[R] PzKpfw. I Ausf. A Kartonowe Hobby 12/2013

Sklejamy karton i papier... - Modelarstwo kartonowe

Moderatorzy: ModTeam, Sekretarz

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
piter16
Posty: 1059
Rejestracja: 2007-10-22, 20:37
Lokalizacja: Bydgoszcz

[R] PzKpfw. I Ausf. A Kartonowe Hobby 12/2013

#1 Post autor: piter16 » 2018-11-29, 07:57

Hej! Witam w kolejnej relacji.

Nie nie, nie przebimbałem ostatniego czasu całkowicie (chociaż lubię sobie pogamerzyć na kompie i gdyby nie to, to model byłyby już może skończony) i po P-38 zaraz na matę trafił Panzer I. Od zawsze marzyło mi się mieć całą rodzinę PanzerKapfwagenów w wersjach możliwie podstawowych i zacząłem sobie od jedynki.
Relacja ukazałaby się już dawno temu, ale w pewnym momencie model był bliski, by trafić nim do kosza za trzy punkty, więc czekałem co będzie. Brnąłem dalej i jako tako wybrnąłem, więc model (przynajmniej na tę chwilę) uratowany.
Problemy jakie napotkałem wiązały się przede wszystkim z pasowaniem poszycia do kadłuba, mało co pasowało. Miarę dopełniał również wiotki i zbyt delikatny papier. Generalnie po oklejeniu szkieletu wyglądało to tragicznie. Jednakże, jako że model i tak chciałem malować, to w ruch poszedł CA i było szlifowanko. Zakupiłem łby śrub, wybijakiem z igły lekarskiej zrobiłem nity, zebrałem to wszystko do kupy i efekt jest taki na dzień dzisiejszy:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Generalnie, jestem zadowolony, malowanie pancerki to świetna sprawa. Wiele pomogła tutaj farba, gdyż pomimo malowania pędzlem ma jakąś magiczną właściwość samowygładzania się i smug w ogóle nie ma. Maluję akrylami, kolor dobierałem do zakupionej pactry A-107 o nazwie panzer schwarzgrau. Jeszcze jeden plus tej farbki, to lekki połysk, przez co wygląda wszystko dosyć realistycznie. Myślę, że od dzisiaj każdą pancerkę będę malował.

Wspomniałem o problemach z projektem. Myślałem sobie: "przecież projekty tego pana nie muszą być tak złe, ludzie przesadzają..." A jednak. Nie polecam tego modelu jeśli mam się wypowiedzieć o jakości opracowania i jakości wydawniczej. Poza tym skąpe rysunki montażowa, istnieją elementy, których na rysunkach nie ma i trzeba się domyślić co jak ma być.

Ps: okładeczka i podklejone części szkieletu:
Obrazek Obrazek

I to by było na razie na tyle.
Do następnego! :-)
Ostatnio zmieniony 2018-11-29, 20:09 przez piter16, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
TLB
Posty: 561
Rejestracja: 2015-04-23, 03:18
Lokalizacja: Civitas Kielcensis/ War saw

Re: [R] PzKpfw. I Ausf. A Kartonowe Hobby 5/2013

#2 Post autor: TLB » 2018-11-29, 10:16

Pierwszy ;-)
No to powodzenia, bo zapowiada się fajna relacja :-)
P.S. u mnie podobnie z graniem, gdyby nie jedna gra to modele, które są prawie na ukończeniu, były by skończone.

Awatar użytkownika
Towarzysz19
Posty: 468
Rejestracja: 2010-11-06, 15:49
Lokalizacja: Cieszyn

Re: [R] PzKpfw. I Ausf. A Kartonowe Hobby 5/2013

#3 Post autor: Towarzysz19 » 2018-11-29, 19:29

Zatem i ja se siupnę na widowni i pooglądam co się tu dzieje :-)
Mało pancerki ostatnio, zatem tymbardziej kibicować będę :-)

Awatar użytkownika
Marcin.S
Posty: 311
Rejestracja: 2016-12-16, 23:19
Lokalizacja: Chicago

Re: [R] PzKpfw. I Ausf. A Kartonowe Hobby 12/2013

#4 Post autor: Marcin.S » 2018-11-30, 03:14

Musze przyznac ze na pierwszy rzut sie zastanawialem czy to nie plastik... Dpobrze ze wrocil do lask :-D Fajnie idzie!

