(R)Panzer 4 Mikro Model 1:35

Sklejamy karton i papier... - Modelarstwo kartonowe

Moderatorzy: ModTeam, Sekretarz

Wiadomość
Autor
arecki40
Posty: 14
Rejestracja: 2018-11-06, 22:26

(R)Panzer 4 Mikro Model 1:35

#1 Post autor: arecki40 » 2018-11-08, 16:04

Witam. Mam na imię Arek i jestem raczej plastików cen😂. Ale Chcę spróbować podłubać coś w kartonie. Wybrałem model który przeleżał u mnie po ad 20 lat kurzac się w piwnicy. A jako że bardzo interesuje się tematyką Drugiej Wojny Światowej, a zwłaszcza frontem wschodnim, to postanowiłem ulepić ten model . Pewnie zapytacie czemu taka skala?. Ja odpowiem w ten sposób. Mam figurki w tej skali i chcę zrobić dioramę przedstawiająca walki w Stalingradzie..

A teraz w skrócie. Nie kleje oryginału. Tylko wydruk cyfrowy Oryginał zostawiam sobie na pamiątkę. Model nieco zmodyfikowałem w Photoshopie. Zmieniłem krzyże na balken kreuze, dodałem brudzenie oraz zardzewienie podwozia oraz zakurzenia pancerza.Posilkujac się różnym relacjami oraz technikami na niniejszym forum , staram się wykonywać wszystko powoli i dokładnie.Prace podzieliłem na 4 etapy:

1, Sklejenie szkieletu oraz kadłuba
2, Sklejenie wieży oraz całej drobnicy
3, wycięcie i sklejenie wszystkich kół i gąsienice
4, Poprawki, Brudzenie , Kurzenie i umieszczenie na dioramie.

Wydaje mi się że o ile sam kadłub nie jest skomplikowany , to kółka mogą przyprawić o zawrót głowy. Myślę że samo dokładne wycięcie i spasowanie układu jezdnego potrwa z miesiąc

Co do tej pory zrobiłem
Wycialem podklejony szkielet na kartonie 1 mm. Skleilem tymczasowo na kropelkę, żeby zobaczyć gdzie zrobić ewentualne poprawki.
Po usunięciu niedorobek, przykładanie wręg oraz kadłuba klejem.. Ale tylko część denna kadłuba , całą resztę spasowałem na sucho
Następnie wycialem i spasowałem wieże i również złożyłem na sucho.

Gramatura papieru 180 wydruk z drukarki laserowej . Nie wiem jak będzie reagował na lakier oraz farby?
To na razie tyle . Pozdrawiam Arek.
Ostatnio zmieniony 2018-11-08, 20:23 przez arecki40, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Marcin.S
Posty: 311
Rejestracja: 2016-12-16, 23:19
Lokalizacja: Chicago

Re: Panzer 4 Mikro Model 1:35

#2 Post autor: Marcin.S » 2018-11-08, 18:12

Witamy na forum!

Fajnie byloby jakbys wrzucil pare fotek co bedziesz robil. Albo co juz zrobiles. Jezeli zastanawiasz sie przez jaki portal wrzucac zdjecia, to ja np uzywam Postimage (darmowy). Ale jest tez Fotosik i pare innych, w zaleznosci od preferencji.

Fajny temat wybrales. I fakt ze upgrejdujesz czesci w Photoshop - szacun. Pytanie - na czym drukujesz? atramentowka czy kolorowy laser? na jakim kartonie (w sensie grubosci/ gestosci).

Czolgista nie jestem, ale wydaje mi sie ze rozsadnie podzieliles sobie etapy. No i fakt - uklad jezdny chyba najwiecej czasu zajmuje.

Czekam na zdjecia :)

pozdrawiam,

staszek
Posty: 399
Rejestracja: 2013-04-15, 20:41
Lokalizacja: Biłgoraj

Re: Panzer 4 Mikro Model 1:35

#3 Post autor: staszek » 2018-11-08, 19:08

Witam na forum . Zapodaj jakieś fotki co i jak.

