Projekt architektoniczny

Sklejamy karton i papier... - Modelarstwo kartonowe

Moderatorzy: ModTeam, Sekretarz

Wiadomość
Autor
Mawey
Posty: 23
Rejestracja: 2011-12-10, 18:31
Lokalizacja: Zabrze

Projekt architektoniczny

#1 Post autor: Mawey » 2011-12-10, 18:38

Witam wszystkich,
Postanowiłem się zarejestrować na forum ponieważ mam problem z wykonaniem makiety projektowanego budynku na zajęcia i mam nadzieję, że na tym forum będzie większa chęć pomocy wśród użytkowników niż na innych forach. Musze wykonać makietę w skali 1:200 (skala została z góry ustalona przez prowadzącego), jednak sporo wymiarów w tej skali jest strasznie małych i nie mam pojęcia z czego mogę takie drobne elementy wykonać. Najgorszymi elementami moim zdaniem są schody które w projekcie mają 15 cm wysokości i listwy elewacyjne które mają 15x115cm, jestem w trakcie modelowania rolet zewnętrznych które są bardzo ważnym elementem elewacji dlatego muszą zostać wykonane. Co do materiałów mamy pełną dowolność dlatego liczę na pomoc użytkowników. Jestem trochę dziwną osobą i chcę wykonać możliwie jak najwięcej elementów na tej makiecie (najlepiej by było jakbym wszystko wykonał). Mam nadzieję, że dużo osób mi doradzi. Jak będzie trzeba to wkleję przykładową wizualizację budynku. Na zrobienie makiety nie mam za dużo czasu dlatego proszę o pomoc. Jeśli zainteresowanie będzie duże to zrobię relację z budowy. Jestem laikiem w kwestii takich makiet, w wolnym czasie sklejam różne modele ale tylko i wyłącznie z papieru, jeśli chodzi o makiety to tylko i wyłącznie makiety urbanistyczne.

Pozdrawiam
Mawey

Awatar użytkownika
Qwark
Posty: 357
Rejestracja: 2008-03-09, 19:34
Lokalizacja: Świnoujście
Kontakt:

#2 Post autor: Qwark » 2011-12-10, 20:55

Żeby to chociaż wiedzieć jakie to mają być schody. Jaki bieg, posuw, spocznik,wysokość stopnia. Tak w ślepo trudno cokolwiek doradzić. Wątpię żeby odpowiedź-wyciąć ze styroduru Ciebie zadowoliła. Podejrzewam że jeśli mają to byś schody w budynku to wysokość stopnia nie będzie pomiędzy 18 a 22 cm. więc w makiecie wyjdzie średnio 1mm.

Mawey
Posty: 23
Rejestracja: 2011-12-10, 18:31
Lokalizacja: Zabrze

#3 Post autor: Mawey » 2011-12-10, 21:27

to sa w zasadzie 2 rodzaje schodów. po pierwsze klatka schodowa reprezentacyjna czyli schody spiralne o wysokości stopnia 15cm, wysokość kondygnacji to 435 i 390 cm, druga klatka schodowa to klasyczne schody spocznikowe o wysokosci stopnia 17cm, spocznik o szerokosci 120cm. Ściany zewnętrzne mają grubość 38cm, ściany nośne 25, działowe 8cm, jako iż w budynku mam bardzo duże przeszklenia dlatego zalezy mi na odwzorowaniu wnętrza. Jeśli chodzi o elewację to fragmentarycznie mam pionowe listewki o wymiarach 15x15cm wysokość to 12m i 9m oraz mam łamacze światła. Nie obejdzie się też bez wymodelowania terenu, więc jakaś trawa, materiał na asfalt, jakieś płytki chodnikowe.
Najbardziej problematyczna będzie przegroda strukturalna, która tworzy najważniejszy element budynku czyli trzon tworzący hol i jednocześnie łącznik do poszczególnych części budynku, całość tego okrągłego trzonu jest przeszklona i podzielona na segmenty, zamieszczam zdjęcie do tego fragmentu . Na wykonanie całej makiety mam zaledwie 6-7 tygodni . Pierwszy raz będę robił tak dokładną makietę dlatego każda informacja jest dla mnie na wagę złota, każda porada odnośnie sklejania, sposobu sklejania, materiałów, wszystko się przyda.Obrazek

Mawey
Posty: 23
Rejestracja: 2011-12-10, 18:31
Lokalizacja: Zabrze

#4 Post autor: Mawey » 2011-12-12, 22:49

Widać, że wszyscy się palą do pomocy...

