President - Fregata z 1730 - 1760

Dokumentacje "pływadeł"

Moderatorzy: ModTeam, Sekretarz

Wiadomość
Autor
Tomek80
Posty: 15
Rejestracja: 2007-10-31, 11:22
Lokalizacja: Szczecin

President - Fregata z 1730 - 1760

#1 Post autor: Tomek80 » 2007-11-03, 02:09

Witam Wszystkich Użytkowników!!

Kilka lat temu dostałem ksero planów angielskiej fregaty President z 1730-1760 roku. Dziś mój model jest już w zaawansowanym stanie budowy. Brak mu części orejowania i olinowania, brak kotwic i żagli (żagli nie ma w planach), nie ma jeszcze płaskorzeźby na rufie i działek.
Ogólnie model wygląda nieźle, ale ostatni znalazłem kilka fotek na necie i widzę, że mógłbym wnieść kilka poprawek. Zauważyłem, że są na e-buy'u zestawy tego modelu. Oprócz elementów i instrukcji montażu w skład zestawu wchodziły plany ożaglowania i jakies inne materiały pomocne przy budowie.
Tutaj moja prośba, pytanie. Czy ktoś posiada takie materiały i/lub plany ożaglowania tej fregaty? Byłbym wdzięczny za każdą pomoc. Liczę także na podpowiedzi dotyczące budowy historycznych żaglowców, gdyż jest to mój pierwszy taki model. Z góry dziękuję za ewentualną pomoc, pozdrowienia ze Szczecina.

Tomek80.

Awatar użytkownika
tjguzik
Posty: 134
Rejestracja: 2007-05-29, 19:33
Lokalizacja: KRAKÓW
Kontakt:

#2 Post autor: tjguzik » 2007-11-19, 00:37

możesz puścić kilka zdjęć dla uściślenia czego brak ?? :-)
tak bym wiedział o którego chodzi ;-)

Kamil Zoszak
Posty: 380
Rejestracja: 2006-12-03, 00:15
Lokalizacja: OPOLE

#3 Post autor: Kamil Zoszak » 2007-11-19, 08:27

Siemanko... NA łamach czasopisma MODELARZ ukazały się porady dotyczące budowy drewnianych żaglowców historycznych... Mam te artykuły i to bodajże WSZYSTKIE... Jeśli byłbyś zainteresowany to daj mi CYNK na PRIV
POZDRO 8-)

Awatar użytkownika
tjguzik
Posty: 134
Rejestracja: 2007-05-29, 19:33
Lokalizacja: KRAKÓW
Kontakt:

#4 Post autor: tjguzik » 2007-11-19, 13:00

Kamil - ale wiesz ile jest różnic pomiedzy żaglowcami w latach 1500 - 1875 ??????
każdy zaglowiec był innej konstrukcji , miał inne olinowanie stałe i ruchome , nawet się długościami różniły - a teraz ci powiem ze były czasami robione według tych samych planów i podobno miały być jednakowe ..... nigdy w praktyce tak nie było

szukam tych planów Presidenta ale coś ciężko z nimi - tylko rysunki poglądowe i w dodatku niepełne

Kamil Zoszak
Posty: 380
Rejestracja: 2006-12-03, 00:15
Lokalizacja: OPOLE

#5 Post autor: Kamil Zoszak » 2007-11-19, 19:35

Ma się rozumieć... Moje dokumentacje dotyczą jedynie porad do budowy (ogólnie) modeli żaglowców historycznych.
Nie dotyczą one konkretnej jednostki... Porady dla modelarzy...

Tomek80
Posty: 15
Rejestracja: 2007-10-31, 11:22
Lokalizacja: Szczecin

#6 Post autor: Tomek80 » 2007-11-21, 12:45

Dzięki Panowie za zainteresowanie moim problemem.

Moje plany to ksera, niestety nie kompletne. Między każdym arkuszem A4 brakuje około 2 cm grafiki, między innymi nie mam dokładnego rysunku i wymiarów kotwic. W planach nie zostały ujęte żagle, a wolałbym je wykonać. Model wykonuję z własnych materiałów więc rodzaj drewna i jego kolorystyka różnią się trochę od modelu z fotek jakie udało mi się znaleźć w sieci. Ale to akurat nie jest największy problem (tak myślę), bo istnieją przecież jeszcze lakiery i inne gadżety.

Fotki modelu dorzucę wieczorem lub jutro rano jak uda mi się usunąć zalegający kurz. Może ktoś mi podpowie jak usunąć warstwę kurzu (powietrze nie pomaga) zalegającą na pokładach (od ponad 3 lat nie ruszałem Presidenta - powód synek i brak miejsca).

Tjguzik! Z chęcią przejmę wszystkie rysunki poglądowe. Kamil! Wszelkie porady się przydadzą - dzięki. Zgłoszę się na privie.

Pozdrawiam!

Kamil Zoszak
Posty: 380
Rejestracja: 2006-12-03, 00:15
Lokalizacja: OPOLE

#7 Post autor: Kamil Zoszak » 2007-11-21, 15:19

JA używam do ściągania kurzu z modeli pędzelka kosmetycznego z miękkim włosem... Najczęściej do pudru

Tomek80
Posty: 15
Rejestracja: 2007-10-31, 11:22
Lokalizacja: Szczecin

#8 Post autor: Tomek80 » 2008-12-31, 00:52

Witam.

Czekałem, czekałem, czekałem.... i nic, ale cóż się dziwić. Sam rok temu obiecałem, że wstawię zdjęcia swojego Presidenta i jakoś nie wyszło.

Dziś spróbuję naprawić trochę swój błąd i wrzucę fotki (znalazłem je robiąc porządki w cd'kach).
Mam nadzieję, że Was nie zanudzę, bo kilka ich jest (z różnego stadium budowy).

A więc...

Obrazek

Kadłub - dwie warstwy klepek na wręgach,...

Obrazek

To już jednomasztowiec + bukszpryt i parę dodatkowych elementów,...

Obrazek

Zejście pod pokład,...

Obrazek

Gretingi,...(przyznaję - poszedłem na łatwiznę - są z jednego kawałka jakiegoś miękkiego drewna kubańskiego, w którym otwory wyrobiłem iglakiem)...

Parę kolejnych elementów: deska talrepowa, kołkownice i coś a'la lawety pod przyszłe działka,...

Obrazek

Leciutko rzeźbiona rufa,...

Parę innych zdjęć,...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Po pewnym czasie przybyło masztów, trochę lin,...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Powyżej widać błąd - nie zaimpregnowane linki, które się troczą,...

Obrazek

Talrepy,...

A poniżej wiązanie bukszprytu, pierwsza reja, postać (kto to jest i dlaczego nie jest do niego podobny - nie wiem :lol: ,...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dalej - doszły wanty (nie wszystkie),...

Obrazek

Obrazek

I jedne z ostatnich zdjęć - tuż przed,...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tuż przed? Tak, tak przed katastrofą.
Okręt prawie nie istnieje i nie wiem czy jest sens cokolwiek dalej z nim robić.
Stał na parapecie. Niestety podczas mojej nieobecności wybuchła wojna firanowa kota z żoną. Kto przegrał - ja i mój wieloletni wysiłek.


Pewnie jeszcze kiedyś do niego wrócę, dlatego opinie i dobre rady mile widziane.


Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Statki i Okręty”