Awatar użytkownika
piter16
Posty: 1059
Rejestracja: 2007-10-22, 20:37
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: [R] PzKpfw. I Ausf. A Kartonowe Hobby 12/2013

#5 Post autor: piter16 » 2018-11-30, 07:16

Dziękuję za zajęcie miejsc na widowni. Tylko mieć nadzieję, że przedstawienie nie zakończy się fiaskiem. ;-)

Dorobiłem trochę bibelotów, które w najbliższym czasie trafią na kadłub. Zastanawiam się tylko nad tym czy tłumiki były malowane jak cały czołg, jakoś inaczej, czy w ogóle. Muszę pogrzebać w internetach.
Obrazek

Do następnego!

staszek
Posty: 399
Rejestracja: 2013-04-15, 20:41
Lokalizacja: Biłgoraj

Re: [R] PzKpfw. I Ausf. A Kartonowe Hobby 12/2013

#6 Post autor: staszek » 2018-11-30, 07:28

ŁAAAAA :shock: ładne to !!!

Awatar użytkownika
el_paw
Posty: 2109
Rejestracja: 2006-08-02, 22:06
Lokalizacja: Biała Rawska

Re: [R] PzKpfw. I Ausf. A Kartonowe Hobby 12/2013

#7 Post autor: el_paw » 2018-11-30, 07:42

Fajna konserwa powstaje.
Będę tu częstym gościem.
Co do tłumików to najczęściej w modelach są rdzawo-brązowe, ale czy to efekt malowania czy wypalenia i późniejszego rdzewienia nie wiem.


Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Towarzysz19
Posty: 468
Rejestracja: 2010-11-06, 15:49
Lokalizacja: Cieszyn

Re: [R] PzKpfw. I Ausf. A Kartonowe Hobby 12/2013

#8 Post autor: Towarzysz19 » 2018-11-30, 19:11

Wspomniałem o problemach z projektem. Myślałem sobie: "przecież projekty tego pana nie muszą być tak złe, ludzie przesadzają..." A jednak. Nie polecam tego modelu jeśli mam się wypowiedzieć o jakości opracowania i jakości wydawniczej. Poza tym skąpe rysunki montażowa, istnieją elementy, których na rysunkach nie ma i trzeba się domyślić co jak ma być.
Dlatego swego czasu gdy miałem wybrać model "panzerjedynki" to wybrałem z orlika, opracowaną przez p. Mariana Sobla.
Zastanawiam się tylko nad tym czy tłumiki były malowane jak cały czołg, jakoś inaczej, czy w ogóle. Muszę pogrzebać w internetach.
W orlikowym wydaniu kolor tłumików jest ni czarny, ni szary, ogólnie ciemniejszy niż twoje. W panzer 38 zaś mam bardziej brązowe, w inych modelach kolor rdzawy. Jeżeli ja miałbym malować tłumik, to wybrałbym raczej rdzawy, ale decyzja w tej chwili należy do Ciebie :-) Idzie dobrze, bardzo podobają mi się osłonki :-)
Powodzenia dalej!

Ps. A gdzie zdjęcie okładki :?: :-P

Awatar użytkownika
piter16
Posty: 1059
Rejestracja: 2007-10-22, 20:37
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: [R] PzKpfw. I Ausf. A Kartonowe Hobby 12/2013

#9 Post autor: piter16 » 2018-11-30, 20:20

Zdjęcie okładki już jest, na dole. :mrgreen:

Postanowiłem zrobić trochę prawdziwej rdzy i tłumiki takie jak są nią "poocierać". Zobaczymy co wyjdzie. A przepis na rdzę to woda z solą, dwie stalowe elektrody i ładowarka od telefonu. Jak się już jeden drut rozpuści to mieszaninę kładę na kaloryfer, czekam aż woda odparuje, krusze wszystko na proszek i gotowe do nakładania pędzlem.

Ps: przy okazji można się wodorem pobawić podczas elektrolizy. :mrgreen:

Awatar użytkownika
piter16
Posty: 1059
Rejestracja: 2007-10-22, 20:37
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: [R] PzKpfw. I Ausf. A Kartonowe Hobby 12/2013

#10 Post autor: piter16 » 2019-01-07, 07:29

Hej!
Przy modelu coś się dzieję a relacja stoi, także zagłuszam w sobie wewnętrznego lenia i wstawiam. Drobnica powędrowała na pancerz, tłumiki podrdzewiłem (odstają trochę zużyciem od reszty modelu, ale na koniec się to wyrówna).
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Zrobiłem kółka napędowe:
Obrazek
I tutaj nie omieszkam napomknąć, że laserowe gąski od Answera absolutnie nie pasują pod zaprojektowany rozstaw zębów. Nie widać tego już po malowaniu ale wszystkie zęby zostały ścięte i podoklejane na nowo w mniejszej ilości z większym rozstawem.

