[Warsztat] Diorama `39

Galerie i warsztaty z budowy

Moderatorzy: ModTeam, Sekretarz

Wiadomość
Autor
Jendrass
Posty: 20
Rejestracja: 2008-03-22, 00:09

[Warsztat] Diorama `39

#1 Post autor: Jendrass » 2008-06-19, 21:48

Długo by gadać jak powstawała ta diorama, ile było pomysłów, zmian koncepcji, wad wytkniętych na forach ... Głównym założeniem dioramy jest uzyskanie efekty zatłoczonej polskim sprzętem pancernym wiejskiej drogi, po której krząta się odpoczywająca piechota. Historyczna poprawność nakazuje przyjąć, że prezentowaną jednostką jest WBP-M.
W chwili obecnej diorama zmierza do końca (bliżej niż dalej, ale pracy nadal dużo). Oto kilka fot z dzisiejszej przymiarki na sprzętu, chronionego przed kurzem w pudle :(
Obrazek
Spis tego co widnieje na zdjęciach:
- 3 czołgi 7 TP jednowieżowe
- 2 czołgi TKS ( w tym jeden z nkm 20mm)
- 1 czołg TK3
- ciągnik C4P
- ciągnik CP + armata Schneider kal 75mm z kołami do transportu motorowego
- ciężarówka Ursusa (robi się)
- prototypowy pojazd TKS-D z działkiem 37mm Bofors
- samochód pancerny wz. 34
- przyczepka benzynowa dla TKS
- samochód FIAT 508 "Łazik" w wersji sztabowej
- niemiecka ciężarówka Krupp Protze (bez działka)
- 2 motocykle BMR R 75 tutaj zaznaczam, że muszą one ulec wymianie na R12 lub polskie Sokoły ale to kosztowna operacja
- motocykl Ghnome -Rone (solo)
- wóz chłopski (furmanka) by Master Box
- dużo różnych gratów
- ok 55 figurek Polaków i 6 Niemców
Stodoła (stan sprzed kilku dni, duże zmiany w otoczeniu:) )
Obrazek
Obrazek

Akcje z brukiem zaczynam w weekend, jutro kończę przeprawę z trawą.

Awatar użytkownika
Haluś
Posty: 768
Rejestracja: 2007-03-14, 20:13
Lokalizacja: Racibórz

#2 Post autor: Haluś » 2008-06-19, 22:03

:shock: :shock:
Naprawde pięknia diorama się zapowiada tylko gdzie Ty ją pomieścisz :mrgreen:
Czekam na dalsze postępy z prac ;-)

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Gregor
Posty: 610
Rejestracja: 2008-06-12, 20:40
Kontakt:

#3 Post autor: Gregor » 2008-06-19, 22:09

Fajna , podoba mi się

Jendrass
Posty: 20
Rejestracja: 2008-03-22, 00:09

#4 Post autor: Jendrass » 2008-06-20, 13:55

Graty z dioramy, większość ale nie wszystkie. Obrazek

Jendrass
Posty: 20
Rejestracja: 2008-03-22, 00:09

#5 Post autor: Jendrass » 2008-06-23, 20:04

1/3 moich polskich figurek (w sumie ok 55), w dużym stopniu ukończona jednak zdjęcia wciąż demaskują wiele niedociągnięć. Od góry 3 oficerów ( w tym 2 pancerniaków), tankkiller`a z kb Ur, strzelca rkm i pana, który ma zespół downa (taką ma głowę dziwną i wyraz twarzy korasa:P).
Obrazek
Obrazek
Obrazek
aahaaa drugi pancerniak nie jest jeszcze wycieniowany i nie ma jeszcze twarzy :)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
żołnierze piechoty w mundurach wz. 36 i (w większości) żołnierze Obrony Narodowej z nieco zmodyfikowanym sprzętem.
Obrazek
śmiercionośni z sekcji ckm i ich ranny już dowódca
Obrazek

Awatar użytkownika
Qwark
Posty: 357
Rejestracja: 2008-03-09, 19:34
Lokalizacja: Świnoujście
Kontakt:

#6 Post autor: Qwark » 2008-06-23, 20:48

Cie choroba, piekne. Naprawde jestem pod wrazeniem. Ale chyba jest to troch S-F ? W 1939 WBP-M nie uzywala 7-TP? Ale powinna, wiec chyba wszystko w porzadku.

