Vickers E Type A 1:35 Mirage/RPM

Moderatorzy: ModTeam, Sekretarz

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Jurgen75
Posty: 7
Rejestracja: 2009-12-13, 20:48
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Vickers E Type A 1:35 Mirage/RPM

#1 Post autor: Jurgen75 » 2009-12-13, 21:29

Witam serdecznie - szukałem po necie miejsca dla mojego produkowanego właśnie Vickersa.
Relacja zamieszczona wstępnie na innym forum - ale będę prowadził ją równolegle.

Po wieloletniej przerwie skleciłem jakieś "straszydło", które nie wiedzieć czemu przeniesione zostało do galerii... Niestety moje produkcje wysoce nie zadowalają mojego poczucia estetyki, a możliwość poznawcza, czerpana z lektury nie wystarcza, choć dała mi obraz złożoności problemu sklejenia modelu, bo o prawdziwym modelarstwie z uwagi na braki w talencie i możliwości pomieszczenia warsztatu, jak i dofinansowania kolejnego hobby raczej nie marzę. Przeglądając forum znalazłem i wiele ciekawych informacji i wiele ciekawych prac, jakie 15 lat temu można było pooglądać tylko w katalogach Tamiya. Wielki szacunek za talent i pomysły.

Wracając do mojej zabawki. Wiem, że sam sobie robię krzywdę popełniając pancerkę II RP w produkcji rodzimych firm. Wiem też, że efekt osiągnięty sporym nakładem pracy, ale bez doświadczenia i warsztatu i tak będzie taki sobie. Ale uznałem, że stosunek ceny do zdobytych doświadczeń jest ok. Dodatkowo mam sentyment do polskich pojazdów - nawet tak nierealistycznych jak te z Mirage i RPM.

Jako, że natura obdarzyła mnie zbiegiem okoliczności zarówno modelem RPM (niestety niekompletny) jak i Mirage (bardziej kompletny) postanowiłem wykorzystać części RPM do budowy modelu z Mirage.
Blaszki odpuściłem z pełną świadomością.
Realizm wersji też.
Chciałbym popracować nad warsztatem zarówno sklejania, jak i malowania sklejonego modelu. Wraz z nabytym doświadczeniem przyjdzie czas zarówno na lepsze produkcje, jak i lepsze waloryzacje.

Fotki:
Obrazek
po prawej pokrywa silnika z RPM z testami malowania. Na "żywo" nie wygląda tak "plastusiowo".
Obrazek

Wieże, choć nieco słabsze w wykonaniu niż w Mirage zmuszony byłem zachować - z Miage została mi raptem jedna z dwóch.
Karabiny wz.30 - niestety nie mogłem ustalić po obejrzeniu zdjęć czy były to wersje z osłoną chłodnicy, czy bez, więc zrobiłem bez. "Ryjki" wiercone.
Obrazek

Przednia płyta - pozbyłem się niepotrzebnych linii podziału i dorobiłem nieco nitów "dla oka", dodatkowo "skasowałem" wlew.
Obrazek
Wymaga jeszcze szlifowania lekkiego i "doszpachlowania" w niektórych miejscach, ale taka jest idea.

Dobre rady, pomoc, wskazówki i pomysły zawsze cenne - wszak w ten sposób się uczymy. Miejcie na względzie tylko ubogość zarówno warsztatu jak i wprawy we władaniu narzędziami.

Awatar użytkownika
Jurgen75
Posty: 7
Rejestracja: 2009-12-13, 20:48
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

#2 Post autor: Jurgen75 » 2009-12-13, 21:30

Obrazek
- zmieniłem wlewy paliwa. Brakuje im jeszcze, ale już jako tako przypominają to co powinno być.
- dodałem tajemniczą blachę z tyłu - wiem, że był na niej numer taktyczny... i w zasadzie na tym koniec relacji w internecie

Obrazek
osłona wlotów powietrza
- wytrasowałem linie tam gdzie jest "klapa" w oryginale podnoszona w całości
- dorzuciłem nieco nitów i zawiasy

Obrazek
wieże... znalazłem brakujące elementy do wieży z Mirage, więc zamiast wież z RPM z elementami Mirage będą wieże Mirage z elementami RPM.
RPM to przednie płyty - te z Mirage są za małe i wchodzą w "środek" obudowy zamiast ją "przykrywać" - co wygląda strasznie niedobrze.
- dodałem ogranicznik włazu
- spróbowałem zrobić "coś" z napinaczami - generalnie sprawa jest porażką z uwagi na brak miejsca - więc zadowoliłem się zrobieniem gniazd na taki dziwaczny łom do napinaczy.
Pod spodem próbki przerobienia tylnych "oczek" holowniczych.