No i zabrałem się za kółka nośne:
Obrazek
Widać jak na dłoni, że sporo się zmieniły w stosunku do tego co było zaprojektowane, ale inaczej bym nie mógł na nie patrzeć. Poza tym autor wycinanki chyba źle określił grubość kartonu, którym trzeba podkleić poszczególne elementy bo ni jak mi się końcowa grubość kół nie zgadzała z proporcjami na rysunkach. Ale to taki szczegół...

Reasumując, model miał być szybki i przyjemny a tu zaszły spore zmiany. :-)

Do następnego!

Awatar użytkownika
TLB
Posty: 561
Rejestracja: 2015-04-23, 03:18
Lokalizacja: Civitas Kielcensis/ War saw

Re: [R] PzKpfw. I Ausf. A Kartonowe Hobby 12/2013

#11 Post autor: TLB » 2019-01-07, 23:05

Tak to jest, jak chcemy zrobić teoretycznie szybki model, a nagle bach....to źle, to nie pasuje, tam trzeba sztukować itd;-)
Śledzę relację cały czas i bardzo mi się podobają Twoje poczynania:-)

Awatar użytkownika
piter16
Posty: 1059
Rejestracja: 2007-10-22, 20:37
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: [R] PzKpfw. I Ausf. A Kartonowe Hobby 12/2013

#12 Post autor: piter16 » 2019-01-16, 07:43

Dzięki, dobrze jest mieć doping!

Idziemy krok dalej, z racji, że koła lepiej malować hurtowo, to dorobiłem jeszcze koła napinające (chociaż w tym czołgu to chyba napinająco-nośne).
Obrazek

Później wszystkie kółka zostały potraktowane dwiema warstwami panzer schwarzgrau.
Obrazek

Na koniec trzeba było jakoś namalować gumowe bandaże i tutaj przyszła taśma pakowa z pomocą. Jedna uwaga, czego sam nie zrobiłem ale następnym razem już zrobię: taśmę lepiej po naklejeniu na matę zedrzeć i nakleić jeszcze raz. Chodzi o to, że klej taśmy czasami za dobrze trzyma farbę i podczas zdejmowania maskowania można to zrobić z odrobiną farby.
Obrazek Obrazek

Całość na koniec wygląda tak.
Obrazek

Teraz dorobić resztę układu jezdnego i można kółka montować.

Do następnego!

Awatar użytkownika
ekoaral76
Posty: 20
Rejestracja: 2018-11-23, 20:39

Re: [R] PzKpfw. I Ausf. A Kartonowe Hobby 12/2013

#13 Post autor: ekoaral76 » 2019-01-18, 18:56

Witam to i ja zasiadam na widowni fajnie to wygląda cie kawi się zapowiada .

P.s czym malujesz Aerografem czy pędzlem ?


Pozdrawiam ekoaral.

Awatar użytkownika
piter16
Posty: 1059
Rejestracja: 2007-10-22, 20:37
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: [R] PzKpfw. I Ausf. A Kartonowe Hobby 12/2013

#14 Post autor: piter16 » 2019-01-21, 07:01

Maluję model pędzlem. Niestety na aerograf nie mam miejsca za bardzo.

Awatar użytkownika
piter16
Posty: 1059
Rejestracja: 2007-10-22, 20:37
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: [R] PzKpfw. I Ausf. A Kartonowe Hobby 12/2013

#15 Post autor: piter16 » 2019-02-08, 08:12

Hej! Dawno nie było żadnej aktualizacji, ale nie można powiedzieć, że się leniłem. Relacja też trochę prowadzona skokowo, za co przepraszam. :-)

Także tego, roboty trochę było a i skok do przodu poczynił się spory. Co tu dużo gadać, zdjęcia:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Gąski to laserki pomalowane na bardzo ciemny szary (to nie jest czarny) idąc za wzorem ze zdjęć czołgów z okresu wojny. Nie są idealne, ale wycinankowe byłyby nie lepsze. Zęby musiałem odchudzić o połowę, choć i tak wydają się dość grube.
Generalnie jestem zadowolony. Widać, że już wiele przy modelu nie zostało do zrobienia, wieżyczka i parę dupereli.

Do następnego!

ODPOWIEDZ

Wróć do „Karton i Papier”