[Nowość] Messerschimtt Bf-110 C-1 Mały Modelarz 1-2-3/2008

To co nam wiadomo o nowościach i nasze sugestie

Moderatorzy: ModTeam, Sekretarz

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Radzio65
Posty: 902
Rejestracja: 2006-08-12, 18:59
Lokalizacja: Warszawa

[Nowość] Messerschimtt Bf-110 C-1 Mały Modelarz 1-2-3/2008

#1 Post autor: Radzio65 » 2009-08-20, 07:16

Idąc do pracy, zahaczyłem o kiosk Ruchu, a tam na półce to:

Obrazek Obrazek Obrazek


Niewiele myśląc, kupiłem :-)

Czesio
Posty: 823
Rejestracja: 2006-08-02, 18:20
Lokalizacja: Kalisz

#2 Post autor: Czesio » 2009-08-20, 08:55

A nie miało być czasami Batorego? Patrząc na ostatnie poczynanie Małego Modelarza to idzie on w dobrym kierunku.

Awatar użytkownika
tad
Posty: 1145
Rejestracja: 2006-09-17, 16:19
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#3 Post autor: tad » 2009-08-20, 12:36

Cześć,
widziałem Twoje skany na Konradusie - wygląda całkiem nieźle - to mnie zachęciło do kupna. Segmenty sam sobie przerobię na klejone na obce pióro (bo jednak dwie wręgi to już przestarzała i kiepska metoda).

A "wnikaczami" (Junior wymyślił...) co wniknęli ale niczego nie skleili albo im przeszkadzają nożyczki w dłoni, interesuję się tyle, co zeszłorocznym śniegiemi.
TAD

Awatar użytkownika
Radzio65
Posty: 902
Rejestracja: 2006-08-12, 18:59
Lokalizacja: Warszawa

#4 Post autor: Radzio65 » 2009-08-20, 12:52

A, to wrzucę te skany i tu:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Kolory przyciemniłem, żeby się nikt nie przyczepił , że skany ... w internecie ...
Wykorzystać się tego nie da (do wiadomości redakcji).

Trochę mnie martwi autorstwo tego opracowania ( w aspekcie Bryzy chyba uzasadnione), a wirtuozem kartonu nie jestem i nie bardzo czuję się na siłach poprawiać ewentualne "babole".
Generalnie, jak się obejrzy całość w naturze to wygląda całkiem fajnie. Ale niech nikt nie spodziewa się w tym modelu takiej grafiki i uszczegółowienia jak w "stodziesiątce" od AH.
Z chęcią obejrzałbym relację z budowy tego modelu, prowadzoną przez kogoś z doświadczeniem w klejeniu. Sam może ruszę ten samolot, ale dopiero po skończeniu P-35 z Modelika (zrobiony już tak gdzieś w 70-ciu procentach)

Pozdr.

Awatar użytkownika
Haluś
Posty: 768
Rejestracja: 2007-03-14, 20:13
Lokalizacja: Racibórz

#5 Post autor: Haluś » 2009-08-23, 20:28

A jak z poziomem trudności ? Na pierwszy model się nadaje czy nie bardzo ? ;-)

Awatar użytkownika
Radzio65
Posty: 902
Rejestracja: 2006-08-12, 18:59
Lokalizacja: Warszawa

#6 Post autor: Radzio65 » 2009-08-24, 12:38

Jak to napisał Autor , model jest "niezbyt trudny" , więc chyba coś w tym jest.
Hmy, hmy ..., nie wytrzymałem i pociąłem w sobotę. Tak naprawdę, pod wpływem opinii na innych forach. Opinii o modelach tego autora.
Zgodnie z instrukcją , chwyciłem za nos samolotu. Z ukształtowaniem nie miałem problemów, efekt mnie zadowolił. Drugi segment (cz. 2) przypasował na pierwszego całkiem przyzwoicie. Ale wręga 2b zamykająca segment 2 jest jakby za duża tzn. jeśli chcielibyśmy ją wsadzić w postaci nie szlifowanej w segment 2 , to poszycia zabraknie tak ze 4 mm. No kurde, niemożliwe żebym tak niedokładnie wyciął, ciąłem po liniach, nożem olfy pod dużą lupą na statywie. Pomysł Tad'a , żeby zrobić to na jedną wręgę jest słuszny, nie powinno być wtedy niespodzianek na łaczeniu segmentów.
I teraz wypadałoby wstawić zdjęcia. Niestety, na to musicie poczekać do przyszłego tygodnia. Aparat poleciał na wakacje, przyleci na początku przyszłego tygodnia.