Obrazek
Wózki jezdne. Postawiłem na RPM z uwagi na większą dokładność. Niestety w opakowaniu wózek, który powinien składać się z czterech elementów, składał się z 6-8 z uwagi na niedolewki i połamane części.
Na razie próba reaktywacji. W zapasie mam wózki Mirage.

Awatar użytkownika
Kroolo
Posty: 3148
Rejestracja: 2006-08-05, 15:28
Lokalizacja: Lublin

#3 Post autor: Kroolo » 2009-12-13, 22:01

No zapowiada się smakowicie!

Awatar użytkownika
Jurgen75
Posty: 7
Rejestracja: 2009-12-13, 20:48
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

#4 Post autor: Jurgen75 » 2009-12-13, 23:17

Pojazd wstępnie zagruntowany.
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Niestety zdjęcia wieczorne ze słabym oświetleniem nie wychodzą najlepiej z czarnymi obiektami (zwłaszcza na auto focusie)

Awatar użytkownika
Jurgen75
Posty: 7
Rejestracja: 2009-12-13, 20:48
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

#5 Post autor: Jurgen75 » 2009-12-14, 16:24

W ramach odpoczynku od wózków jezdnych naniosłem kamuflaż:
ObrazekObrazekObrazek
Strasznie pokemonowe kolorki wychodzą z Pactry... Będziemy "filtrować"

Awatar użytkownika
Haluś
Posty: 768
Rejestracja: 2007-03-14, 20:13
Lokalizacja: Racibórz

#6 Post autor: Haluś » 2009-12-15, 07:18

Ładnie kamo wyszło ;-)

Awatar użytkownika
Kroolo
Posty: 3148
Rejestracja: 2006-08-05, 15:28
Lokalizacja: Lublin

#7 Post autor: Kroolo » 2009-12-15, 10:39

Fajnie to wygląda - jak nanosiłeś poszczególne plamy kamo? Czymś maskowałeś?

Aha - fajniejsze fotki wychodzą jak się je robi z tej samej strony, z której pada światło: obiekt jest doświetlony i nie ma tylu niepotrzebnych cieni.

Awatar użytkownika
Jurgen75
Posty: 7
Rejestracja: 2009-12-13, 20:48
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

#8 Post autor: Jurgen75 » 2009-12-16, 08:43

Kamuflaż jest nanoszony pędzlem. Linie rozdzielające też. Farbka Pactra. Bez maskowania.
żeby nie było, że nic się nie dzieje to poprawiłem wieżę (wywaliłem komin wentylacyjny z lewej wieży) i nieco obie podmalowałem.
ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
Kroolo
Posty: 3148
Rejestracja: 2006-08-05, 15:28
Lokalizacja: Lublin

#9 Post autor: Kroolo » 2009-12-16, 09:30

Jurgen75 pisze:Farbka Pactra.
Możesz podać n-ry kolorów?

Awatar użytkownika
Jurgen75
Posty: 7
Rejestracja: 2009-12-13, 20:48
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

#10 Post autor: Jurgen75 » 2009-12-16, 10:15

Owszem - niestety według najnowszej wiedzy to malowanie nie jest poprawne kolorystycznie.
Kolory powiedzmy nadadzą się na lata 36-39 kiedy malowano już kamuflaże natryskowe. A21, A33 i A102. Filtrowane olejną sieną paloną.
Oczywiście są na to różne szkoły dotyczące odcieni - ja wybrałem taki.

Do "japończyka" potrzebna jest zieleń, żółty i szary - niestety numerów jeszcze nie rozgryziono.

Awatar użytkownika
Jurgen75
Posty: 7
Rejestracja: 2009-12-13, 20:48
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

#11 Post autor: Jurgen75 » 2009-12-17, 14:32

Tak mnie naszło, żeby zmienić osłony wlotów powietrza - bo "stockowe" mnie strasznie raziły. Te też odbiegają od oryginału - pewnie częściowo z uwagi na fakt, że same wloty nie są na oko prawidłowe - ale przynajmniej jest trochę lepiej.
Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Wrzesień '39”