Awatar użytkownika
piter16
Posty: 1059
Rejestracja: 2007-10-22, 20:37
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: (R)Panzer 4 Mikro Model 1:35

#4 Post autor: piter16 » 2018-11-08, 23:48

Witam i ja. :-)

Z tego co zrozumiałem, to początek Twojej przygody z kartonem. Mam też nadzieję, że nie koniec. :-)

Generalnie parę zasad się przyjęło. Jak już kolega wspomniał, zaczynamy jak już coś dłubnęliśmy i mamy zdjęcia. Tutaj to będzie pewnie szkielet, albo przynajmniej jego część. Dobrym zwyczajem jest też wrzucenie okładki. Także powoli czekamy na pierwsze zdjęcia. :-)

arecki40
Posty: 14
Rejestracja: 2018-11-06, 22:26

Re: (R)Panzer 4 Mikro Model 1:35

#5 Post autor: arecki40 » 2018-11-09, 15:23

piter16 pisze:
2018-11-08, 23:48
Witam i ja. :-)

Z tego co zrozumiałem, to początek Twojej przygody z kartonem. Mam też nadzieję, że nie koniec. :-)

Generalnie parę zasad się przyjęło. Jak już kolega wspomniał, zaczynamy jak już coś dłubnęliśmy i mamy zdjęcia. Tutaj to będzie pewnie szkielet, albo przynajmniej jego część. Dobrym zwyczajem jest też wrzucenie okładki. Także powoli czekamy na pierwsze zdjęcia. :-)
Witam. Bardzo przepraszam za opóźnienie ale dopiero wróciłem z pracy. Wrzucam na razie 3 zdjęcia .
Acha . Tak jest to początek mojej przygody z modelarstwem kartonowym po 20 letniej przerwie . Interesuję się pancerką , lotnictwem , marynarką oraz piechota

Do tej pory , kleiłem modele plastikowe , które niedługo pokaże w galerii. Są to dioramy , wozy pancerne oraz piechota w skali 1:35 oraz 1:72


a teraz obiecane zdjęcia
okładka

Obrazek
szkielet z przyłożonymi na sucho podwoziem i częscią kadłuba
Obrazek

Obrazek

Na razie tyle, pozdrawiam

Awatar użytkownika
Marcin.S
Posty: 311
Rejestracja: 2016-12-16, 23:19
Lokalizacja: Chicago

Re: (R)Panzer 4 Mikro Model 1:35

#6 Post autor: Marcin.S » 2018-11-09, 16:06

Jak na pierwszy raz - calkiem niezle.

Jest to dosyc mala skala, a zatem i trudnosc w wycinaniu malych elementow jest wieksza (krzywizny, otwory itd.). Sprawdz czy masz dobre nozyczki. Mialem kiedys kolege krawca, i niezle oberwalem od niego po glowie jak jego nozyczkami chcialem papier ciac... powiedzial mi ze papier najszybciej tempi ostrze nozyczek.
To jest Twoj pierwszy model, ale nie boj sie uzywac nozyka (jezeli masz). Dobry skalpel to dobry pomysl. Wazne zeby byl ciagle naostrozny. Poprubuj ciecia prostych krawedzi nozykiem przy metalowej linijce i porownaj jak ci idzie z tymi wycietaymi nozyczkami. Po cieciu zawsze krawedz mozesz lekko przeciagnac papierkiem.
Potrenuj tez z wycinaniem otworow. A to nie jest rzecz prosta. Sam ciagle sie z nimi mecze. Zajzyj tutaj: viewtopic.php?f=1&t=6571&start=345 Piter16 bardzo fajnie i krotko opisal jak robi swoje otworki. I trzeba mu oddac ze zrobil to naprawde fajnie. A ponizej zacytuje go, to bedzie latwiwej ( Piter16 moglem?):
piter16 pisze:
2018-10-30, 14:00
Nie podklejałem, tak wyszło na zdjęciu po prostu. A otwory wyszły całkiem fajnie faktycznie. Kiedyś takie kółka wycinałem dziobiąc po obwodzie skalpelem ale zostawały nieprzyjemnie ząbki, krawędź była jak piła. Teraz staram się używać świeżego ostrza skalpela do takich otworów (musi mieć nieułamany nawet w najmniejszym stopniu koniec) i "ciągnę" powoli skalpel, ustawiony niemal ponowo po obwodzie wycinanego otworu. Chodzi o to żeby jak najwęższa część ostrza była "zanurzona" w kartonie podczas cięcia. Mam nadzieję, że wiadomo o co mi chodzi. :-P