Pozdr.

Awatar użytkownika
Radzio65
Posty: 902
Rejestracja: 2006-08-12, 18:59
Lokalizacja: Warszawa

#7 Post autor: Radzio65 » 2009-08-25, 20:32

Jestem przy czwartym segmencie.

"SŁAWA" autora jest w moich oczach uzasadniona.

Awatar użytkownika
Gregor
Posty: 610
Rejestracja: 2008-06-12, 20:40
Kontakt:

#8 Post autor: Gregor » 2009-08-25, 20:57

Radzio65 pisze:Jestem przy czwartym segmencie.

"SŁAWA" autora jest w moich oczach uzasadniona.
A może zdecydowałby się Pan prowadzić relację?

Awatar użytkownika
Radzio65
Posty: 902
Rejestracja: 2006-08-12, 18:59
Lokalizacja: Warszawa

#9 Post autor: Radzio65 » 2009-08-26, 06:42

Gregor, nie wyskakuj mi tutaj z Panem, bo na forum jesteśmy jedną modelarską rodziną (brzmi patetycznie :mrgreen: , ale trzymajmy się tego) i poprostu nie wypada "Panować".
A po drugie, weź no spójrz dwa posty wyżej, coś tam napisałem o aparacie. Wybacz, ale nie należę do grupy idiotów robiącej relacje bez zdjęć, to nie ma sensu.

Pozdr.

Awatar użytkownika
Gregor
Posty: 610
Rejestracja: 2008-06-12, 20:40
Kontakt:

#10 Post autor: Gregor » 2009-08-26, 09:37

Radzio65 pisze:weź no spójrz dwa posty wyżej, coś tam napisałem o aparacie.
Umknęło mi ostatnie zdanie . :-D

Awatar użytkownika
Radzio65
Posty: 902
Rejestracja: 2006-08-12, 18:59
Lokalizacja: Warszawa

#11 Post autor: Radzio65 » 2009-08-28, 14:29

W przyszłym tygodniu wstawię zdjęcia. Jestem przy piątym segmencie. Wręgi należy mocno szlifować, oj mocno, a miejscami należałoby pod kątem. Jak dotąd mam dwa miejsca, które nie podobają mi się i odnoszę wrażenie, że nie ma na to prostej recepty, o ile jest wogóle jakakolwiek. Obawiam się, że mimo założenie Autora czyli "model niezbyt trudny", raczej nie jest to projekt dla początkujących adeptów modelarstwa kartonowego. I to bynajmniej nie z powodu uszczegółowienia modelu ...

Pozdr

Awatar użytkownika
Radzio65
Posty: 902
Rejestracja: 2006-08-12, 18:59
Lokalizacja: Warszawa

#12 Post autor: Radzio65 » 2009-08-30, 14:19

Przy szóstym segmencie nie wytrzymałem. Śmietnik. Ja już dziękuję, widocznie moje umiejętności są zbyt małe :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

A co się będę stresował ...

Pozdr.

Awatar użytkownika
el_paw
Posty: 2109
Rejestracja: 2006-08-02, 22:06
Lokalizacja: Biała Rawska

#13 Post autor: el_paw » 2009-08-31, 21:01

Radziu napisz więcej o problemie, bo się ostatnio zastanawiałem czy się za niego nie zabrać.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Radzio65
Posty: 902
Rejestracja: 2006-08-12, 18:59
Lokalizacja: Warszawa

#14 Post autor: Radzio65 » 2009-09-01, 09:40

el_paw , patrz tu:

http://www.konradus.com/forum/read.php? ... =0&page=12

Sklejmy.com chodzi tak wolno i niestabilnie, że nie widzę sensu wrzucać tu tych informacji - za długo to trwa.

Pozdr :-)

Uzupełnione 4.09.2009 - jakby się Wam nie chciało klikać :-)

Wyszedłem z założenia, że mają mi się ładnie zgrać przejścia na sąsiednich segmentach w temacie kamuflarzu.

