[Relacja] M-113 A1 APC w skali 1:35 producent ITALERI

Galerie i warsztaty z budowy

Moderatorzy: ModTeam, Sekretarz

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
akwiatkowski
Posty: 13
Rejestracja: 2008-05-19, 22:54
Lokalizacja: Katowice

[Relacja] M-113 A1 APC w skali 1:35 producent ITALERI

#1 Post autor: akwiatkowski » 2008-06-01, 19:13

Witam Serdecznie
Po bardzo długiej przerwie w modelarstwie postanowiłem do tego świetnego hobby powrócić, długo się zastanawiałem nad modelem jaki wybrać po tak długiej przerwie.
Padło na model M-113 A1 APC firmy ITALERI, w skali 1:35.
Po otwarciu pudełka za dużo w nim nie znalazłem poza trzema wypraskami, kalkomanią i instrukcją montażu - żadnych elementów foto trawionych i innych szczegółowych np. panelu sterowania dla kierowcy. Myślę dla początkującego wystarczy!
Oczywiście zaopatrzyłem się również, w stosowne farbki (wybór padł na akryl firmy Pectra), pędzle, klej, szpachlówkę, nożyki, pęsety itp.

Moją pracę nad modelem zacząłem od przestudiowania instrukcji, doboru kolorów i zaplanowania montażu. Nie wspominając o przeszukaniu dość dużej ilości stron ze zdjęciami mojego pojazdu wewnątrz i na zewnątrz.

Kolejnym bardzo ważnym krokiem było wycięcie elementów i oczyszczanie z nadmiaru błonek po wyciskaniu ciśnieniowym wyprasek. W tym momencie spokojnie mogę powiedzieć, że niektóre nadmiary były w tak wkurzających miejscach, że sie zastanawiałem nad faktem czy Italeri robi takie słabe wypraski.

Moja praca to czyszczenie i przymierzanie tak w kółko, z malowaniem niektórych rzeczy po drodze w celu ułatwienia sobie pracy. Powiem szczerze, że po dwóch tygodniach pracy wieczorami od 19-23 jestem na etapie 70% skończonego wnętrza zresztą na załączonych zdjęciach widać pewien stan prac, czekam na wasze sugestie i komentarze a ja oczywiście będę informował o postępie prac...
Pozdrawiam Was serdecznie
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
akwiatkowski
Posty: 13
Rejestracja: 2008-05-19, 22:54
Lokalizacja: Katowice

M-113 A1 APC w skali 1:35 producent ITALERI - Skończone!!!

#2 Post autor: akwiatkowski » 2008-06-01, 19:14

Witam!
Doprowadziłem do końca sklejanie mojego modelu M113 A1 APC firmy ITALERI. Jeśli chodzi o to co zauważyłem podczas budowy to na pewno fakt, że brakowało mi w całości modelu i wyprasek trzech elementów tzn. korka od kanistra paliwa i dwóch ogniw gąsienic, dlatego też aby poskładać gąsienice musiałem skorzystać z ogniw mających mieć swoje miejsce na przodzie pojazdu, poza tym nie wiem czy wszystkie wypraski tak mają ale firma j/w storzyła wypraski gdzie okrągłe ślady o wyciskaniu przy produkcji były w niesamowicie trudnych do wyczyszczenia miejscach. Jeśli chodzi o moją wenę twórczą to stworzyłem antenę radiową, dzięki poradnikowi na stronie, stworzyłem kłódkę do skrzynki wewnątrz pojazdu, następnie uchwyt do otwierania górnego włazu i zmieniłem malowanie karabinu na pojeździe.
Modelu nie brudziłem ani nie dawałem śladów eksploatacji, ponieważ jest to mój pierwszy model od dłuższego czasu i zostawiam go sobie ewentualnie w kwestii dioramy na później.
Model w całości malowany był pędzlami przy użyciu akrylowych farb Pectra.
Czekam na wasze komentarze, opinie i rady!
Pozdrawiam
P.S Zastanawiam się co ma być następne, może jakieś propozycje
Oto fotki:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
akwiatkowski
Posty: 13
Rejestracja: 2008-05-19, 22:54
Lokalizacja: Katowice

Wytłumaczenie co do tej relacji

#3 Post autor: akwiatkowski » 2008-06-01, 19:17

Witam, może jesteście zaskoczeni jak to jest rozpocząć relację i od razu ją zakończyć, jednak budowa modelu trwała miesiąc czasu i pierwszy mój wpis był na konkurencyjnym forum, jednak nikt nie potrafił się odezwać skomentować mojego posta, tak więc wkleiłem go tutaj, mam nadzieję że wyrazicie swoje opinie i komentarze bo czekam na nie z ciekawością.
Pozdrowienia

Awatar użytkownika
r-t
Posty: 2302
Rejestracja: 2007-04-08, 19:16
Lokalizacja: Bristol UK

#4 Post autor: r-t » 2008-06-01, 19:26

jak dla mnie to model czysty a zarazem za czysty, i brakuje wash-a zwlaszcza na kołach, ale jeżeli to początek to nie jest źle.

