Rady dlapoczątkującego

Cała teoria i pytania techniczne

Moderatorzy: ModTeam, Sekretarz

Wiadomość
Autor
Frey
Posty: 16
Rejestracja: 2012-12-20, 21:19
Lokalizacja: Złotów, Piła

Rady dlapoczątkującego

#1 Post autor: Frey » 2012-12-20, 21:31

Witajcie. jak w temacie jestem początkujący.

Mam parę pytań, na które nie mogę znaleźć jednoznacznej odpowiedzi na forach. Pozwolę sobie zadać je tutaj.

Jako pierwszy model wybrałem i zamówiłem sobie http://www.mojehobby.pl/products/AH-64A ... 13581.html

I teraz pytanie.

Jaka jest kolej czynności, które wykonujemy? Czy jeżeli model jest jednobarwny (tak jak ten który wybrałem) czy można pomalować go przed sklejeniem (kadłub i części zew), czy mimo wszystko lepiej po??

Przy malowaniu co po kolei się nakłada chodzi mi o podkłady, farby, nabłyszczacze, utrwalacze itd.?

Po prostu co najlepiej robić po kolei, żeby było dobrze? ;-)

Z góry dziękuję za pomoc.

Awatar użytkownika
Nikooo
Posty: 360
Rejestracja: 2010-12-04, 16:02
Lokalizacja: Wadowice

#2 Post autor: Nikooo » 2012-12-21, 08:11

Ja to robię tak, że te części, które będzie widać po sklejeniu, ale będzie się do nich trudno dostać maluję przed przyklejeniem. Jednak trzeba uważać, aby zostawić miejsce na klej, bo farby się on nie trzyma :-) Resztę maluje po sklejeniu.
Co do podkładów itp. Najpierw podkład. Później malowanie. Teraz lakier błyszczący, kup sobie sidoluks do pcv i linoleum. Tanie, a starcza na bardzo długo. Teraz dojemy na to kalki i jeszcze raz lakier błyszczący. Później weathering, wash, czyli upiększanie modelu. I na to lakier matowy. Uff, ale się rozpisałem :mrgreen:

Frey
Posty: 16
Rejestracja: 2012-12-20, 21:19
Lokalizacja: Złotów, Piła

#3 Post autor: Frey » 2012-12-21, 17:02

Dzięki za podpowiedź :)

Myślę jeszcze nad pędzelkami, na początek okrągłe italeri

1x4
1x 1 lub 2
1x 0 lub 00

i do tego jakiś płaski.

Oczywiście otwarty jestem na sugestie.

Awatar użytkownika
Nikooo
Posty: 360
Rejestracja: 2010-12-04, 16:02
Lokalizacja: Wadowice

#4 Post autor: Nikooo » 2012-12-21, 17:28

Ja polecam pędzle firmy Revell. Są tanie, ale bardzo dobre. Ja bardzo mało malowałem płaskimi, więc na ich temat nie mogę dużo powiedzieć :mrgreen: Te co podałeś na początek starczą. Jakimi farbami zamierzasz malować?

Frey
Posty: 16
Rejestracja: 2012-12-20, 21:19
Lokalizacja: Złotów, Piła

#5 Post autor: Frey » 2012-12-21, 18:09

W sumie tak jeszcze w kwestię farb się nie wgryzałem :/ Sporo mam zaległości do nadrobienia w kwestii modelarstwa :) W instrukcji do tego modelu podają farby Model Master'a o ile się nie mylę, ale już sprawdzałem i części z nich nie ma i myślałem, żeby posiłkować się jakimiś zamiennikami. Bo zamawianie każdej farby w innym sklepie jest ekonomicznym samobójstwem :(

Awatar użytkownika
Nikooo
Posty: 360
Rejestracja: 2010-12-04, 16:02
Lokalizacja: Wadowice

#6 Post autor: Nikooo » 2012-12-22, 15:31

Możesz kupić coś takiego http://www.mojehobby.pl/products/Przeli ... ystko.html. Mi bardzo się przydaje.

Frey
Posty: 16
Rejestracja: 2012-12-20, 21:19
Lokalizacja: Złotów, Piła

#7 Post autor: Frey » 2012-12-22, 16:09

Tylko muszę znaleźć to gdzieś gdzie będzie dostępne ;-) Przyjechał dzisiaj do mnie model. I biję się z myślami czy sklejać go tak jak jest bez malowania, czy wstrzymać się z bólami do zakupu farb :-/

Awatar użytkownika
Nikooo
Posty: 360
Rejestracja: 2010-12-04, 16:02
Lokalizacja: Wadowice

#8 Post autor: Nikooo » 2012-12-22, 17:45

Jak tak teraz myślę to nie potrzebnie zaczęliśmy od farb ;-) Pierwszy model sklej bez malowania. Zaopatrz się w papier ścierny. Powiedz mi tylko jakim klejem chcesz to kleić?

Frey
Posty: 16
Rejestracja: 2012-12-20, 21:19
Lokalizacja: Złotów, Piła

#9 Post autor: Frey » 2012-12-22, 18:06

Taki zakupiłem http://www.mojehobby.pl/products/Klej-ps.-z-igla.html

Najwyzej pomaluje go po sklejeniu tylko z zewnątrz...

