[R] P-47 Thunderbolt - Bubble Top ACADEMY 1:72

Galerie i warsztaty z budowy

Moderatorzy: ModTeam, Sekretarz

Wiadomość
Autor
Sylwek
Posty: 144
Rejestracja: 2007-07-13, 13:11
Lokalizacja: Łosice

[R] P-47 Thunderbolt - Bubble Top ACADEMY 1:72

#1 Post autor: Sylwek » 2008-02-05, 17:01

Witam ponownie! Jako że w sesji został tylko jeden egzamin można zabrać się za coś przyjemniejszego :->
Tym razem na warsztat dostał się stary Thunderbolt od Academy i blaszki od Eduarda o numerze 72281 (czyli zestaw powiększony). Na pudełku modelu jest data produkcji :1998 - model ma 10 lat! :-D (ot taka ciekawostka).
Obrazek

zanim zabrałem się za sklejanie postanowiłem choć troszkę więcej dowiedzieć się o tej maszynie. W tym celu, za źródło wiedzy posłużyły mi dwie monografie od AJ pressu, a mianowicie:
Obrazek

Nic wielkiego ale zawsze to coś :-).
Na początek zabrałem się za kabinę pilota. została ona zbudowana prawie w całości z blaszek Eduarda (prócz drążka, i tylnej ścianki) a i od siebie dodałem ,,rusztowanie" na którym trzyma się fotel pilota(tego nie było niestety ani w blaszkach ani w kabinie od Academy :-/ ).

Tablica razem z pedałami:
Obrazek

tablica osadzona już w kabinie, drążek i trochę innych drobiazgów(przy których myślałem że będę miał większe problemy, oczywiście można było lepiej ale chyba jest całkiem w porządku):
Obrazek

A żeby pilot miał na czym siedzieć(i nie chodzi o słowo na 4 litery, pierwsza ,,D" :-P ) potrzebny jest fotel, na przykład taki - świeżo po złożeniu, pomalowaniu i przejechaniu suchym pędzlem :
Obrazek Obrazek Obrazek

A tutaj już z pasami :
Obrazek Obrazek Obrazek

I w końcu wszystko co do tej pory zrobiłem w jednym kawałku czyli w postaci kabiny :
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

To tyle na dzisiaj, mam nadzieje że komuś się to spodoba, a jak nie to zapraszam do konstruktywnej krytyki.

PS. Paws - dzięki że podrzuciłeś ten pomysł z materiałami fototrawionymi.

Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
Marcin
Posty: 372
Rejestracja: 2006-12-23, 17:41
Lokalizacja: Kazimierz Dolny

#2 Post autor: Marcin » 2008-02-06, 22:06

Witam


Za małolata czyli w 3 czy 4 klasie podstawówki sklejałem dokładnie ten sam model,a obecnie sklejam też ten sam egzemplarz czyli "chief sku man" tyle ,że w 48-ce.Mam nadzieję że wykorzystasz kalkomanie academy mimo ,że są kiepskie to jednak da się coś z nich wykrzesać a indianiec przepiekny.Będe dopingował ,a kokpit jak narazie elegancki.


Pozdro :-)

Sylwek
Posty: 144
Rejestracja: 2007-07-13, 13:11
Lokalizacja: Łosice

#3 Post autor: Sylwek » 2008-02-06, 22:39

Miło mi że ci się podoba Marcinie. Oczywiście że to będzie ,,ChiefSkiUMah II" (czyli malowanie jak na pudełku) bo wersja z Birmy(jak dobrze kojarzę) w ogóle mi nie podchodzi :-?
Piszesz że kalkomanie są kiepskie, co przez to rozumiesz?(rwą się?, strasznie błyszcza po nałożeniu?) zazwyczaj żeby kalki nie błyszczałby kładę sidolux, jak myślisz to wystarczy? był bym wdzięczny za informację
Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
Marcin
Posty: 372
Rejestracja: 2006-12-23, 17:41
Lokalizacja: Kazimierz Dolny

#4 Post autor: Marcin » 2008-02-06, 23:13

Witam ponownie


Jeżeli chodzi o kalki to jak to Academy,nie rwą się ale są trochę za grube, kiepsko reagują na środki zmiękczające no i żeby je dobrze ułożyć potrzebna jest duża ilość płynu zmiekczająego, ale sidolux na błyszczenie pomaga, także z tym niema problemu.Trzeba się z nimi trochę pobawić ale da radę.