Edit: staraj sie nie powielać postów dlatego używaj opcji Edytuj ;-)
jaki model będzie następny?
pozdrawiam r-t.

Awatar użytkownika
Haluś
Posty: 768
Rejestracja: 2007-03-14, 20:13
Lokalizacja: Racibórz

#5 Post autor: Haluś » 2008-06-01, 19:50

Jak po takiej dlugiej przerwie to całkiem nieźle ;-) A masz juz jakis pomysł co teraz? Też cos z wojny w wietnamie czy może klimaty Drugowojenne ? ;-)

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
akwiatkowski
Posty: 13
Rejestracja: 2008-05-19, 22:54
Lokalizacja: Katowice

#6 Post autor: akwiatkowski » 2008-06-01, 19:55

r-t pisze:jak dla mnie to model czysty a zarazem za czysty, i brakuje wash-a zwlaszcza na kołach, ale jeżeli to początek to nie jest źle.

Edit: staraj sie nie powielać postów dlatego używaj opcji Edytuj ;-)
jaki model będzie następny?
pozdrawiam r-t.
Dzięki za pozytywne słowa, jednak jakbyś napisał co ten "wash" daje za efekt i jak mam o niego pytać w modelarskim to chętnie popracuję nad modelem, jednak nie chcę żeby był typowo dioramowo ubrudzony, ma wyglądać jak przygotowany np. do prezentacji (czyt. parady wojskowej) :P.
Jeśli chodzi natomiast o kolejny model to nie wiem - nie chcę brać modeli z dużymi płaszczyznami do malowania bo narazie mam tylko pędzle. A tak nawiasem mówiąc moja dziewczyna prosi mnie u Subaru Imprezę 1:24
Może coś doradzicie

Awatar użytkownika
brzydal
Posty: 75
Rejestracja: 2007-07-10, 00:02

#7 Post autor: brzydal » 2008-06-01, 20:02

Jak dla mnie model bardzo ładnie i starannie sklejony! :-) Mam tylko jedną uwagę. Mianowicie, uchwyt służący do wymiany lufu KM- u nie powinien być całkowicie pomalowany na brązowo, a jedynie jego drewniana część.
Pozdrawiam i życzę powodzenia przy następnych modelach!!! :-D

Awatar użytkownika
Haluś
Posty: 768
Rejestracja: 2007-03-14, 20:13
Lokalizacja: Racibórz

#8 Post autor: Haluś » 2008-06-01, 20:16

Witam.
Washa raczej trudno będzie kupic w modelarskim , raczej składniki potrzebne do jego stworzenia ;-)
Polecam przeczytanie tego tematu:
http://www.sklejmy.com/viewtopic.php?t=1522&start=0
Masz tam wszystko dokładnie opisane, i mam nadzieje , że w nastepnym modelu zastosujesz już tą technike :->


Pozdrawiam

Awatar użytkownika
akwiatkowski
Posty: 13
Rejestracja: 2008-05-19, 22:54
Lokalizacja: Katowice

#9 Post autor: akwiatkowski » 2008-06-01, 21:08

No rzeczywiście technika bardzo atrakcyjna i przydatna, ciesze się, że to forum "żyję". A poza tym przeglądam oferty sklepów internetowych i wykonanych produkcji i powiem szczerze mam wielki mętlik cóż tu następnego stworzyć :roll:

Awatar użytkownika
Haluś
Posty: 768
Rejestracja: 2007-03-14, 20:13
Lokalizacja: Racibórz

#10 Post autor: Haluś » 2008-06-01, 21:23

A masz juz jakis konkretnych "Kandydatów"? Może pokaż nad czym sie zastanawiasz ;-)

Awatar użytkownika
r-t
Posty: 2302
Rejestracja: 2007-04-08, 19:16
Lokalizacja: Bristol UK

#11 Post autor: r-t » 2008-06-01, 21:34

Ja osobiście na Subaru bym się nie odważył rzucić choć już jakieś pojęcie o modelarstwie mam :-> Ferrari mnie pokonało :lol: ja proponuję coś prostego żeby spokojnie po ćwiczyć nowe techniki ;-)

Awatar użytkownika
akwiatkowski
Posty: 13
Rejestracja: 2008-05-19, 22:54
Lokalizacja: Katowice