Reszta krawędzi tych kołpaków niestety wyszła mi średnio, chyba muszę popracować nad oświetleniem podczas cięcia, z tego względu, że o ile podczas cięcia wydaje mi się, że tnę po czarnej linii obrysowej, to na zdjęciach, tak jak tutaj widać, że mógłbym ciąć nieco bardziej wgłąb części. A zdjęcia w makro to w ogóle już wyciągają takie niedoskonałości. :-P Trzeba się dalej szkolić.
Ogolnie robi dobre wrazenie jak na pierwszy raz! Ja sam dlubie a papierze troche, a nie wydlubalem jescze swojego wlasnego 100% stylu. Ciagle czegos szukam i sie ucze :D

Czekam na postep prac!!!

Awatar użytkownika
TLB
Posty: 561
Rejestracja: 2015-04-23, 03:18
Lokalizacja: Civitas Kielcensis/ War saw

Re: (R)Panzer 4 Mikro Model 1:35

#7 Post autor: TLB » 2018-11-09, 22:12

Też witam na forum,
koledzy już się rozpisali co i jak, więc pozostaje mi przyglądać się relacji i życzyć powodzenia. :-)

owmNOE
Posty: 40
Rejestracja: 2018-10-28, 15:18

Re: (R)Panzer 4 Mikro Model 1:35

#8 Post autor: owmNOE » 2018-11-10, 10:06

Witaj
Bardzo cieszę się że trafiłeś właśnie Tutaj do NASZEGO forum, jak widzisz każdy z Nas zdołał już coś popsuć i tylko TUTAJ za to że coś Tobie nie wyszło nikt Ciebie nie będzie obrażał.
Wracając do modelu ja raczej nie stosuję nożyczek , precyzyjniej dla mnie jest pod linijkę i nożykiem - jednak myślę że to indywidualna kwestia doboru najwygodniejszego narzędzia.
Widzę że wybrałeś klasyk z pancerki , też kiedyś miałem na niego chrapkę :-P

Powodzenia życzę w budowie modelu i wielu modelarskich sukcesów
tymczasem jak inni cichutko sobie usiądę i będę się przyglądał jak idzie budowa

Awatar użytkownika
piter16
Posty: 1059
Rejestracja: 2007-10-22, 20:37
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: (R)Panzer 4 Mikro Model 1:35

#9 Post autor: piter16 » 2018-11-10, 22:37

Pewnie, że mogłeś. Wiedzą należy się dzielić. :-)

Generalnie, chyba najbardziej podstawowa zasada, to nie spieszyć się, nawet jakby robienie jednej części trwało cały dzień. Zauważyłem na swoim przykładzie, że im wolniej się tnie, im świeższego ostrza się używa i im uważniej człowiek przygląda się prowadzeniu skalpela, tym części wycięte są precyzyjniej. Generalnie, nie ma absolutnie się co zniechęcać do kartonu, inni robią z niego piękne modele, co oznacza, że można, tylko trzeba przebrnąć.

Tak jak Marcin napisał, skalpel to dobry pomysł, a nawet konieczność, generalnie proste linie najlepiej wycinać skalpelem przy linijce, a łuki... po prostu skalpelem "od ręki".

