Projekt architektoniczny

Sklejamy karton i papier... - Modelarstwo kartonowe

Moderatorzy: ModTeam, Sekretarz

Wiadomość
Autor
Mawey
Posty: 23
Rejestracja: 2011-12-10, 18:31
Lokalizacja: Zabrze

#31 Post autor: Mawey » 2012-01-15, 16:13

Trochę czasu nie dawałem znaku życia. Przez święta za dużo nie zrobiłem między innymi dlatego że złapała mnie choroba. Aktualnie jestem na etapie kończenia stawiania ścian zewnętrznych i robienia elewacji budynku, przygotowane są elementy do stworzenia otoczenia jednak z tym poczekam aż ukończę stawianie ścian zewnętrznych.

Obrazek Obrazek

Jak widać na zdjęciach, duża część budynku została już zrobiona i oklejona kolorowym papierem, jako iż goni mnie czas to nie byłem w stanie chodzić po sklepach i dobierać odcienia niebieskiego do tego z wizualizacji i wykorzystałem jaśniejsze kartki, w jednej z części dachu został przyklejony papier ścierny który ma imitować papę.Szklany trzon jak na raie został odłożony na bok w celu dokładniejszego dopasowania go do powstających ścian zewnętrznych.

Czekają mnie jeszcze prace nad:
-dokończeniem ścian i elewacji,
-wycięciu i pomalowaniu listewek na elewację
-zrobienie łamaczy światła
-posklejanie terenu i drzewek
-posklejanie elementów zewnętrznych ławek które jednocześnie pełną rolę donic na drzewa

Teren planuję poskładać w taki sposób:
Chciałem wyciąć cały kształt terenu w tekturce 3mm, z tekturki 1mm powycinać wszystkie chodniki i obkleić je wydrukiem faktury płytek wraz z kolorem, w zaznaczonych miejscach poprzyklejać drzewa i donice, z cieniutkiego paska zrobić krawężnik, zostanie mi wtedy 1mm różnicy przestrzeni pomiędzy chodnikami i podkładem które wypełnię trawą modelarską, nie wiem jeszcze jaki materiał wykorzystać na żwir, ale do tego jeszcze mam czas.

Awatar użytkownika
belfast
Posty: 1535
Rejestracja: 2009-03-18, 22:16
Lokalizacja: Warszawa

#32 Post autor: belfast » 2012-01-16, 15:41

Powiem Ci szczerze, że całkiem nieźle Ci to wyszło :mrgreen: :mrgreen:

Mawey
Posty: 23
Rejestracja: 2011-12-10, 18:31
Lokalizacja: Zabrze

#33 Post autor: Mawey » 2012-01-16, 17:01

Dzięki, jeszcze trochę do zrobienia zostało ale myślę, że jakoś sobie z tym poradzę, kilka niedociągnięć jest, ale na szczęście na pierwszy rzut oka ich nie widać, teraz mam sporo wolnego czasu wiec nadgonię cala prace.

Mawey
Posty: 23
Rejestracja: 2011-12-10, 18:31
Lokalizacja: Zabrze

#34 Post autor: Mawey » 2012-01-20, 21:14

Witam,
Wziąłem się ostro do roboty i to są jej efekty:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Co do budynku to zostały doz robienie jeszcze listwy i ten trzon, podstawa makiety aktualnie się robi wiec zdjęcia z całości zamieszczę jutro lub w niedziele.

Zastanawiam się czy zostawić w budynku okna takie jakie są czy wydrukować ramy okienne, w projekcie są one brązowe, jedna nie wiem czy jest sens robić takie miniaturowe ramy zwłaszcza ze okien jest dość sporo.

Pozdrawiam
Mawey

Wicio
Posty: 841
Rejestracja: 2007-06-18, 18:32
Lokalizacja: Chełm Śląski
Kontakt:

#35 Post autor: Wicio » 2012-01-21, 11:17

Sens zawsze jest;)

Możesz zawsze spróbować, tym bardziej, że takie drobne detale znacznie podnoszą efekt końcowy;)

Awatar użytkownika
daniello
Posty: 186
Rejestracja: 2008-12-22, 18:25
Lokalizacja: Mysłowice

#36 Post autor: daniello » 2012-01-21, 13:29

Wygląda to pięknie.
Napisz proszę coś o swoich studiach- jaki kierunek, gdzie itd.
Ja właśnie się zastanawiam nad budownictwem/architekturą lub czymś w tym stylu.

