Zmiana balansu bieli.

Wszystko inne... poprostu free style

Moderatorzy: ModTeam, Sekretarz

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Kroolo
Posty: 3148
Rejestracja: 2006-08-05, 15:28
Lokalizacja: Lublin

Zmiana balansu bieli.

#1 Post autor: Kroolo » 2009-01-17, 12:33

Sposób jest prosty i daje dobre efekty. Na początek należy ściągnąć darmowy program PhotoFiltre:

http://www.sendspace.pl/file/bTmxCyET/

Pod tym linkiem jest spakowany program, z dogranymi pluginami, tylko rozpakować i używać :-)


1. Na początek trzeba otworzyć plik z fotką, którą chcemy obrabiać - to chyba jasne :-)

moja wejściowa fotka wygląda tak:
Obrazek




2. Klikamy na górze w Filtry --> Plug-in --> White balance adjustment
Obrazek


3. W kolejnym okienku jakie nam się pojawi najlepiej kliknąć na "restore" i dopiero teraz przy pomocy pipetki wskazać na obrazku które miejsce powinno być białe. Wynik regulujemy też za pomocą suwaka. Powinno nam to dać w miarę dobre oddanie bieli, a zatem i reszty barw - wiadomo że cudów nie osiągniemy bo lepiej by to było ustawić przed zrobieniem zdjęcia lub pyknąć fotkę w RAW, no ale zawsze można fotki tym sposobem podratować.

Obrazek


4. Jak już jesteśmy w tym programie to możemy dopasować sobie rozmiar na np. 800x600 i wyostrzyć.

Obrazek


5. Przy zapisie warto odznaczyć opcję "Zachowaj dane EXIF" - pozwoli to nieco zmniejszyć "wagę" pliku

Na końcu wyszło mi takie coś:

Obrazek


Zajęło mi to ze 30sek - jakby się postarać zapewne można wyciągnąć z tej fotki dużo więcej. Polecam każdemu ten program - do podstawowej obróbki jest wyśmienity, a co najważniejsze darmowy! Mam nadzieję że komuś się to przyda ;-)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Free Style”