Marzenie niemieckiego termita... czyli Focke-Wulf Ta-154

Sklejamy karton i papier... - Modelarstwo kartonowe

Moderatorzy: ModTeam, Sekretarz

Wiadomość
Autor
Sylwek
Posty: 144
Rejestracja: 2007-07-13, 13:11
Lokalizacja: Łosice

Marzenie niemieckiego termita... czyli Focke-Wulf Ta-154

#1 Post autor: Sylwek » 2010-08-14, 18:23

Witam! W końcu pojawiła się u mnie chęć pokazania modelu który zacząłem sklejać pod koniec września 2009 r. a skończyłem dopiero na początku obecnego roku. Ten model dał mi w kość najbardziej ze wszystkich które do tej pory sklejałem. Rozwiązania w nim zawarte oraz błędy/niedopatrzenia odpychały skutecznie od klejenia, ale po kolei.

Niżej prezentowany model pochodzi z wyd. MODELIK nr. 14 z 2003 r. jest oczywiście w skali 1:33 i opracował go Krzysztof Fiołek.
Model opracowano w skali 1:33 w malowaniu siódmego prototypu Focke-Wulf Ta 154 V7 TE+FK Werk Nr. 100007, utraconego 07.04.1944 A wyglądał tak:
Obrazek
Obrazek

Historia samej konstrukcji jest ciekawa. Otóż we wrześniu 1942 roku ministerstwo lotnictwa III Rzeszy niemieckiej widząc skuteczność brytyjskiego ,,Mosquito” złożyło zamówienie na nocny myśliwiec dwumiejscowy o konstrukcji drewnianej . W Ta-154 zastosowano cienką sklejkę lotniczą impregnowaną żywicami którą klejono warstwami. Jedynie osłony silników i kabina pilotów były wykonane z metalu, czyli zasady budowy były zbliżone do ,,Mosquito”. Pierwszy egzemplarz zbudowano bardzo szybko i już w czerwcu 1943 r. oblatano go. Produkcja seryjna ruszył rok później. Lecz cały czas projektowi towarzyszył pech (nie domykanie się elektrycznie zamykanego podwozia, rozwarstwianie się poszycia, drgania kadłuba przy zastosowaniu uzbrojenia 4x MK 108 kal. 30 mm ) ostatecznie wyprodukowano około 50 egzemplarzy, które w większości zostały zniszczone jeszcze przed wcieleniem do jednostek przez alianckie naloty, a nieliczne sztuki które uniknęły tego losu zostały przerobione na zespół Mistel. To tak w skrócie, po więcej odsyłam do książek i Internetu.
Jako pomoc naukowa przy budowie służył mi oczywiście Internet oraz dwa numery ,,Nowej techniki wojskowej” (numery: 5 i 6 z 2000 r.) gdzie można znaleźć artykuł o rzeczonym samolocie.
Pierwszy zgrzyt na który się natknąłem przy budowie nastąpił już podczas przeglądania zawartości wycinanki:
Obrazek
Nie trzeba być wielkim znawcą lotnictwa by stwierdzić, że autor zaleca wkleić pedały do góry nogami! Dodatkowo w tym modelu nie istniej coś takiego jak orczyk tylko pedały wystające z podłogi kabiny(a orczyk był zapewniam was- gdzieś poniżej zamieściłem zdjęcie kokpitu, możecie na nim sprawdzić że orczyk był). Tak więc trochę własnej inwencji i powstało coś takiego:
Obrazek

Następnie zabrałem się za kabinę, od siebie dodałem druciki:
Obrazek

Po czym przyszedł czas na tablicę, w opracowaniu była jedynie uproszczona. Zrobiłem drugi egzemplarz, wyciąłem otwory na nie nakleiłem obwódki z cienkiego druciku i pomalowałem (niestety użyłem za gęstej farby i cały efekt diabli wzięli):
Obrazek

Zamontowałem to co do tej pory stworzyłem:
Obrazek
Obrazek
Przyszła kolej na panele boczne. Były w wycinance(huraa!!!), ale bez wajch(buuu!) tak więc puściłem wodze fantazji(nawet bardzo) i wykonałem je według własnego widzimisię:
Obrazek
Obrazek