Modele kartonowe robiłem dawniej, teraz natomiast bawię się w samoloty rc, ale raz na jakiś czas wpadają mi zlecenia znajomych (choć się o tym głośno nie mówi) na prace na studia :mrgreen:

Mawey
Posty: 23
Rejestracja: 2011-12-10, 18:31
Lokalizacja: Zabrze

#37 Post autor: Mawey » 2012-01-22, 21:19

Witam,
Projekt już powoli jest na ukończeniu, zostało jeszcze parę drobnych rzeczy do zrobienia, zamieszczam zdjęcia zrobione na szybko, ze względu na brak miejsca musiałem schować makietę.
Obrazek Obrazek

Ze względu na mój ciężki charakter musiałem położyć dwie warstwy trawy gdyż jedna mi nie odpowiadała, zamierzam jeszcze deczko porozrzucać w kilku miejscach listki z drzew, ale nie planuje jakiegoś szalu typu zabrudzanie, gdyż nie mam zielonego pojęcia jak się to robi i mogę zepsuć te makietę, a tego nie chce. Próbowałem wydrukować ramy okienne jednak to jest takie maleńkie ze już dosłownie nie mam cierpliwości siedzieć i dłubać przy każdym okienku a jest ich dość sporo, zrezygnowałem również z wykonania ram okiennych w moim kochanym trzonie.

Obrazek

Odnośnie trzonu, to wykonałem wewnątrz wszystkie schody i szarpnąłem się na windę :D. Dzięki Super Glue przykleiłem daszek na trzonek, fakt ze folia robi się biała pod jego wpływem ale to był jedyny pomysł jaki mi do głowy przyszedł, rozważałem opcje z gorącym klejem ale jakoś zrezygnowałem z tego.

Do zrobienia jeszcze zostały łamacze światła, dokończyć deskowanie, zasadzić więcej trawy i posadzić kilka drzewek i to będzie koniec. Mam nadzieję że uda mi się to skończyć w przeciągu max 2 dni gdyż czas mnie goni.


Teraz czas na odpowiedź na pytania kolegi daniello. Jestem na 3 roku Architektury i Urbanistyki na Katowickiej WST. Ten kto spojrzy na stronę internetowa pewnie sobie pomyśli "prywatna to pewnie nic nie robią" a prawda jest taka że strasznie ze wszystkim cisną, poziom jest masakryczny, ilość projektów jest ogromna zwłaszcza na pierwszym roku (przynajmniej u mnie, nie wiem jak na polibudzie jest). Trzeba szybko się uczyć i mieć smykałkę do programów gdyż wielu z nich nie uczą od razu a jednak w czymś trzeba robić projekty i jakoś tworzyć plansze, więc w większości trzeba być samoukiem. Trzeba też mieć chęć do nauki, bez tego jest ciężko. Poza kupowaniem tysięcy książek, albumów i różnego rodzaju gazet, trzeba chodzić w moim przypadku na różne wykładu organizowane np przez SARP. Więc jak widzisz jest dużo projektów, mało czasu. Ja akurat mam dobre tępo w robieniu projektów dlatego zawsze wszystko kończę ponad miesiąc przed oddaniem więc to kwestia przystosowania się. Ogólnie studia są genialne, ale jednak sporo wyrzeczeń jest. W razie pytań pisz, postaram się jakoś pomóc. Z ludkami z budownictwa tez mam styczność wiec może jakoś pomogę

Pozdrawiam
Mawey

Wicio
Posty: 841
Rejestracja: 2007-06-18, 18:32
Lokalizacja: Chełm Śląski
Kontakt:

#38 Post autor: Wicio » 2012-01-22, 22:19

Jakbyś miał chwilke to zrób kilka zbliżen budynku, a nie tylko rzuty ogólne. Aha i koniecznie nie używaj lampy błyskowej w czasie robienia zdjęć, proponuje jakies dodatkowe oświetlenie i odpowiednie tło (białe, niebieskie, czarne).

Wydaje mi się, że maketa wygląda nieco ubogo, szczególnie wspomniany przez Ciebie trzony. Jesli już jest tak "oszklony" to mogłeś zadbac nieco o wykończenie posadzek i ścian, a tak wyglądają nieco surowe.

Taka moja propozycja: biały nalot z Kropelki mógłbys zakleić elementami konstrukcyjnymi, tj. cieńkimi białymi paskami brystolu. Zachowasz w ten sposób czystość wykonania.

Mam takie pytanie elewacje malowałeś czy to okleina z białego brystolu?? I drugie pytanie: masz zamiar jakoś zagospodarować dach tego budynku??

Postaraj się zakryc podstawki z choinek;)

Mawey
Posty: 23
Rejestracja: 2011-12-10, 18:31
Lokalizacja: Zabrze

#39 Post autor: Mawey » 2012-01-22, 22:55

te zdjęcia są robione na szybko i w dodatku zawsze wieczorami, jedyne oświetlenie przenośne jakie mam to lampa taka na biurko. Co do trzonu to różnie myślałem, najpierw był pomysł zrobienia ramy z balsy, potem chciałem wydrukować ramy i ponaklejać a w efekcie zostawiłem to takie, ale zastanowię się jeszcze nad wykonaniem ramy. Co do posadzek i ścian wewnątrz to bym to zrobił ale czas mnie goni, do wtorku muszę wszystko mieć zrobione bo w środę czeka mnie wydruk plansz na których muszę zamieścić zdjęcia makiety. Podstawki choinek przykryję trawką, dach planowałem zostawić taki jaki jest, nie wiem co jeszcze mogę z nim zrobić, elewacja budynku to zwykłe kartki rysunkowe w różnych kolorach, nie było czasu na malowanie więc zostały mi kartki.

