[NOWOSC] MPM RWD-8 polski samolot szkolno-łącznikowy

To co nam wiadomo o nowościach i nasze sugestie

Moderatorzy: ModTeam, Sekretarz

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
mikoaj68
Posty: 88
Rejestracja: 2007-10-09, 20:01
Lokalizacja: Wejherowo

[NOWOSC] MPM RWD-8 polski samolot szkolno-łącznikowy

#1 Post autor: mikoaj68 » 2009-06-13, 00:21

Mam przyjemność zaprezentować model polskiego samolotu szkolnego RWD-8 ,MPModel 4/2009.
Obrazek
Autorem opracowania jest Marek Pacyński ,skala 1/33 ,cena 25 zl, cena laserowo ciętych wręg 15 zl.Ilość arkuszy z elementami: 4 B4 ,stopień trudności: 2/3,model wydrukowany na kartonie offsetowym.
Oto parę przykładowych stron :
ObrazekObrazekObrazek
Model został opracowany w dwóch wariantach z wąskim i szerokim skrzydłem oraz w dwóch wersjach malowania
ObrazekObrazek
Teraz parę slow o RWD-8.
Samoloty RWD-8 były używane w polskim lotnictwie wojskowym od jesieni 1934, stając się podstawowym typem samolotu szkolenia wstępnego. Używane były w szkołach lotniczych w Dęblinie, Bydgoszczy i Krośnie oraz na obozach przysposobienia wojskowego. W listopadzie 1938 w lotnictwie wojskowym było 349 RWD-8, z czego 200 do szkolenia, 45 przewidziane na wyposażenie mobilizowanych plutonów łącznikowych i 104 w rezerwie. W sierpniu 1939 utworzono 13 plutonów łącznikowych wyposażonych w 3 samoloty RWD-8 każdy, w skład których weszło 40 samolotów RWD-8. Plutony te działały w składzie poszczególnych jednostek lotniczych: 1, 2, 4 i 12 w składzie Brygady Bombowej, 13 w składzie Brygady Pościgowej, pozostałe w lotnictwie armijnym: 3 – Armia „Kraków”, 5 – Armia „Karpaty”, 6 – Armia „Poznań”, 7 i 8 – Armia „Pomorze”, 9 – Samodzielna Grupa Operacyjna „Narew”, 10 – Armia „Łódź”, 11 – Armia „Modlin”.

Zostały one użyte w w kampanii wrześniowej. Co najmniej kilkanaście dalszych samolotów zostało zmobilizowanych w trakcie kampanii, używano je też w improwizowanych jednostkach. Zaletą RWD-8 jako samolotu łącznikowego była możliwość startu i lądowania w przygodnym terenie, polscy piloci latali w celu uniknięcia ataków na małej wysokości, niemniej jednak ich służba należała do bardzo niebezpiecznych. Lotnicy z improwizowanego plutonu sformowanego w Eskadrze Ćwiczebnej Obserwatorów w Dęblinie wzięli udział w boju o Kamionkę Strumiłową, latajac na rozpoznanie, a nawet obrzucając żołnierzy niemieckich granatami, analogicznie działały samoloty RWD-8 z plutonu lotniczego SGO Polesie, uczestniczące w bitwie pod Kockiem, będące ostatnimi polskimi samolotami na niebie podczas kampanii wrześniowej.Duża liczba samolotów RWD-8 została zniszczona przez Niemców podczas bombardowań lotnisk lub spalona przez wycofujących się Polaków. 57 samolotów ewakuowano do Rumunii, ok. 40 na Łotwę i 2 na Węgry. Zaledwie kilkanaście sprawnych samolotów zostało zdobytych przez Niemców. Kilkanaście wpadło też w ręce radzieckie, w Polsce i później na Łotwie. Samoloty RWD-8 następnie były używane w Rumunii i na Węgrzech.
Żaden z samolotów nie przetrwał wojny w Polsce, jak również żaden nie był używany w Polsce po wojnie. Żadne nie zachowały się też do czasów obecnych.
ObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazek
Obrazek
Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Zapowiedzi i prezentacje nowych modeli”