Powodzenia i czekam na więcej. :mrgreen:

arecki40
Posty: 14
Rejestracja: 2018-11-06, 22:26

Re: (R)Panzer 4 Mikro Model 1:35

#10 Post autor: arecki40 » 2018-11-14, 16:30

Witam. Bardzo dziękuję za zainteresowanie tematem. Dziękuje za porady , uwagi oraz wskazówki.
Na razie zrobiłem
: kadłub, koło napinające lewe oraz lewar.
Postęp prac na poniższych zdjęciach. Nasuwają się pierwsze refleksje. Model jest maleńki , dlatego bardzo ciężko wyciąć wiele miniaturowych części. Staram się jak mogę , wycinam możliwie jak najdokładniej ostrym nożem Mcallister i retuszuje zaraz po wycięciu.
Pozdrawiam Arek






Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
Marcin.S
Posty: 311
Rejestracja: 2016-12-16, 23:19
Lokalizacja: Chicago

Re: (R)Panzer 4 Mikro Model 1:35

#11 Post autor: Marcin.S » 2018-11-14, 17:14

arecki40 jak na pierwszy kartonowy model idzie Ci naprawde swietnie! Jak dla mnie naprawde robi wrazenie (biorac pod uwage ze jest to Twoj pierwszy, a jeszcze sobie podwyzszyles trudnosc zmniejszajac skale i odrazu robisz retusz). Ja do tej pory dostaje palpitacji serca jak musze zrobic cos mikrusinskiego. a pierwszy retusz zrobilem po chyba 20 latach zabawy :mrgreen: taki ze mnie "pro" :lol:
Dzialaj dzialaj - jak to mawiaja - diabel tkwi w szczegolach.

Wiesz, co do zdjec makro musisz chyba troszke poprawic ostrosc. I jezeli robiles z lampa, to moze sprobuj zrobic bez i zobacz ktore lepsze? Jak myslisz?

Ja sie przynam szczerze ze z lenistwa robie zdjecia z postepu prac telefonem, potem tylko szybko wysylam na kompa i wrzucam na serw. Zdjecia nie sa najwyzszej jakosci.... wiem, ale oszczedzam czas (ktorego mam jak na lekarstwo) na pozniejszym formatowaniu i obrobce, zeby pasowaly rozmairem do zamieszczenia na forum. A caly proces trwa 3 minuty (max). Fakt, ze spedze troche czasu zeby jakos to ustawic i zeby moze dodatkowo doswietlic czymkowliek, to chyba to mi najdluzej schodzi. Ale mam taki plan, zeby zdjecia takie juz na cyk z aparatu z prawdziwego zdazenia zrobic na koniec relacji.

Czekam na dalszy progress!

arecki40
Posty: 14
Rejestracja: 2018-11-06, 22:26

Re: (R)Panzer 4 Mikro Model 1:35

#12 Post autor: arecki40 » 2018-11-14, 19:55

Dziękuję Marcinie:) Mały update wieża skończona . Dała mi w kość , wszystkie części przykleiłem , niektóre musiałem pod lupą przyklejać


Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Pozdrawiam Arek

Awatar użytkownika
Towarzysz19
Posty: 468
Rejestracja: 2010-11-06, 15:49
Lokalizacja: Cieszyn

Re: (R)Panzer 4 Mikro Model 1:35

#13 Post autor: Towarzysz19 » 2018-11-14, 22:59

Nie wygląda źle, ale jak tak dalej pójdzie, zrobisz jeszcze kilka modeli to będzie super.
najdokładniej ostrym nożem Mcallister
Mógłbyś zapodać zdjęcie tego nożyka?
Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Awatar użytkownika
Marcin.S
Posty: 311
Rejestracja: 2016-12-16, 23:19
Lokalizacja: Chicago

Re: (R)Panzer 4 Mikro Model 1:35

#14 Post autor: Marcin.S » 2018-11-15, 03:42

Szalejesz!!! Fajnie!

A czy ja moglbym jescze prosci jakas referencje skali? Np poloz obok wiezyczki monete, ablo pudelko zapalek. Ciekawy jestem poprostu :D

Awatar użytkownika
el_paw
Posty: 2109
Rejestracja: 2006-08-02, 22:06
Lokalizacja: Biała Rawska

Re: (R)Panzer 4 Mikro Model 1:35

#15 Post autor: el_paw » 2018-11-20, 18:17

Poproszę o zdjęcia wycinanki. Jeżeli model jest sklejalny ze skanów a nie posiadasz wycinanki wątek będzie usunięty.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Karton i Papier”