Dopinguję, pozdrawiam :-)

Awatar użytkownika
Paws
Posty: 754
Rejestracja: 2006-11-06, 19:44
Lokalizacja: Kraków

#5 Post autor: Paws » 2008-02-09, 13:20

I bardzo ładnie. :-)
Ale kolor wnętrza to chyba nie jest zink-chromate?

Pozdrawiam!

Sylwek
Posty: 144
Rejestracja: 2007-07-13, 13:11
Lokalizacja: Łosice

#6 Post autor: Sylwek » 2008-02-09, 15:06

Nie, to interior green od Pactry a coś nie tak? wiem że najczęściej to wyglądało tak:

Obrazek
Ale cóż interior green też był często,gęsto stosowany.

Mam takie pytanie jak korzystacie z materiałów fototrawionych to jak sobie radzicie z wycinaniem fragmentów w plastiku by zastąpić je blaszkami? bo chciałem wyciąć wczoraj luki podwozia skalpelem, ale przy większym nacisku o mały włos nie złamałem skrzydła, także jak ktoś ma większe doświadczenie w blaszkach proszę o informację jak sobie radzicie z wycinaniem w plastiku by nie uszkodzić modelu?.

EDIT:

Tak więc luki zostaną w uproszczonej wersji bo jedno skrzydełko już skleiłem. Ale jako ze lubię samoróbki to dorobiłem karabiny, bo takie nie grzeszą urodą(na zdjęciu górny płat skrzydła i igła z której zrobiłem lufy):
Obrazek

Wystarczy wyciąć stare lufy, spiłować igłę, przyciąć, znowu spiłować (i tak cztery razy by otrzymać cztery lufy) i tylko wkleić na super glue.

Gotowe skrzydełko prezentuje się tak:
Obrazek Obrazek Obrazek

Od dołu wyciąłem otwory którymi wylatują łuski i je przyczerniłem. Trochę upaćkane ale przy malowaniu się to wszystko poprawi.
Obrazek

Jeszcze jeden szczegół który będę chciał wykonać na skrzydłach to światła(stąd wycięcia w końcówkach skrzydła).

Wklejona kabina prezentuje sie nie najgorzej tylko że strasznie mało widać(a i zdjęcia było mi ciężko zrobić by wszystko było dobrze widoczne, tak więc przepraszam wszystkich że widać praktycznie tylko fotel :-? ):
Obrazek Obrazek

I wszystko złożone na sucho:
Obrazek Obrazek

No to tyle na dzisiaj. Jutro drugie skrzydło(w końcu jestem świeżo po sesji to i przemęczać sie nie wolno :-P )
Pozdrawiam!
Ostatnio zmieniony 2008-02-09, 23:18 przez Sylwek, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Paws
Posty: 754
Rejestracja: 2006-11-06, 19:44
Lokalizacja: Kraków

#7 Post autor: Paws » 2008-02-09, 21:27

Interior green jest ok ale nie do P-47, należało użyć zinc-chromate..ale to tylko drobny szczegół.
Bardzo fajnie Ci idzie.

Jesli chodzi o wycinanie w plastiku to ja także uzywam skalpela-bardzo często wymieniam (czasem po 2-3 cięciach) aby był bardzo ostry. Tym sposobem wyciąłem miejsca pod klapy i dzwi kabiny oraz elementy oszklenia w P-39. Innego sposobu nie znam.
Obrazek
kabina także "cięta" skalpelem:
Obrazek

(Dobrą rzeczą jest też piłka-żyletka którą zakupiłem niedawno u Eduarda :-) )

Pozdrawiam!