Jendrass
Posty: 20
Rejestracja: 2008-03-22, 00:09

#7 Post autor: Jendrass » 2008-06-23, 21:03

W tzw "Zgrupowaniu Majewskiego" w ramach WBP-M było wszystkiego po trochu, konglomerat i zbieranina zarówno tankietki jak i czołgów 7TP i Vicers. Diorama rochę to jest S-F bo np. TKS-D był w 10 BKZmot (2 sztuki na pewno) z pozostałymi (jeśli były kolejne 2) nie wiadomo co się działo we wrześniu. Z sympatii do tak nielicznej polskiej broni pancernej robię jednak wszystko :)

Awatar użytkownika
Qwark
Posty: 357
Rejestracja: 2008-03-09, 19:34
Lokalizacja: Świnoujście
Kontakt:

#8 Post autor: Qwark » 2008-06-23, 21:15

Moze dorzucilbys w takim razie Vickersa? Fajnie by bylo, przy okazji przeglad naszego sprzetu. Ale moze za duzo bym chcial, i tak sie napracowales. Czy móglbys podac kolorki jakich uzyles do pojazdów pancernych? Chce zrobic w koncu papierzana kolekcje "wrzesniowa", ale z kazdego wydawnictwa modele sa w innych barwach, wiec trza malowac.

Jendrass
Posty: 20
Rejestracja: 2008-03-22, 00:09

#9 Post autor: Jendrass » 2008-06-23, 21:24

hehehe jak podam kolory to mnie połowa forum rozjedzie jak rower ślimaka... spoko, ale to jutro bo już mam farby schowane ok ? a Vicers będzie ale ciiii, bo rodzice i dziewczyna już mają gromy (SS) w oczach kiedy z uśmiechem niewiniątka melduję, że sprzeniewieżyłem kolejne bilety NBP na modele... Spoko spoko życie jeszcze długie, a do dioramy można dorobić jeszcze jedną część, wtedy będzie taki narożnik "L" i będzie można więcej rzeczy wstawić, a boforsa 40mm nie ma, C2P też ... :P

dzikichomik

#10 Post autor: dzikichomik » 2008-12-26, 16:35

Ok, Jendrasku, mam do Ciebie zapytanie, też odnośnie farb ale na żołdaków, mundury, podobają mi się, ale te hełmy... kolor na zdjęciach wyszedł jak typowi z 101 Screaming Eagle :P coś za jasna ta zieleń, poł świecąca... Nie podoba mi się to...
Ale makieta wielkościowo godna podziwu i respektu, że masz na to czas by się jak mniemam bawić z modelami RPM których już kiedyś kupiłem kilka i każdy mnie doprowadzał do szewskiej pasji, zazwyczaj w T-26, 7 Tp i Vickersach i TKSach to było podwozie, niby się pięknie ładnie kleji ale przy malowaniu dostawałem kociokwiku, jakoś nigdy nie potrafiłem dopasować wanienki do góry bo zawsze gdzieś coś mi się pierniczyło...

Dosyć nażekania!

Spoko makietka, proszę o podesłanie kolorków na pw albo na forum offycyalnie

Jendrass
Posty: 20
Rejestracja: 2008-03-22, 00:09

#11 Post autor: Jendrass » 2008-12-26, 17:58

Jendrasku ? My się znamy skądś, że tak mnie pieszczotliwie nazywasz ?

Diorama ma już kilka lat, od dłuższego czasu jednak nic się na niej większego nie dzieje. Dochodzą różnego rodzaju elementy - figurki, czołgi itp. Jednak substancja dioramy pozostaje bez zmian. Pierwszą rzeczą do wymiany jest bruk, który jak widać jest kiepściuchny. Później masa różnych poprawek, więcej tutaj:
http://modelwork.pl/viewtopic.php?t=812 ... c&start=45
Kolory figurek - dobierałem, je przeglądając zdjęcia mundurów grup rekonstrukcyjnych. Ile grup tyle odcieni stąd ciężko było wybrać coś konkretnego, stanęło na "happy medium". Z tego co pamiętam to bluzy maluje Pactrą 69, lekko rozjaśniając ew. miejsca przetarć. Spodnie to mieszanina brązów, ładownice podobnie. Hełmy - tu masz sporo racji, kolor jest zbyt jasny, chociaż w rzeczywistości wygląda ciut lepiej.
http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=25&t= ... a&start=15 tu więcej.