#12 Post autor: akwiatkowski » 2008-06-01, 22:43

Haluś pisze:A masz juz jakis konkretnych "Kandydatów"? Może pokaż nad czym sie zastanawiasz ;-)
BTR-60PB APC w skali 1:35 (nieosiągalny) malowanie policyjne z przednim lemieszem Obrazek
lub
Obrazek
BRDM w wersji malowanej dla ZOMO
Italeri 6395 Sd. Kfz. 10/4 with FLAK 30
Zvezda 3541 ZIS-151 Soviet truck
Academy 12701 UH-1C HUEY GUNSHIP
Academy 2192 UH-60L BLACK HAWK – moje marzenie tylko trudne i drogie :P
Mirage-Hobby 48131 PZL-37 A Łoś
Italeri 372 Paladin S.P. Howitzer
Italeri 374 Leopard 1 A2

Oto kilka przykładów, które mi się podobają.

Sylwek
Posty: 144
Rejestracja: 2007-07-13, 13:11
Lokalizacja: Łosice

#13 Post autor: Sylwek » 2008-06-02, 19:07

Witam! chciałeś opinii to masz :-) : moim zdaniem napis ostrzegawczy (ten na płycie oddzielającej przedział dla załogi od silnika) jest troszeczkę za nisko powinien być w jakieś 3/4 wysokości ścianki a nie tak nisko, tak mi się przynajmniej wydaje. Kleiłem też ten sympatyczny pojazd w wersji A1 od Italeri tyle że w skali 1:72 tam to dopiero brakowała szczegółów ;-). I jeszcze gąsienice wyglądają zbyt srebrzyście. Jak pomyślisz o robieniu jakiegoś pojazdu następnym razem to pomaluj gąski na czarno a potem lekko umocz pędzel w srebrnej farbie i wytrzyj go o ściereczkę/chusteczkę i takim lekko przybrudzonym pędzlem w farbie przeciągnij delikatnie po gąskach, co da efekt lekkiego ich zużycia(farba osiądzie tylko na wybrzuszeniach, czyli miejscach które nastawione są w rzeczywistości na największe ścieranie metalu) ta metoda nazywa się suchy pędzel, znajdziesz jej dokładniejszy opis w linku który podał ci Haluś jak dobrze pamiętam. A po za tymi kilkoma błędami uważam że kleisz z głową i ,,Trumna" (tak ten pojazd pieszczotliwie nazywali bodajże Niemcy, na których wyposażeniu też się znajdował) wyszła ci świetnie. Pamiętaj że Modelarstwo to hobby w którym nie można stać w miejscu, bo jak się niczego nowego nie uczysz, bądź nie próbujesz to nigdy nie będziesz naprawdę dobry. Oj! ale się rozpisałem :oops:

Awatar użytkownika
akwiatkowski
Posty: 13
Rejestracja: 2008-05-19, 22:54
Lokalizacja: Katowice

#14 Post autor: akwiatkowski » 2008-06-02, 20:51

Bardzo dziękuję za słowa krytyki i pochwały, powiem szczerze, że osobiście jestem dumny z mojego M-113 i na pewno mnie nie zraził do modelarstwa, wręcz odwrotnie zaczynam odczuwać to co kiedyś we mnie siedziało, czyli pewien głód modelarski i oczekiwanie na wypłatę i wizytę w modelarskim po kolejny model.
Wracając do mojego M-113 A1 APC to znalazłem w necie dokładnie ten sam model w tym samym malowaniu i narodowości tyle, że zrobiony myśle przez profesjonalistę:
M-113 A1 APC Italeri 1:35 USA

Ja natomiast, postanowiłem i wymyśliłem sobie malutką dioramkę w postaci fragmentu prostokątnego chodnika, który z na dwóch krawędziach będzie posiadał krawężnik studzienkę kanalizacyją a dokładniej okrągłe wieko, a od strony krawężnika będzie około centymetrowy pas zieleni z krzakiem.
Wzór chodnika:
Obrazek - ten zaraz na pierwszym planie;
I poniżej stworzona matryca przygotowana do zalania gipsem (poniżej)
Obrazek
a zamiar ogólnie jest taki:
Obrazek
Więc na bieżąco będe wysyłał fotki ;)

Awatar użytkownika
Haluś
Posty: 768
Rejestracja: 2007-03-14, 20:13
Lokalizacja: Racibórz

#15 Post autor: Haluś » 2008-06-02, 21:13

No ciekawy pomsył ;-) A jakies odpowiednie figurki już masz na oku? :->

ODPOWIEDZ

Wróć do „Galerie i warsztaty”