Sylwek
Posty: 144
Rejestracja: 2007-07-13, 13:11
Lokalizacja: Łosice

#8 Post autor: Sylwek » 2008-02-09, 22:04

Paws pisze:Interior green jest ok ale nie do P-47, należało użyć zinc-chromate..ale to tylko drobny szczegół.
Bardzo fajnie Ci idzie.
Nie do końca gdyż brytyjskie P-47 miały zamiast zinc-chromate coś w stylu interior greena, przynajmniej ja się z czymś takim spotkałem, a że miałem na stanie tylko interior greena, dlatego czułem się w pewnym stopniu usprawiedliwiony ,,bagatelizując" prawdę historyczną :oops: :
Obrazek
no i jeszcze znalazłem model latający tej maszyny w stanach w której też jest interior(oczywiście nie daże takich żródeł pełnym zaufaniem, ale zawsze to jakiś precedens ;-) ):
Obrazek
Paws pisze:(Dobrą rzeczą jest też piłka-żyletka którą zakupiłem niedawno u Eduarda :-) )
I nad tym zaczynam się poważnie zastanawiać. Widziałem to już jakiś czas temu w pewnym sklepie internetowym, jak dalej będę miał takie kłopoty to kupie to.
Dzięki za zainteresowanie, Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
Marcin
Posty: 372
Rejestracja: 2006-12-23, 17:41
Lokalizacja: Kazimierz Dolny

#9 Post autor: Marcin » 2008-02-10, 10:47

Witam


Co do tego interiora to kiedyś w gazecie Super Model była tabelka, kolorów stosowanych przez U.S Air Force okresu II wojny światowej.Tam te dwa kolory były stawiane na równi.Ja swojego Indianina też maluje interior greenem ,między innymi sugerując się tym modelem latającym który pokazał Sylwek,pozatym instrukcja modelu też proponuje interior green.Na wielu zdjęciach Thunderboltów widać też że są pomalowane na zielono.Myślę ,że w tym przypadku jest to kolor odpowiedni, a już napewno w kokpicie.


Co do tej tak zwanej "czeskiej" żyletki to można ją wykonać samemu , ja tak zrobiłem pilnikiem i jestem zadowolony, wiadomo ,że robiona fabrycznie jest lepsza ale swoją sobie radzę.

Pozdro :-)

Awatar użytkownika
Paws
Posty: 754
Rejestracja: 2006-11-06, 19:44
Lokalizacja: Kraków

#10 Post autor: Paws » 2008-02-10, 14:49

Ależ zinc-chromate też jest zielony.. :-), w tym kolorze pomalowałem boki kadłuba mojego B-25, jest także jego (koloru) odmiana w żółtym odcieniu.. .
Ale można i "interior green"-z resztą tutaj mamy też kilka odcieni w zależności od producenta (Pactra ma dwa lub trzy).

Pozdrawiam!

Sylwek
Posty: 144
Rejestracja: 2007-07-13, 13:11
Lokalizacja: Łosice

#11 Post autor: Sylwek » 2008-02-22, 20:27

Witam!
jakiś czas mnie tutaj nie było, więc postanowiłem się przypomnieć ;-) a że miałem problemy z modelem (cóż z własnego niedopatrzenia,głupoty, jak zwał tak zwał, ale po kolei).
Po ostatniej części zdjęć zacząłem malować kadłub i coś mnie podkusiło by nałożyć pierwszą warstwę farby na skrzydło ,,troszkę" grubiej(te troszkę skończyło się tak że powstały fałdy od farby na skrzydle, widoczne nawet po nałożeniu kolejnych 3 warstw :-( :-( :-( ). ale to nie najgłupsza rzecz tego dnia która zrobiłem, bo zamiast to jakoś zeskrobać zwilżyłem twardy pędzel w rozpuszczalniku i tak ścierałem farbę, jak nie trudno było się domyśleć linię i wgłębienia wyparowały razem z rozpuszczalnikiem i przedstawiało się to tak:
Obrazek Obrazek Obrazek

