(Relacja) Samolot Su-15 TM, wyd.Replica

Sklejamy karton i papier... - Modelarstwo kartonowe

Moderatorzy: ModTeam, Sekretarz

Wiadomość
Autor
Sopran
Posty: 6
Rejestracja: 2010-07-20, 20:18

(Relacja) Samolot Su-15 TM, wyd.Replica

#1 Post autor: Sopran » 2010-07-20, 20:30

Witam wszystkich foromowiczów, jestem tu nowy , dopiero się zarejestrowałem, ale forum czytam od dosyć dawna i podziwiam Wasze modele.
Ośmieliłem się na relację, gdyż znalazlem u siebie zapomniany od chyba 15 lat model,
Przeleżał kilkanaście lat na szczęście nietknięty pleśnią i wilgocią w walizce w piwnicy.
. To model radzieckiego samolotu Su-15 wydany przez wydawnictwo Replica, w metryczce jest podany autor modelu , Artur Pasierbiński.
Druck jest czysty , na takiej jakby kredzie, istrukcja budowy to kilka rysunków.
Kartki (A4) oczywiście skopiowałem w punkcie ksero, bo szkoda takie znalezisko niszczyć, a na allegro sprawdzałem, nie ma go..
Zabrałem sie natychmiast za klejenie , dopiero killka części ,mam nadzieję, ze Koledzy beda litościwi i nie dadzą mi na dobry początek kopniaka, ;)))
Na razie tylko zdjęcia okładki i środka . Zdjęcia wstawiłem na fotosika i użylem Linkera, nie wiem czy to wyjdzie rzeczywiście bez reklam.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
belfast
Posty: 1535
Rejestracja: 2009-03-18, 22:16
Lokalizacja: Warszawa

#2 Post autor: belfast » 2010-07-20, 21:23

Witamy na forum :mrgreen:
powodzenia w budowie :mrgreen:

Darek
Posty: 10
Rejestracja: 2010-07-13, 11:49
Lokalizacja: Legnica

#3 Post autor: Darek » 2010-07-21, 09:28

Witam.
Zasiadam w pierwszym rzędzie :-)

Sopran
Posty: 6
Rejestracja: 2010-07-20, 20:18

#4 Post autor: Sopran » 2010-07-21, 09:41

Witam wszystkich
dopiero kilka przednich segmentów , kadłub ma ich 18, zaprojektowane na sklejanie wręga do wręgi, jednak w tych tutaj widocznych zrobię je na jedną wręge z paskiem, .
Czy zrobię tak ze wszystkimi segmentami to nie wiem, okaże się jak bedą pasowały do siebie wręgi.
Po tych kilku częściach nie można ocenic pasowania ogólnie, na razie pasuje.
Model jet oczywiście rysowany bez komputera, co uważam nie jest żadną wadą czy minusem modelu.
W modelu jest bardzo skromne wyposażenie kabiny, które pominę, bo nie mam gotowej owiewki .
Model ma takze proste wnęki podwozia.
Pozdrawiam

Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony 2010-07-23, 16:51 przez Sopran, łącznie zmieniany 1 raz.

MrDarkenRahl
Posty: 121
Rejestracja: 2010-04-14, 16:25

#5 Post autor: MrDarkenRahl » 2010-07-21, 10:31

Sopran pisze:bardzo skromne wyposażenie kabiny, które pominę,
Czemu masz omijać? Przecież to nie jest trudne, a ładnie wygląda. Zawsze możesz mieć otwartą kabinę w latadełku ;-).

Paolo vanKossi
Posty: 14
Rejestracja: 2009-05-15, 18:03

#6 Post autor: Paolo vanKossi » 2010-07-21, 11:56

Witam
Nie wiem czy to złudzenie ale wydaje mi się, że lakier który użyłeś do impregnacji rozmył nieco druk wycinanki. Tak z ciekawości zapytam: Czym impregnowałeś?

Sopran
Posty: 6
Rejestracja: 2010-07-20, 20:18

#7 Post autor: Sopran » 2010-07-23, 11:29

Witam
powolutku coś przybywa.

Mr Darken, masz rację, że modele z wyposażeniem kabiny lepiej sie prezentują
W moim przypadku jest juz za pózno, bo segment juz skleiłem

Paolo, oczywiście wydruk z kopiarki różni się od orginału i to bardzo.
.Jednak to rozmycie na zdjęciach to nie wina impregncji rozcieńczonym lakierem nitro tylko kompresji zdjec oraz jakości wydruku
Przednie segmenty przed kabiną mam już sklejone, jest w nich tylko jedna wręga , zamiast orginalnych ośmiu , po prostu wyrzuciłem i zrobiłem na paski, bez wręg.

