Początkujący

Cała teoria i pytania techniczne

Moderatorzy: ModTeam, Sekretarz

Wiadomość
Autor
korkoniusz
Posty: 22
Rejestracja: 2009-09-25, 09:18

Początkujący

#1 Post autor: korkoniusz » 2009-09-25, 10:46

Cześć chciałbym zająć się modelarstwem a konkretnie sklejaniem modeli plastikowych z czasów II wojny światowej.Ponieważ jestem całkiem zielony prosiłbym o kilka rad np.od jakich modeli najlepiej zacząć,czy model niemieckiego samochodu Opel Blitz w skali 1/72 nie będzie za trudny i o podstawowe narzędzia potrzebne początkującemu modelarzowi.

Awatar użytkownika
Haluś
Posty: 768
Rejestracja: 2007-03-14, 20:13
Lokalizacja: Racibórz

#2 Post autor: Haluś » 2009-09-25, 12:12

Witam.
Jeśli chodzi o model na początek jakaś Italerka będzie w sam raz ;-) Może jakością detali nie powala ale nie jest za droga i spasowanie tez jest wporzadku . Kiedy nabierzesz już trocha doświadczenie możesz przerzucić się na Revelle lub Dragony, które są droższe ale też o wiele lepiej zdetalowane ;-)
Natomiast jeśli chodzi o narzędzia na początek skompletuj:
-pensete
-klej modelarski
-nożyk do tapet ( przyda się przy wycinaniu części z ramek )
-pilnik i papier ścierny
-pędzelki różnych rozmiarów
Oczywiście z czasem twój warsztat będzie się powiększał o coraz to nowe przyrządy ale na pierwszy model te wyżej wymienione w zupełności wystarczą ;-)

Jeśli będziesz miał jeszcze jakieś pytania lub wątpliwości to pytaj ;-)
Albo po prostu załóż relacje z budowy wtedy będziemy mogli Ci na bieżąco pomagać i podpowiadać .

Pozdrawiam

Miacholl
Posty: 27
Rejestracja: 2008-08-23, 22:12
Lokalizacja: Warszawa

#3 Post autor: Miacholl » 2009-09-26, 15:24

Ja polecam jeszcze opcje szukaj lub dział techniki modelarskie, tam można znaleźć np: jakie narzędzia modelarskie są potrzebne na początku i później.

Awatar użytkownika
Paws
Posty: 754
Rejestracja: 2006-11-06, 19:44
Lokalizacja: Kraków

#4 Post autor: Paws » 2009-10-01, 18:46

Zamiast nożyka do wycinania części z ramek polecałbym dobrej jakości ostre małe nożyczki.

Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
Tomasz Mroczkowski
Posty: 478
Rejestracja: 2008-09-07, 18:29
Lokalizacja: Frombork

#5 Post autor: Tomasz Mroczkowski » 2009-10-02, 11:01

Paws pisze:małe nożyczki
Eee...
Zainwestuj w to:
http://www.mojehobby.pl/szczegoly.php?g ... edm=284669
A jak poczytasz więcej, nabierzesz doświadczenia i kasę to wtedy kupisz bardziej zaawansowane narzędzia...

Awatar użytkownika
Paws
Posty: 754
Rejestracja: 2006-11-06, 19:44
Lokalizacja: Kraków

#6 Post autor: Paws » 2009-10-02, 15:39

Ten nożyk można sobie darować (dostałem kiedyś ten zestaw), pęseta ujdzie choć w sklepie medycznym kupisz lepszą.. co do cążek to do cięcia igieł, kaniulek i twardszych blaszek używam KNIPEXA -niestety jest drogi (ponad 100zł)

Wycinam części małymi nożyczkami i bardzo sobie to chwalę (używam ich też do wycinania blaszek fototrawionych i własnych doróbek).

Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
Tomasz Mroczkowski
Posty: 478
Rejestracja: 2008-09-07, 18:29
Lokalizacja: Frombork

#7 Post autor: Tomasz Mroczkowski » 2009-10-02, 15:52

Na początek wystarczy i tak będzie musiał nowe rzeczy kupić a tu w zestawie taniej... Bo cięcie małymi nożyczkami to nie zbyt dobry pomysł, grubsze części łączące trudno się tnie i strasznie palce bolą (do fototrawionych oczywiście są najlepszym rozwiązaniem) A jak skalpel już ci się połamie (co nie stanie się prędko jeśli będziesz z umiarem ciął) to kupisz sobie Excela który ma najlepszy współczynnik ceny do jakości, natomiast obcążki powinny starczyć do końca twojej przygody z modelarstwem. Pilniki i tak inne będziesz musiał zdobyć, a pęsety to już hulaj dusza...

korkoniusz
Posty: 22
Rejestracja: 2009-09-25, 09:18

#8 Post autor: korkoniusz » 2009-10-21, 08:58

mroko94, Cześć,a czy mógłbyś mi doradzić jaki lakier i czy w ogóle lakierować samolot bo wyczytałem na forum że najlepiej lakierować półbłyszczącym i matowym a inni piszą że wcale nie lakierują.Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Paws
Posty: 754
Rejestracja: 2006-11-06, 19:44
Lokalizacja: Kraków

#9 Post autor: Paws » 2009-10-21, 09:48

Lakierowanie jest zalecane dla ochrony pomalowanej powierzchni, pomaga też w uzyskaniu efektów "weatheringowych". Lakier matowy niweluje w pewnym stopniu nadmierne "świecenie" kalek. Stopień matowości lub połysku dobierasz do konkretnego malowania modelu.




Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
Radzio65
Posty: 902
Rejestracja: 2006-08-12, 18:59
Lokalizacja: Warszawa

#10 Post autor: Radzio65 » 2009-10-21, 10:41

Dokładnie tak jak napisał Paws. No może tylko z taką różnicą, że nie w pewnym stopniu niweluje, a można zgasić ten błysk całkowicie :mrgreen:
Zobacz na zdjęciu , na łopatach śmigła, logo producenta i napisy to kalkomanie, ale filmu (nośnika) kompletnie nie widać. Łopaty malowane pędzelkeim (czarny i żółty), kołpak śmigła - spray Tamiya. Model jest faktycznie spory :-)

Obrazek

I tu masz efekt taki sam - filmu brak

Obrazek Obrazek

A co do zestawu narzędzi - ten niby pilniczek mam. Był w zestawie z Hondą w skali 1:6 z Italeri. Można sobie nim zęby z grubsza przeszlifować, ale modelu nie radzę. Chyba, że masz gdzieś efekt końcowy. Obsadka skalpela ma niebieski zacisk, wygląda na to, że plastikowy. Jeśli tak, no to ja już kiedyś coś takiego ćwiczyłem. Dziękuję, numer na raz.
Słuchaj, lepiej jest kupić raz za większe pieniądze, niż kupować gó ...o za grosze i być potem rozczarowany.

mroko94 ładnie klei, ale z pięćdziesięcioma procentami jego wskazówek (mniej więcej) zgodzić się nie mogę. Czasami są jakby z sufitu ...
Bez obrazy mroko94, to tylko moje odczucia dotyczące wskazówek technicznych - właściwości farb, rozcienczalników i takie tam ...

Pozdr.

Radzio

Awatar użytkownika
Tomasz Mroczkowski
Posty: 478
Rejestracja: 2008-09-07, 18:29
Lokalizacja: Frombork

#11 Post autor: Tomasz Mroczkowski » 2009-10-21, 13:53

Nie każdy musi się mnie słuchać :D Piszę co wiem... A że często się mijam z prawdą... :mrgreen: Radzio65, nie kleje ładnie. :-P

korkoniusz
Posty: 22
Rejestracja: 2009-09-25, 09:18

#12 Post autor: korkoniusz » 2009-10-22, 10:36

Dzięki za wyjaśnienia,jeszcze jak moglibyście doradzić jakiej firmy lakier kupić,nadmieniam że będę malował pactrami.Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Paws
Posty: 754
Rejestracja: 2006-11-06, 19:44
Lokalizacja: Kraków

#13 Post autor: Paws » 2009-10-22, 13:05

Każdy akrylowy. Ja używam Valejo- mają od matu przez dwa rodzaje satyny po błysk, doskonała będzie jak zawsze Tamiya nie narzekam też na Pactrę czy MM.

Pozdrawiam!

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kwestie Teoretyczne”