Awatar użytkownika
Nikooo
Posty: 360
Rejestracja: 2010-12-04, 16:02
Lokalizacja: Wadowice

#10 Post autor: Nikooo » 2012-12-22, 19:27

Klej powinien być dobry. Możesz jeszcze dokupić szpachlę do wypełniania większych ubytków i klej cyjanoakrylowy do wypełniania mniejszych i sklejania elementów, które po sklejeniu tym modelarskim bez podtrzymywania ich mogą opadać jeśli nie podtrzyma się ich do pełnego wyschnięcia kleju. W Twoim wypadku będą to łopaty wirnika. Na początek "Kropelka" będzie dobra, później możesz zakupić gęstszy klej cyjanoakrylowy, ja polecam ten http://www.mojehobby.pl/products/Klej-c ... Gesty.html.

Frey
Posty: 16
Rejestracja: 2012-12-20, 21:19
Lokalizacja: Złotów, Piła

#11 Post autor: Frey » 2012-12-22, 19:42

zamówię przy okazji zamawiania farb. A co myślisz o farbach Italeri?? Na pudełku są propozycje 3 farb tej właśnie firmy, natomiast w instrukcji już podają 8 farb Model Master :-|

Awatar użytkownika
Nikooo
Posty: 360
Rejestracja: 2010-12-04, 16:02
Lokalizacja: Wadowice

#12 Post autor: Nikooo » 2012-12-23, 10:10

Na pudełku są trzy, bo tyle wystarczy, żeby model "jakotako" pomalować ;-) W instrukcji są już kolory potrzebne, do pomalowania modelu prawidłowo. Nie wiem jak to określić :mrgreen: Po prostu będzie pomalowany jak należy. Farbami Italeri nie malowałem, jednak po przeglądnięciu internetu wychodzi na to, że są to dobre farby. Myślę, że na początek możesz malować farbami akrylowymi, czyli tymi z Italeri, albo farbami firmy Pactra. Są dobre, tanie, jednak w moich farbach metalicznych tej firmy pigment osiadał na dnie i trzeba było przed każdym użyciem wkładać drut do środka i rozrabiać pigment :mrgreen: Chyba znowu troszkę odszedłem do tematu :-)

Frey
Posty: 16
Rejestracja: 2012-12-20, 21:19
Lokalizacja: Złotów, Piła

#13 Post autor: Frey » 2012-12-23, 19:06

Wiesz dla początkującego wszystko jest ważne także pisz co Ci przychodzi do głowy i co wydaje Ci się istotne. Muszę jeszcze zamówić kąplet pęset, a pilniczki papierowe zwędzę mojej kobicie z firmy :mrgreen:

Awatar użytkownika
Nikooo
Posty: 360
Rejestracja: 2010-12-04, 16:02
Lokalizacja: Wadowice

#14 Post autor: Nikooo » 2012-12-23, 20:44

Dobrze, nie będę się hamował :mrgreen: Dlaczego wydaje mi się, że farby akrylowe będą na początek najlepsze? Bo emaliowe po prostu śmierdzą i są szkodliwe dla zdrowia, trudniej jest je też zmyć jeżeli coś upaćkasz. Jeżeli będziesz malował w domu, na biurku to ma znaczenie, jeżeli w warsztacie to powyższe wady nie mają znaczenia (oprócz szkodliwości). Ja sam zaczynałem od emalii. Do ich wad można też zaliczyć (przynajmniej dla mnie) ciężkość malowania pędzlem, często nijako to wychodzi, nawet jeżeli dobrze się je rozcieńczy. Jeszcze inną sprawą jest to, że akryle są rozcieńczane wodą i wodą się czyści pędzle. Do emalii potrzebny jest specjalny rozcieńczalnik, a do czyszczenia pędzli ja używam benzyny ekstrakcyjnej, która jest łatwopalna i dość szybko paruje z zamkniętej butelki. To też ma znaczenie podczas malowania w domu. Emalie po pewnym czasie tracą swe właściwości fizyczne, jedne stają się gumowate, inne zaś przybierają dziwną konsystencję i nie nadają się do malowania. Tyle o farbach. Zamów sobie jeszcze nożyk modelarski ja polecam ten: http://www.mojehobby.pl/products/Nozyk- ... 84032.html. Ostrza do niego są po 1zł/szt. a nożyk bardzo dobry. Przydać się może taśma maskująca: http://www.mojehobby.pl/products/Tasma- ... a-6mm.html. Warto jeszcze kupić dużo wykałaczek i mieć przy sobie kilka spinaczy do ubrań do ściskania części. Na razie to chyba tyle jeżeli sobie jeszcze coś przypomnę, to napiszę :mrgreen:

Frey
Posty: 16
Rejestracja: 2012-12-20, 21:19
Lokalizacja: Złotów, Piła

#15 Post autor: Frey » 2012-12-24, 13:57

Wesołych Świąt :-)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kwestie Teoretyczne”