Jak masz jeszcze jakieś porady to ja z chęcią wysłucham, zależy mi na dobrym efekcie końcowym, a ja jako żółtodziób nie wiem co jest źle i co poprawić, jeśli jutro wrócę do domu przed zachodem słońca to wrzucę więcej zdjęć przy normalnym świetle

Mawey
Posty: 23
Rejestracja: 2011-12-10, 18:31
Lokalizacja: Zabrze

#40 Post autor: Mawey » 2012-01-24, 21:46

Makieta została ukończona, jutro zrobię zdjęcia w świetle dziennym i zamieszczę je tutaj. Zrobiłem ją po swojemu,gdyż nie jest to jakaś diorama, w której każdy detal ma być uwzględniony, dlatego wnętrze jest surowe z tektury (gdybym to robił dla siebie to pewnie bym przy tym dłubał ile się da) a resztę zrobiłem wg własnego uznania, czy przesadziłem to się okaże w trakcie oddania projektu, mi się wszystko podoba więc jest dobrze

Mawey
Posty: 23
Rejestracja: 2011-12-10, 18:31
Lokalizacja: Zabrze

#41 Post autor: Mawey » 2012-01-25, 14:30

Zdjęcia wykonałem na szybko, więc nie są ani na białym tle, ani przy super dziennym świetle. Zdjęcia są trochę ogólnikowe ale chyba wszystko na nich widać:
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
daniello
Posty: 186
Rejestracja: 2008-12-22, 18:25
Lokalizacja: Mysłowice

#42 Post autor: daniello » 2012-01-25, 15:01

Z góry przepraszam za nie to co trzeba w tym poście (miała być pochwała, bo oczywiście jest za co, ale mam jeszcze małą prośbę).

Otóż napisz proszę, jak masz zajęcia (5 dni w tygodniu? Czy może ta uczelnia preferuje 3 dniowy system?).
Ja powiem może tak: projektowanie, rysunek techniczny, makiety, i tym podobne rzeczy bardzo lubię. Nie lubię natomiast typowego rysowania "obrazków", dlatego nieco obawiam się architektury i urbanistyki. Natomiast co do budownictwa to również nie jestem przekonany. Napisz cos jeszcze, może wtedy przekonam się albo do tego, albo tego i zacznę szukać jakiejś dobrej uczelni.

Z góry dzięki.

Mawey
Posty: 23
Rejestracja: 2011-12-10, 18:31
Lokalizacja: Zabrze

#43 Post autor: Mawey » 2012-01-25, 15:28

Zajęcia mam 5 dni w tygodniu, ale najczęściej jest to na takiej zasadzie ze jak jest jakiś duży projekt to nic innego w tym dniu nie ma tylko 5 czy 6 godzin z projektu. Na rysunek strasznie naciskają, tak samo jak na przedmioty główne. Na budownictwie jest u mnie duży nacisk na matmę, fizykę, konstrukcje budowlane, na urbanistyce jest trochę z tym lepiej, ale i tak trzeba to zdać. Wykładowcy nie naciskają na tempo robienia projektów sami sobie je robimy,wiesz na zasadzie wyścigu szczurów, kto pierwszy ten lepszy.

Skoro lubisz projektowanie, robienie makiet to lepiej wybierz architekturę, zawsze można się zapisać na kurs, na WST taki kurs prowadza a co najlepsze jest z wykładowca z którym potem ma się zajęcia z rysunku przez 2 kolejne lata. Wystarczy tylko przyzwyczaić się do rysunku odręcznego takiego typowo pod projektowanie, wszystkie szkice, koncepcje trzeba robić ręcznie, w zasadzie cały pierwszy rok jest ręczny potem dopiero dostaje się pozwolenie na prace z programami.

Napisz do mnie na gadu: 4050917 to powiem więcej.

TomekO
Posty: 2
Rejestracja: 2016-04-06, 09:24

#44 Post autor: TomekO » 2016-04-06, 09:28

Na przyszłość warto skorzystać z serwisów, które oferują cięcie laserem i druk 3D. Zasada działania tych firm jest taka, że projektujesz samodzielnie, wybierasz materiały, a strona automatycznie wszystko wycenia. Jak koszt Ci odpowiada, to zamawiasz i płacisz. W kilka dni dostajesz wszystkie elementy pocztą lub kurierem, a potem samodzielnie sklejasz. Podobno można się z nimi dogadać w zakresie sklejania, ale nie mam na to potwierdzenia.
Ostatnio zmieniony 2016-04-06, 21:23 przez TomekO, łącznie zmieniany 1 raz.

Shan_com_pl
Posty: 53
Rejestracja: 2014-05-02, 16:56

#45 Post autor: Shan_com_pl » 2016-05-30, 13:56

My możemy pomóc jeżeli chodzi o wybór dobrego,profesjonalnego papieru do wykonania wielu projektów architektonicznych,akurat tym zajmujemy się na co dzień i służymy swoją radą:)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Karton i Papier”