Jako że był 13 lutego ( a to ciekawostka :lol: ) a jutro miałem do przejechania 140 km z okazji Walentynek, tak więc postanowiłem odpocząć i przemyśleć jak to naprawić (czyli rzuciłem to w diabły :evil: :evil: :evil: ;-) ). Po powrocie zacząłem ryć igła by w jakkolwiek odtworzyć te linie podziału i wyszło mi to tak:
Obrazek

słabo mi to wyszło :evil: , ale już tak musi zostać. Następnie przyszła pora na silnik:
Obrazek Obrazek Obrazek

Owiewka silnika i pas górny pas w kolorze Oliwkowym :-)(to już chyba zboczenie ale uwielbiam wszystko w stanie ,,kompletnego złomu" dlatego jest takie obdrapane):
Obrazek Obrazek Obrazek

Dzisiaj dorobiłem śmigło(jeszcze tylko kalkomania będzie gotowe) i malowanie osłony silnika :
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

To tyle na dzisiaj.

Pozdrawiam!

Sylwek
Posty: 144
Rejestracja: 2007-07-13, 13:11
Lokalizacja: Łosice

#12 Post autor: Sylwek » 2008-02-23, 20:53

Witam!, dzisiaj krótko i do rzeczy, nałożyłem kalkomanie na górę i dół oraz na śmigło, najlepsze czyli boczki zostawiłem na jutro(ciekawe jak wyjdzie Indianin :-/ ) na początku większe kalkomanie marszczyły się po nałożeniu ale jak wyschły ładnie przyległy. Większych problemów nie zauważono :-) . Jeśli wy widzicie jakieś błędy, problemy-czekam na wasz głos. A teraz zdjęcia:

Śmigiełko :-D :
Obrazek Obrazek

Mało tego, lecz powoli zaczyna nabierać kształtów:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

I wszystko razem na sucho:
Obrazek

Awatar użytkownika
Haluś
Posty: 768
Rejestracja: 2007-03-14, 20:13
Lokalizacja: Racibórz

#13 Post autor: Haluś » 2008-02-23, 21:02

Nie wiem co powiedzą na to fachowcy ale mi sie bardzo podoba :mrgreen:
Życze powodzenia w dalszych pracach ;-)

Pozdrawiam

Sylwek
Posty: 144
Rejestracja: 2007-07-13, 13:11
Lokalizacja: Łosice

#14 Post autor: Sylwek » 2008-02-25, 22:14

Dzięki Haluś za dobre słowo :-D kalki położone! lekko przetarłem to wszystko srebrną farbką (by uzyskać efekt wytarcia farby na kalkach, bo głupio by to wyglądało jak by pas na grzbiecie się ścierał a reszta malowania nie :mrgreen: ) może w tym świetle nie wygląda to zbyt efektownie, ale gwarantuje że w świetle dziennym i na żywo wygląda to lepiej.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

I zapewne to co was najbardziej interesuje Czyli Nose art. :
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

I na dzisiaj tyle :-) , Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
mzelechowski
Posty: 3
Rejestracja: 2007-11-15, 22:11
Lokalizacja: Warszawa

#15 Post autor: mzelechowski » 2008-02-26, 14:22

Cześć
Moim skromnym zdaniem te zadrapania na górnym pasie są troszkę nie realistyczne.Użył bym raczej techniki suchego pędzla ;-) Sam robię ten model tyle że bez blaszek.Za niebawem wstawię zdjęcia z budowy.A raczej już gotowego modelu.Jest to mój 2 model.
Pozdrawiam

ODPOWIEDZ

Wróć do „Galerie i warsztaty”