Dombeer
Posty: 23
Rejestracja: 2009-12-04, 20:11
Lokalizacja: Chełm

#8 Post autor: Dombeer » 2010-03-08, 12:43

Witam.
Jako że ostatnio cały modelarski czas poświęcałem na Mosquito, dzisiaj postanowiłem pogrzebać sobie przy Niemiaszku.

Niestety kiepsko mi wyszedł kadłub, dlatego stwierdziłem że zrobię od nowa.
Wobec braku nowego egzemplarza zająłem się wyposażeniem kabiny. Jednak ta standardowa wydała mi się zbyt uboga dlatego wykonuję ją sobie od podstaw, posiłkując się zdjęciami oryginału
(dzięki Rowin )
Zawsze to nowe doświadczenie, które na pewno przyda mi się w przyszłości ;-)
Z racji niewielkich umiejętności świadom jestem tego że nie uda mi się jej wiernie odwzorować, postaram się chociaż uwidocznić bardziej znaczące szczegóły :-)
Największym problemem był kolor kokpitu w tym polskim Messerschmitcie. Wycinanka oferuje Rafowski Interior Green, chociaż wydaje mi się on błędny, a rozmowa z kilkoma osobami "w temacie" nie dała jednoznacznej odpowiedzi. Myślę że nie było istotnej potrzeby przemalowywania wnętrza i pozostało one w kolorze oryginału czyli rlm 66. Dlatego zastosuję go do swojego modelu. Być może się mylę, mam nadzieję ze kiedyś uda mi się to zweryfikować.
Pierwszy raz w życiu robię kokpit od podstaw wiec proszę o wyrozumiałość, a znawcą Luftwaffe też nie jestem dlatego będę wdzięczny za wszystkie sugestię na temat Meśka.

Na razie tylko dwie fotografie, tego co do tej pory zrobiłem
ObrazekObrazek
Pozdrawiam 8-)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Karton i Papier”