Obrazek Obrazek

Wiecie, to taki nawyk z plastiku, że jak się pomaluje to wszystko powinno grać. Przybrudzenia na pierwszych trzech segmentach zrobione kredką akwarelową. Mogą się podobać lub nie , ale to akurat nie należy do meritum sprawy. Takie pasowanie kamuflarzu moim skromnym sklejaczowym zdaniem , powinno podbnieść estetykę wyglądu. Wydaje mi się, ze oryginał samolotu nie był malowany w "schodki" :-))) . Niestety dla mnie, takie podejście do tematu okazało się brzemienne w skutkach w dalszym klejeniu, co zresztą uważny obserwator juz powinien wyłapać.
Wykombinowałem również, że linie poszycia pod kadłubem też mogłyby się schodzić. Niestety nie całkiem mi to wyszło, ale co ciekawe - linie kamuflarzu (niebieski/zielony) schodzą się ładnie. Nie potrafię tego wytłumaczyć:

Obrazek

W wyniku takiego pasowania, wyszedł mi uskok na łaczeniu segmentu drugiego z trzecim (patrząc od przodu - na godzinie dwunastej) i nic tu mi nie pomagało szlifowanie i pasownie wręg, które zresztą pasują do siebie pleckami idealnie. Albo będzie uskok, albo pasowanie kamuflarzu innymi słowy albo rybki albo akwarium

Obrazek Obrazek

Oczywiście można powiedzieć , że takie niedociągnięcia to nie problem. Zależy co kto lubi.

Pierwszy segment kabiny

Obrazek

Pierwszy segment kabiny zaznaczony niebieską strzałką, od góry ma nie pomalowany fragment - tu zaznaczony czerwoną strzałką i niechlujnie maźnięty zieloną kredką akwarelową. Pod ten element wklejami wręgę usztywniającą kabinę na szerokość (łapiecie o co idzie?). Poszycie ładnie obejmuje wregę z dźwigarem skrzydła, tyle tylko że nie uwzględniona była grubość wręgi usztywniającej kabinę od góry, we wrędze z dźwigarem. Gabaryty wręgi usztywniającej pokrywały się z elementem poszycia pod który należało ją podkleić. Do wyboru mamy więc, albo skrócić wregę usztywniającą poszycie od tyłu, albo skrócić wręgę z dźwigarem od góry o 1 mm czyli o grubość wręgi. Ja niestety nie skróciłem wregi z dźwigarem o 1 mm, a odciąłem 1 mm z wręgi usztywniającej poszycie kabiny od ttyłu, dzięki czemu mam fragment do zaszpachlowania (wikolem, co zacząłem robić) i pomalowania. Efekt ten zaznaczony żółtymi strzałkami. Aha, i jeszcze niech mi ktoś wytłumaczy, dlaczego ten fragmnet ( czerwona strzałka) jest biały a nie zielony jak w następnym elemencie (segmment 6). Może nieuważnie szukałem, a może nie załąpałem co tam trzeba nakleić w przyszłości. No nie wiem ...i tyle.

Pamiętajcie, że to są dywagacje faceta bez doświadczenia w kartonie, no ale model jest skierowany do Małego Modelarza , a nie do starych wyjadaczy. A moze mój tok myślenia jest od podstaw błędny i źle się zabieram za klejenie ?

Anlogicznie jest z następnym segmentem, z tą różnicą, że góra już nie jest biała, a w kolorze kamuflarzu

Obrazek

Żeby w miarę ładnie spasować , odciąłem górny fragment poszycia , podkleiłem wręgą i skleiłem do kupy.

Wręga kończąca szósty segment, na tym zdjęciu już mocno zeszlifowana. Naprawdę mocno. Po wycięciu brakowało mi poszycia - od tego wycięcia na k.m. - po około 2,5 mm z każdej strony. Uważajcie: wszystkie elementy tego modelu wycinałem równo po liniach , nożami Olfa i Excel pod dużą lupą na statywie, więc należy wykluczyć, że mi rąsia zjechał o 0,5 centymetra.

Obrazek Obrazek

Przy okazji widać, że spasowanie poszycia wewnętrznego z zewnętrznym zbiega się ładnie na krawędziach burt kabiny, tylko nie bardzo na wrędzę przy wycięciu na k.m. Oczywiście, bez problemu można to przyciąć, ale chodzi mi tylko o fakt.

I starczy mi tej rozrywki ...
Ostatnio zmieniony 2009-09-04, 13:48 przez Radzio65, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Radzio65
Posty: 902
Rejestracja: 2006-08-12, 18:59
Lokalizacja: Warszawa

#15 Post autor: Radzio65 » 2009-09-04, 13:40

Warto obejrzeć jeszcze (i oczywiście przeczytać) na Konradusie Galerię ze zbudowanym modelem. Przeczytać, bo wnioski się nasuwają jednoznaczne. Można go skleić, ale zbyt wiele w efekcie tego klejenia oczekiwać nie należy. Zresztą, wywaliłem ten model, bo zaczęły wychodzić babole w kabinie i tu nerwy nie wytrzymały.

Pozdr.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Zapowiedzi i prezentacje nowych modeli”