Awatar użytkownika
belfast
Posty: 1535
Rejestracja: 2009-03-18, 22:16
Lokalizacja: Warszawa

#5 Post autor: belfast » 2011-12-13, 16:32

Witaj :-)
hm,, jakby tu zacząć... :?:
:arrow: po pierwsze jak na pierwszy raz to nie łatwy model sobie wybrałeś zwłaszcza że skale masz narzuconą z góry.. i tak szczerze powiem to nie bardzo wiem jakiej pomocy oczekujesz bo nie zadałeś pytania jasno ale spróbuję:
skoro skala to 1:200 czyli wszystkie wymiary jakie nam podałeś (w mm oczywiście ;-) ) podziel przez 200 i będziesz miał jakie materiały musisz sobie przygotować.. i tak:
:arrow: ściany zewnętrzne to 38cm = 380 mm : 200 = 1,9 mm, teraz od Ciebie zależy jak chcesz się do tego odnieść.. bo możesz wziąć tekturę 2mm i na niej rysować i później tylko skleić ale jeżeli chcesz się trzymać skali to możesz wykorzystać tekturę 1 mm od wewnętrznej strony na którą naklej kartkę z bloku technicznego, dalej możesz wkleić kawałek folii które będą imitować okna i na wierzch tekturę 0,5 mm z kartką z bloku technicznego która będzie zewnętrzna elewacja, to razem z warstwami kleju da mniej więcej 1,9..
:arrow: ściany nośne to 25 cm = 250 mm : 200 = 1.25 mm, czyli tektura 1 mm i dwie kartki z bloku technicznego + warstwy kleju..
:arrow: wysokość kondygnacji to 4350 mm : 200 = 21,75 mm;
3900 mm : 200 = 19,5 mm;
:arrow: i tak dalej z każdym wymiarem, jednak moim zdaniem nie ma sensu próbować tworzyć różnicy na wysokości stopnia bo przy tej skali będzie niewidoczne


:arrow: co do kleju: pisałeś że kleisz papierowe to kleje znasz..
:arrow: chętnie Ci pomogę ale nie bardzo wiem co Ci więcej powiedzieć bo nic z tego zdjęcia nie można powiedzieć.. wstaw albo więcej zdjęć tego budynku + jakieś szkice poglądowe (skoro chcesz wnętrze zrobić to musisz to jakoś rozplanować). Z wymiaruj budynek, teren na jakim stoi.. to są dosyć ważne rzeczy jeżeli chcesz coś takiego wykonać.. i sprecyzuj pytania ;-)

:arrow:
pozdrawiam :mrgreen:

Awatar użytkownika
Qwark
Posty: 357
Rejestracja: 2008-03-09, 19:34
Lokalizacja: Świnoujście
Kontakt:

#6 Post autor: Qwark » 2011-12-13, 19:42

No to jest mały problem z materiałami. Kiedyś dla studentów wykonałem makiety z płyty piankowej, jednak najcieńsza jaką spotkałem ma grubość 3mm, może jakby dobrze poszukać znalazłyby się i cieńsze. Jak nie to pozostaje sposób Belfasta. Schody, jedyne co przychodzi mi do głowy w tej skali to tylko i wyłącznie płytki PCV, są też o grubości 0,3mm, kiedyś na cytadela.pl były też grubości 0,2mm i to powinno wystarczyć. Wykonując je z papieru i malując różnica stopni będzie niewidoczna. W sumie to z płytek PCV można wykonać całą konstrukcję. Tylko nie mam pojęcia jak wybrnąć z tego "akwarium". Powodzenia.

Awatar użytkownika
belfast
Posty: 1535
Rejestracja: 2009-03-18, 22:16
Lokalizacja: Warszawa

#7 Post autor: belfast » 2011-12-13, 20:36

też się zastanawiałem nad tym akwarium :mrgreen: tak sobie pomyślałem że warto spróbować z tekturą 1 mm zaglutowaną po wycięciu, wtedy będzie na pewno sztywna. Myślę, że wytrzyma ewentualny ciężar każdej kolejnej kondygnacji :mrgreen: oddzielnie wiotkie ale sklejone jak kadłub samolotu (wręgi + podłużnice) bardzo wytrzymałe :mrgreen:

Awatar użytkownika
Qwark
Posty: 357
Rejestracja: 2008-03-09, 19:34
Lokalizacja: Świnoujście
Kontakt:

#8 Post autor: Qwark » 2011-12-13, 21:05

Znalazłem płytę piankową 1mm http://www.montax.com.pl/montax/Akcesoria

Awatar użytkownika
belfast
Posty: 1535
Rejestracja: 2009-03-18, 22:16
Lokalizacja: Warszawa