A tak to wyglądało w oryginale:
Obrazek

W podobny sposób co tablice pilota wykonałem oprzyrządowanie drugiego członka załogi:
Obrazek

Po stworzeniu foteli i próbie zamocowania ich, okazało się, że miejsca na nie są za ciasne, skończyło się na tym że usunąłem podłokietniki i wepchnąłem je na siłę:
Obrazek

Kiedy przebrnąłem przez budowę kabiny było już lepiej (w końcu części do siebie pasowały) aczkolwiek nie rozumiem czemu niektóre wręgi na rysunkach montażowych wyglądały inaczej niż wręgi rzeczywiste(na całe szczęście były oznaczenia ,gdyby nie to było by kiepsko) oraz czemu w opracowaniu nie uwzględniono kilku części na ogonie, które widać na tych schemacie:
Obrazek

odtworzyłem je we własnym zakresie:
Obrazek

Jak na razie więcej było narzekania niż pochwał pod adresem tego modelu, ale w takim nastroju właśnie go tworzyłem. Niezbyt jestem zadowolony z niego, mimo to pokazuje wam go:
Obrazek Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Trzeba w niego włożyć wiele pracy a efekt i tak będzie taki sobie. A dodatkowo cena która wynosi ponad 20 zł nie podnosi jego walorów. Jeśli ktoś jest modelarzem i sadomasochistą w jednym to model idealny dla niego!.

PS. wyd. MODELIK musiało w owym czasie przechodzić ciężki okres, bo oprócz wydania takiego niedopracowanego modelu wyjawiła (zapewne przez przypadek) kolejną tajemnicę XX w. – wunderwaffe które mogło zmienić losy IIWŚ:
Obrazek

Pozdrawiam!!!

Awatar użytkownika
scorpions
Posty: 1587
Rejestracja: 2008-02-17, 12:19
Lokalizacja: prawie Wrocław

#2 Post autor: scorpions » 2010-08-14, 18:28

Cześć !

Fajny fruwak , ale można prosić te fotki w miniaturze , bo tak mi sie komp zamulił przy wczytywaniu tej strony , że aż niektórych zdjęć nie otworzył , a chciałbym pooglądać , będę wdzięczny :lol:

Awatar użytkownika
belfast
Posty: 1535
Rejestracja: 2009-03-18, 22:16
Lokalizacja: Warszawa

#3 Post autor: belfast » 2010-08-14, 19:47

Gratuluje ukończenia modelu, zwłaszcza po takim boju :mrgreen: bardzo podoba mi się tablica przyrządów ;-)

Sylwek
Posty: 144
Rejestracja: 2007-07-13, 13:11
Lokalizacja: Łosice

#4 Post autor: Sylwek » 2010-08-15, 13:49

Specjalnie dla Scorpionsów...ups!!! Scorpionsa :-P link do albumu ze zdjęciami: http://img697.imageshack.us/g/97189092.jpg/

Awatar użytkownika
tad
Posty: 1145
Rejestracja: 2006-09-17, 16:19
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#5 Post autor: tad » 2010-08-15, 14:18

Cześć,
nawet na tych prześwietlonych zdjęciach widać, że skleiłeś model niestarannie, a tymczasem piszesz ogólnie o jakichś błędach wycinanki. Widziałem model z tej wycinanki na konkursach - sklejony przyzwoicie - czyli się da. Zanim zaczniesz formułować jakieś nieokreślone zarzuty pod adresem wycinanki, pomyśl, ile dołożyłeś swoim niestarannym klejeniem. Są miejsca dobre i słabe - zrobiłeś nierówny model.
TAD

Awatar użytkownika
scorpions
Posty: 1587
Rejestracja: 2008-02-17, 12:19
Lokalizacja: prawie Wrocław

#6 Post autor: scorpions » 2010-08-15, 15:38

Dzięki Edi :mrgreen: :mrgreen:

ODPOWIEDZ

Wróć do „Karton i Papier”