dzikichomik

#12 Post autor: dzikichomik » 2008-12-26, 18:24

Jendrass pisze:Jendrasku ? My się znamy skądś, że tak mnie pieszczotliwie nazywasz ?
No dobra, Jendrass, ale pamiętaj, że modelarska brać jest jak jedna wielka rodzina :D

Jendrass
Posty: 20
Rejestracja: 2008-03-22, 00:09

#13 Post autor: Jendrass » 2008-12-26, 18:27

dzikichomik pisze: No dobra, Jendrass, ale pamiętaj, że modelarska brać jest jak jedna wielka rodzina :D
Nic przeciwko temu nie mam, poza tym, że czasem mówi tak do mnie dziewczyna. Faceci jeszcze tak do mnie nie mówili nigdy :P

dzikichomik

#14 Post autor: dzikichomik » 2008-12-26, 18:43

Ahh zdradza mnie imię pod nickiem:P

Ja tam wole dziewczyny żeby nie było:)

Dobra, bez offtopa...


Zajrzyj sobie do ksiażki pojazdy wojska polskiego wrzesień 1939 chyba się to tak nazywało, nie jestem pewny, przerób te makiete tak by była zgodna z realiami:)


aha no i powiedz z jakiej firmy masz polaków:)



Edit: poprawiona ortografia
Ostatnio zmieniony 2008-12-26, 19:38 przez dzikichomik, łącznie zmieniany 1 raz.

Jendrass
Posty: 20
Rejestracja: 2008-03-22, 00:09

#15 Post autor: Jendrass » 2008-12-26, 19:09

dzikichomik pisze: Zajżyj sobie do ksiażki pojazdy wojska polskiego wrzesień 1939 chyba się to tak nazywało, nie jestem pewny, przerób te makiete tak by była zgodna z realiami:)
aha no i powiedz z jakiej firmy masz polaków:)
Primo:
dzikichomik pisze: Zajżyj
Piszemy zawsze przez "rz" czyli zajrzyj. Po literce "j" zawsze piszemy "rz". Nie podkreśla Ci Wojtusiu przeglądarka ?

Secundo:
dzikichomik pisze:sobie do ksiażki pojazdy wojska polskiego wrzesień 1939 chyba
Powiem tak:
A. Jońca, R. szubański, J. Tarczyński "Pojazdy Wojska Polskiego wrzesień 1939" - rozumiem, że o tą książkę Ci chodziło.
Chyba, że chodziło Ci o którąś z tych poniżej, bo te mam akurat pod ręką koło biurka. Jeśli nie to skoczę do ojca biblioteczki i poszperam w opracowaniach Jurgi albo Stachiewicza...
R. Szubański "Polska broń pancerna w 1939 roku"
J. Majka "Brygada płk. Maczka"
W. Zalewski "W Warszawskiej Brygadzie Pancerno-Motorowej"
S. Maczek "Od podwody do czołga"
L. Ferenstein "Czarny naramiennik"
E.P. Nowak "Dywizjon rozpoznawczy 10 BK 1938-1939"
A. Jońca "Pojazdy Wojska Polskiego 1939"
Militaria i Fakty nr 31, 33, 45 o TKS
J. Magnuski, J. Jędryka, P. Sembrant "7TP"
J. Magnuski "Karaluchy przeciw panzerom"

Uwierz mi polską bronią pancerną interesuję się od lat i mam sporo dotyczących jej książek :) Znam je dobrze, ojciec mój jest zawodowym historykiem wojskowości. Co do wojenno/wojskowych realiów września, jak i tych stricte "drogowych".
Jest sporo zdjęć (głównie z manewrów) ukazujących pojazdy WP ściśnięte na drogach jak sardynki. Można podejrzewać, że podczas wojny było podobnie + uchodźcy, porzucony dobytek, generalnie wojenna zawierucha.
dzikichomik pisze: nie jestem pewny, przerób te makiete tak by była zgodna z realiami:)
Ja jestem. Jest sporo zdjęć (głównie z manewrów) ukazujących pojazdy WP ściśnięte na drogach jak sardynki. Można podejrzewać, że podczas wojny było podobnie + uchodźcy, porzucony dobytek, generalnie wojenna zawierucha.
Wiemy też, że we wrześniu było ciepło, wręcz sucho. Pogoda przynajmniej w I połowie września była dobra. Kurz i pył na drogach. Wal śmiało, chętnie wysłucham Twojej wersji realiów września.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Galerie i warsztaty”