#9 Post autor: belfast » 2011-12-14, 18:39

i teraz autor się wyłamał :lol: :lol: :lol:

Mawey
Posty: 23
Rejestracja: 2011-12-10, 18:31
Lokalizacja: Zabrze

#10 Post autor: Mawey » 2011-12-14, 19:19

Budynek jest moim projektem, więc nic łatwiejszego nie mogłem wybrać. Nie sądziłem, że taką skale wykładowca narzuci. Jak na razie mam wykonany fundament z tekturki 3mm. Zakupiłem również folię taką do rzutników na okna. Ogólnie to myślałem żeby ściany zewnętrzne wykonać z dwóch tekturek 0,75 pomiędzy które wkleję folie żeby imitowała okna. Dlaczego pomiędzy tekturki? Bo nie raz na uczelni widziałem wepchnięte okna do środka. Co do trzonu to myślałem żeby ta foli którą przykleję na parterze w tym trzonie pomiędzy tekturki, żeby wychodziła dwa i pół piętra w górę i będę miał wykonany trzon. Nie mam pojęcia jak wykonać elewację, nie mam aerografu, jakoś to trzeba pomalować. Listewki na elewacji z balsy chciałem wykonać tylko trochę przeszlifować by trzeba. W domu znalazłem tekturkę która jest wsadzana do koszuli i ona idealnie się nadaje na schody, ma grubość taką jaką trzeba.

Co do projektu to mam wszystkie rzuty, przekroje, elewacje,wszystko mam. Skala jest straszna i nie mam pojęcia jak sobie z tym poradzę. To jest zupełnie inna robota niż robienie makiety z samego szkła. Może znacie jakieś sposoby na wycinanie drobnych elementów? Na stanie mam skalper, nożyki modelarskie, nożyki malarskie. Nie wiem czy źle korzystam z nożyków modelarskich ale wydają mi się jakieś giętkie te nożyki, są ostrze ale jak tnę to mam wrażenie, że nożyk się wygina na boki.

Odnośnie detali, to czy warto w takiej skali robić ramy okienne i drzwiowe, czy nie? Jeśli tak to z czego je wykonać.

Pozdrawiam
Mawey

Awatar użytkownika
Qwark
Posty: 357
Rejestracja: 2008-03-09, 19:34
Lokalizacja: Świnoujście
Kontakt:

#11 Post autor: Qwark » 2011-12-14, 20:56

Co do ram okiennych, to zależy jakie wymiary będą miały okna. Chyba ramy będzie można wykonać ze zwykłego bloku rysunkowego pociętego w paski 0,5mm. To da się wyciąć.

Mawey
Posty: 23
Rejestracja: 2011-12-10, 18:31
Lokalizacja: Zabrze

#12 Post autor: Mawey » 2011-12-14, 22:31

najmniejsze okno ma 129x50 cm największe ma 400x310 cm. Odnośnie środkowej części z tym cylindrem to zastanawiam się w jaki sposób złapać dwa końce tego cylindra, zastanawiałem się na klejem polimerowym i myślałem też o taśmie samoprzylepnej no i te szprosy w cylindrze wypadałoby z czegoś wykonać i tutaj też rozważam dwie opcje, balsa, chociaż w tym wypadku problemem byłoby gięcie drewna no i ten pomysł z blokiem technicznym jest ciekawy, żeby te wszystkie ramki sobie wydrukować i wyciąć.

Awatar użytkownika
belfast
Posty: 1535
Rejestracja: 2009-03-18, 22:16
Lokalizacja: Warszawa

#13 Post autor: belfast » 2011-12-15, 15:07

Co do malowania to jeżeli nie masz aero to pozostaje tradycja :mrgreen: :mrgreen: pędzel :mrgreen:
A odnośnie środka i tego cylindra: to zależy z czego szkielet chcesz wykonać :?: jeżeli z tektury to SG wystarczy w zupełności 8-)
czekamy na jakieś fotki :mrgreen: :mrgreen:

Mawey
Posty: 23
Rejestracja: 2011-12-10, 18:31
Lokalizacja: Zabrze

#14 Post autor: Mawey » 2011-12-15, 15:58

Co do malowania to boje się że nie uda mi się namieszać odpowiednich kolorów :D w weekend lub na początku przyszłego tygodnia prześlę jakieś foty z efektem mojej roboty.

Awatar użytkownika
belfast
Posty: 1535
Rejestracja: 2009-03-18, 22:16
Lokalizacja: Warszawa

#15 Post autor: belfast » 2011-12-15, 16:45

w takim razie czekamy :-)
to może zrób malowanie takimi kolorami abyś nie musiał ich mieszać :?: ;-)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Karton i Papier”