[R] Relacja Bumar - Łabędy DUT 0502

Sklejamy karton i papier... - Modelarstwo kartonowe

Moderatorzy: ModTeam, Sekretarz

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
czolgruski
Posty: 252
Rejestracja: 2010-03-17, 21:10
Lokalizacja: Klikuszowa

[R] Relacja Bumar - Łabędy DUT 0502

#1 Post autor: czolgruski » 2011-09-13, 20:30

Witajcie!

Niniejszym otwieram relację z budowy modelu polskiego samojezdnego żurawia - Bumar Łabędy DUT 0502. Model pochodzi z wydawnictwa Modelik. Skala: 1:25, opracowany przez pana Jana Kołodzieja.
Model leżał na półce dobre pół roku. Bałem się za niego brać z powodu mojego małego doświadczenia, jest to mój 3 model. Jednak po prześledzeniu relacji Scorpionsa z budowy tegoż samego modelu postanowiłem się w końcu za niego wziąć.
No to do roboty.
Okładka:
Obrazek

Szkielet ramy:
Obrazek Obrazek


Rama z poszyciem:
Obrazek Obrazek

Od razu zaznaczam, że jeszcze nie retuszowałem poszycia. Niestety skończyła mi się farba, jutro przy okazji kupię i wyretuszuję.

Jest to moja pierwsza relacja, więc na pewno zrobiłem jakieś błędy. Będę wdzięczny za jakieś rady odnośnie prowadzenia relacji. Czekam na wszelakie opinie, nawet te krytyczne.

Na początek byłoby raczej tyle, ciąg dalszy jutro.
Do zobaczyska.
Ostatnio zmieniony 2011-11-03, 22:43 przez czolgruski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
scorpions
Posty: 1587
Rejestracja: 2008-02-17, 12:19
Lokalizacja: prawie Wrocław

#2 Post autor: scorpions » 2011-09-13, 21:24

No to ja zacznę !

Po pierwsze oficjalnie witam na forum :mrgreen: Cieszę się , że moja relacja może się komuś przydać , w razie czego służę pomocą.
czolgruski pisze:Jest to moja pierwsza relacja, więc na pewno zrobiłem jakieś błędy.
Ja takowych nie widzę , przynajmniej zacząłeś mając coś do pokazania , a to już jest plus. Co do modelu , to mogę Ci na razie poradzić tyle , że :

- Wyretuszować to będzie teraz ciężko , z reguły elementy retuszuje się przed przyklejeniem , a zreszta ja radzę pomdoklejać pozostałe czarne elementy i pomalować całą ramę.
- Te przednie prostokąty ( te co tak luźno zwisają ) należy zagiąć i przykleić do szkieletu , później do tego przykleja się pochwę podpór.
- Te tylne prostokąty ( te szerokie ) spokojnie możesz odciąć , bo do niczego się one nie przydadzą , błąd autora , zresztą kiedyś gdzieś tam się przyznawał , że się machnął w długości poszycia szkieletu.
Tyle ode mnie , z chęcią popatrzę co stworzysz :mrgreen:

Awatar użytkownika
OSTOJA
Posty: 3840
Rejestracja: 2008-06-13, 10:23
Lokalizacja: Mielec (Ostróda)

#3 Post autor: OSTOJA » 2011-09-14, 19:23

scorpions pisze: z chęcią popatrzę co stworzysz :mrgreen:
Nie zaprzeczę, że ja też. :mrgreen: Trzymam kciuki.

Awatar użytkownika
czolgruski
Posty: 252
Rejestracja: 2010-03-17, 21:10
Lokalizacja: Klikuszowa

#4 Post autor: czolgruski » 2011-09-14, 22:22

Witajcie!

Na początek dzięki za miłe słowa i wsparcie ;-)
W sumie dzisiaj niewiele powstało, ale chcę się podzielić swoimi osiągnięciami.

Na początek poszły podpory:
Obrazek

Zacząłem sklejać przednią pochwę, ale jeszcze jej nie skończyłem. Na razie tyle:
Obrazek

No i oczywiście fotka wszystkiego na raz:
Obrazek


Scorpion, zrobię, jak mówisz i pomaluję całą ramę, jak poprzyklejam resztę części. A jak patrzę na rysunki, to wychodzi na to, że te wąsy z przodu ramy mają być zagięte do góry i naklejone na pochwę przednią.

Wybaczcie za jakość zdjęć, ale aparat mi świruje i czasem robi dobre zdjęcia, a czasem nie...

To by było na tyle, jeśli chodzi o dzisiaj.
Do zobaczyska jutro :-D

Awatar użytkownika
scorpions
Posty: 1587
Rejestracja: 2008-02-17, 12:19
Lokalizacja: prawie Wrocław

#5 Post autor: scorpions » 2011-09-14, 22:43

czolgruski pisze:A jak patrzę na rysunki, to wychodzi na to, że te wąsy z przodu ramy mają być zagięte do góry i naklejone na pochwę przednią.
Jasne , masz absolutną racje , właśnie ja u siebie zrobiłem tak jak napisałem i to był błąd , sorry za posianie zamieszania.

Awatar użytkownika
czolgruski
Posty: 252
Rejestracja: 2010-03-17, 21:10
Lokalizacja: Klikuszowa

#6 Post autor: czolgruski » 2011-09-15, 13:32

Nie ma za co. A z tyłu nie trzeba tam między te części szerokie tylnej pochwy wkleić? Bo tak coś wygląda na rysunkach...

Awatar użytkownika
scorpions
Posty: 1587
Rejestracja: 2008-02-17, 12:19
Lokalizacja: prawie Wrocław

#7 Post autor: scorpions » 2011-09-15, 14:57

Trzeba , tylko przy tych grubościach wystających elementów pochwa może się nie zmieścić. Dlatego ja ta górną częśc odciąłem.

