[Zapowiedź] Modelik 20/10] AVIA BH-5

To co nam wiadomo o nowościach i nasze sugestie

Moderatorzy: ModTeam, Sekretarz

Wiadomość
Autor
BERP
Posty: 18
Rejestracja: 2008-03-05, 10:20

[Zapowiedź] Modelik 20/10] AVIA BH-5

#1 Post autor: BERP » 2010-05-13, 21:46

AVIA BH-5 Czechosłowacki samolot sportowy z 1923 roku.

Obrazek


Komputerowe opracowanie w skali 1:33

Autor: Bartłomiej "HAV" Grala & Piotr "BERP" Siewierski


W środku znajdziemy 5,5 arkuszy A4 z częściami do wycinania oraz uwaga - 11 stron A4 z rysunkami montażowymi (renderami).

Równocześnie z ukazaniem się modelu będą dostępne laserowo wycinane wręgi.


W niedalekiej przeszłości na forach kilkukrotnie przewijał się temat i dyskusja na temat modeli, które są tak rozbudowane i zdetalizowane, że wykonanie ich zajmuje czasem więcej niż rok. Wiele osób dawało sygnały, że chciałoby zobaczyć coś, co jest dobrze i wiernie opracowane, a niekoniecznie trzeba poświęcić aż tyle czasu na budowę, by model cieszył oko.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom modelarzy i słuchając Waszych głosów, zaprojektowaliśmy model, który naszym zdaniem da się zbudować w niedługim czasie, w domowej kolekcji będzie interesującą pozycją a i na wystawie nie pozostanie bez szans.
Nie chcieliśmy pomijać części by uprościć budowę, dlatego też zdecydowaliśmy się na obiekt znacznie prostszy konstrukcyjnie i z mniejszą ilością detali, by 'upakować' w modelu wszystko, co da się odwzorować i wykonać z kartonu.

W efekcie powstał model niedawno zbudowanej repliki Avii BH-5, samolotu z ciekawą historią i zarazem jednostki cywilnej, a tych drugich jak Wiecie, za dużo na rynku nie ma.


Poniżej krótka lista tego, co dla Was przygotowaliśmy i co znajdziecie w modelu:

1. Chcąc uczynić model 'przyjaznym' dla wszystkich, tych zaawansowanych jak i początkujących, wprowadziliśmy kilka wariantówposzczególnych części, które wykonać można w wersji rozbudowanej i zarazem wierniejszej oryginałowi, jak i uproszczonej (np. 4 wersje cylindrów silnika i popychaczy, 2 wersje podwozia). Zaznaczyć przy tym należy, że zbiorcze rysunki montażowe przedstawiają wersję rozbudowaną modelu, jednakże każdy możliwy wariant przedstawiono na osobnym schemacie.


2. Cały model został podzielony na sekcje, tak by każdą z nich można było budować bez uszczerbku dla drugiej. Osobno robimy kadłub, skrzydła, stateczniki, podwozie etc. Wszystko wzajemnie nie przeszkadza podczas budowy, ewentualnego lakierowania etc. Po przygotowaniu podzespołów pozostaje połączenie ich ze sobą za pomocą odpowiednich szablonów wykonanych z drutu.


3. Zastosowaliśmy dodatkowe (podwójne) obrysy na wręgach, wyznaczające granicę szlifowania i kształt elementów by ułatwić uzyskanie właściwego kształtu podczas ich szlifowania.


4. Znaczniki środków poszycia są bardzo małe, tak by po złożeniu dwóch segmentów nie tworzyły długiej kreski, tak bardzo widocznej na modelu i psującej efekt końcowy.


5. Zrezygnowaliśmy z czarnych obrysów części, zastępując je nieco jaśniejszym odcieniem.


6. Podobnie jak we wcześniejszych modelach (Convair XFY-1, Lockheed XFV-1, MQ-1 Predator), również i tu zrezygnowaliśmy z tak powszechnie spotykanych białych "plam", na które naklejane są inne elementy. Wszystko jest w kolorze poszycia, a miejsce przyklejenia wyznaczają cienkie obrysy.


7. Standardowo już pojawił się też tzw. szkielet okrętowy, zapewniający sztywność całej konstrukcji.


8. Wprowadziliśmy podwójne poszycie, które wzmacnia konstrukcję i jednocześnie jest sklejką łączącą sąsiadujące poszycia.


9. Poszczególne segmenty łączone są sklejkami w kolorze poszycia.


10. Model posiada oddzielne powierzchnie sterowe.


11. Tablice przyrządów można wykonać w wersji standardowej lub przeszkolonej.


12. Elementy trudne do wycięcia lub sklejenia zostały zdublowane i umieszczone, jako rezerwa (np. większość części wchodzących w skład silnika). Znalazła się też obszernarezerwa koloru, zarówno dla części na kartonie jak i tych na papierze.


13. W celu ułatwienia budowy zostały wykonane rysunki 3D w postaci 'kameleona' (przemiennie jasny, ciemny segment) z numeracją części. W sumie ponad 100 rednerów, co przełożyło się na 11 stron A4.


Poniżej zdjęcia wykonanej surówki, przykładowe rendery oraz zdjęcia rzeczywiste na podstawie, których można porównać poziom detalizacji i sposób odwzorowania w modelu.


Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek




Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek



Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek



Przykładowy arkusz :

Obrazek


Mamy nadzieję, że model będzie się sklejało przyjemnie i sprawnie, czego życzymy potencjalnym zainteresowanym :).


Pozdrawiamy BERP & HAV

Awatar użytkownika
tad
Posty: 1145
Rejestracja: 2006-09-17, 16:19
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#2 Post autor: tad » 2010-05-13, 23:02

Cześć,
fajna zapowiedź - podobają mi się Wasze pomysły (kontury, segmentowa budowa, wersja mniej skomplikowana) i temat - takich więcej! Oby "Modelik" nie zrobił zbyt ciemnych barw, jak to mu się ostatnio zdarzało.
Pozdrawiam
TAD

ODPOWIEDZ

Wróć do „Zapowiedzi i prezentacje nowych modeli”