Przednie segmenty , nos , maja schody i szpary , mozna to oczywiscie spróbować zniwelować glutem, zeszlifować i pomalować, ja zostawię to tak jak jest , bo takich praktyk nie stosuję.
Maluje części w trakcie klejenia lakierem błyszczącym a na koniec całość będzie i tak kilkakrotnie pomalowana lakierem, co powinno wystarczyc , bo jak wiadomo kilkakrotne lakierowanie zalewa i maskuje szpary również.

Nos samolotu z góry i z dołu, przed polakierowaniem,
pokazuje łączenia , żeby nie było , że chce coś ukryć :-D

Obrazek Obrazek

To samo po polakierowaniu plus wlot powietrza

Obrazek Obrazek

przed i po przyklejeniu wlotu powietrza

Obrazek Obrazek


Po wycięciu 17 segmentów kadłuba dla odmiany skrzydła

Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
OSTOJA
Posty: 3840
Rejestracja: 2008-06-13, 10:23
Lokalizacja: Mielec (Ostróda)

#8 Post autor: OSTOJA » 2010-07-24, 08:25

Powodzenia, trzymam kciuki.

Sopran
Posty: 6
Rejestracja: 2010-07-20, 20:18

#9 Post autor: Sopran » 2010-07-27, 21:02

Witam,
doszło kilka segmentów kadluba plus kilka innych części, dzwigary przy wnękach podwozia jeszcze nie są do nich przyklejonei i odstają.
Model ten coraz bardziej mi się podoba, nie moje wykonanie, tylko wycinanka i sam projekt modelu.
Wiem juz teraz , ze jak czas pozwoli to skleję go jeszcze raz.
Notuję wszystkie moje błędy i postaram sie je poprawić przy drugim wykonaniu.
Spasowanie jest dobre, jednak w niektorych miejscach nie zdadzają sie ze sobą narysowane różne luki czy inne duperele. co widać na powiększeniach.
Błyszczy sie wszystko, bo ja zawsze , lakiernik. :mrgreen:


Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Sopran
Posty: 6
Rejestracja: 2010-07-20, 20:18

#10 Post autor: Sopran » 2010-07-29, 15:15

Witam,
dorobiłem ostatnie dwa segmenty . Nierównosci w dyszy można dopracować za pomoca glutu i farby, tu zostanie jak jest , z racji tego , ze praktyki takie są mi obce.

Obrazek Obrazek

Skrzydła i stateczniki przyłożone tylko tak na sucho, samolot ten ma bardzo smukłą sylwetkę, powierzchnia skrzydeł jakaś taka malutka się wydaje w stosunku do tego długiego kadluba.

Obrazek

Sopran
Posty: 6
Rejestracja: 2010-07-20, 20:18

#11 Post autor: Sopran » 2010-08-02, 12:15

Witam
główna bryła modelu gotowa, zostały do zrobienia podwozie , belki podwieszeniowe, uzbrojenie , zasobnik spadochronu hamujacego, anteny kroplowe , jakieś wloty czy wyloty .
W modelu popelniłem wiele błędów, najwiekszy to wydrukowanie na za cienkim kartonie, optymalny byłby chyba 180 g. Dlatego w wielu miejscach od miętoszenia pozapadało się poszycie .
Większość części już sklejona , więc mogę coś stwierdzić o pasowaniu.
Tak spasowanego modelu jeszcze nie sklejałem, praktycznnie poza wręgami do szlifowania nie ma niepasujących części, pomijając oczywiście niezgranie nadruków na poszyciu.
Moim zdaniem spasowanie w tym modelu jest nawet lepsze od znanych z tego modeli p. Słowika (np Hawker Typhoon).
Prawde mówiąc, to nie wpadł mi jeszcze w ręce tak spasowany model.
Zdjęcia niektóre są ciężkie , ale chodziło mi o pokazanie szczegółów.



Obrazek Obrazek Obrazek
.............................
Obrazek Obrazek Obrazek
...........................

Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
Kroolo
Posty: 3148
Rejestracja: 2006-08-05, 15:28
Lokalizacja: Lublin

#12 Post autor: Kroolo » 2010-08-02, 15:48

No i fajny samolot! Szkoda tylko że tej kabiny nie ma...

Awatar użytkownika
belfast
Posty: 1535
Rejestracja: 2009-03-18, 22:16
Lokalizacja: Warszawa

#13 Post autor: belfast » 2010-08-02, 16:20

Fajny samolocik :mrgreen: ale trzeba przyznać że dosyć zabawnie prezentują się takie modele na tle dzisiejszych cienkoliniowych i komputerowych opracowań :-P :-P

Awatar użytkownika
Lobo
Posty: 7
Rejestracja: 2010-02-28, 16:34
Lokalizacja: Sheffield

#14 Post autor: Lobo » 2010-08-02, 21:22

Fajnie modelik wygląda, a taki stary papier i te "grube linie" to jak zdjęcia z młodzieńczych lat :):) Mam w swojej kolekcji 4 modele które mają ponad 25lat i bardzo miło na nie spoglądam :) Tego i tobie życzę :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Karton i Papier”