Awatar użytkownika
czolgruski
Posty: 252
Rejestracja: 2010-03-17, 21:10
Lokalizacja: Klikuszowa

#8 Post autor: czolgruski » 2011-09-15, 14:59

Ok, dzięki za rady. Jeśli mi się uda, to dziś wieczorem powinny już być zdjęcia całej ramy ;-)

Awatar użytkownika
czolgruski
Posty: 252
Rejestracja: 2010-03-17, 21:10
Lokalizacja: Klikuszowa

#9 Post autor: czolgruski » 2011-09-15, 22:23

Witajcie ponownie!

Skończyłem dziś przednią pochwę i skleiłem tylną. Jak mówiłem, skończyłem ramę. Jeszcze jej nie malowałem, zrobię to jutro, jak przykleję zaczepy zawieszenia.
No to czas na jakieś zdjęcia.

Przednia pochwa:
Obrazek


Tylna pochwa:
Obrazek


Całość razem:
Obrazek


To by było na tyle. Czekam na opinie.
Do zobaczyska ;-)

Awatar użytkownika
czolgruski
Posty: 252
Rejestracja: 2010-03-17, 21:10
Lokalizacja: Klikuszowa

#10 Post autor: czolgruski » 2011-09-17, 14:57

Zdrastwujtie!

Wczoraj powstało parę szczegółów przy ramie - uchwyty do zawieszenia. Tak, jak mówiłem, rama została pomalowana. No to czas na zdjęcia.

Uchwyty zawieszenia:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

No i całość na chwilę obecną:
Obrazek Obrazek

Wybaczcie za słabą jakość zdjęć, ten aparat jest dziwny...

Na razie tyle.
Do następnego ;-)

Awatar użytkownika
scorpions
Posty: 1587
Rejestracja: 2008-02-17, 12:19
Lokalizacja: prawie Wrocław

#11 Post autor: scorpions » 2011-09-17, 15:29

Git ! Zupełnie jakbym przeżywał dejavu :mrgreen:

Awatar użytkownika
Kroolo
Posty: 3148
Rejestracja: 2006-08-05, 15:28
Lokalizacja: Lublin

#12 Post autor: Kroolo » 2011-09-18, 12:11

Będą bliźniaki na forumie ;-) Powodzenia!

Awatar użytkownika
czolgruski
Posty: 252
Rejestracja: 2010-03-17, 21:10
Lokalizacja: Klikuszowa

#13 Post autor: czolgruski » 2011-09-21, 17:20

Witajcie!
Ostatnimi czasy mam mało czasu, ale ciągle staram się coś sklejać. Przyszła teraz pora na chyba najbardziej upierdliwy element modelu - zawieszenie. No to może koniec już tego gadania, czas zobaczyć jakieś zdjęcia.

Zrobiłem wahacze, ale mam je pochowane w pudełeczkach, coby się cholery nie pomyliły przy składaniu całego zawieszenia.

Mosty:
Obrazek

Zwrotnice założone na mostach:
Obrazek

I tu właśnie popełniłem chyba duży błąd, przyklejając zwrotnice. Nie wiem, czy nie będzie mi teraz ciężko zamontować piasty na zwrotnice. Wziąłem to pod uwagę po tym, jak przykleiłem ostatnią zwrotnicę do mostu... No nic, będę myślał później...

W modelu jest możliwość zrobienia wszystkich trzech osi skrętnych, jednak wolę pozostać przy jednej skrętnej osi, żeby zbyt nie kombinować.

Teraz powinienem się zabrać za siłowniki skrętu, ale według instrukcji są to elementy skomplikowane i niewidoczne, więc zastanawiam się, czy w ogóle się za nie brać i męczyć nad nimi...

No, to byłoby na razie tyle.
Do następnego! ;-)

Awatar użytkownika
scorpions
Posty: 1587
Rejestracja: 2008-02-17, 12:19
Lokalizacja: prawie Wrocław

#14 Post autor: scorpions » 2011-09-21, 18:20

No całkiem , całkiem to wychodzi.

Piasty doklejasz do tych kółek co są na zwrotnicach , więc nie powinno byc problemu z ich przyklejeniem. Ja u siebie siłowniki skrętu odpuściłem sobie , włąsnie ze względu na to , że ich praktycznie nie widać.

Awatar użytkownika
czolgruski
Posty: 252
Rejestracja: 2010-03-17, 21:10
Lokalizacja: Klikuszowa

#15 Post autor: czolgruski » 2011-09-24, 21:05

Witajcie!

Po paru dniach dłubania zawieszenie zostało ukończone. Myślałem, że jest bardziej skomplikowane, ale nie było tak źle. No to może teraz jakieś zdjęcia.

Obrazek

Mosty napędowe z drążkami:
Obrazek

Siłowniki zawieszenia:
Obrazek

Wały Cardana:
Obrazek

Wahacze:
Obrazek

Po malowaniu trzymałem je nabite na specjalnie ponumerowane igły. Na szczęście się nie pogubiły.


Zawieszenie:
Obrazek Obrazek Obrazek

Całe zawieszenie udało mi się zrobić ruchome:
Obrazek Obrazek

Pewnie to słabo widać, ale nie wiem, jak zrobić zdjęcie, coby to widać było najlepiej.

Teraz czas na piasty i koła, także niedługo fura stanie na własnych kołach.

Tak przy okazji, dzisiaj przyszedł do mnie długo szukany i wyczekiwany model. Relacja będzie na pewno. A modelem tym jest:
Obrazek

Do zobaczyska następnym razem! ;-)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Karton i Papier”