[projekt grupowy] Bergepanzer 38(t)- Attack 1:72

Galerie i warsztaty z budowy

Moderatorzy: ModTeam, Sekretarz

Wiadomość
Autor
szkp
Posty: 215
Rejestracja: 2007-07-03, 14:58
Lokalizacja: Grodzisk Maz.

[projekt grupowy] Bergepanzer 38(t)- Attack 1:72

#1 Post autor: szkp » 2009-02-02, 19:57

Witam!
Postanowiłem dołączyć do projektu z tym modelikiem. Jako pierwszy otwieram wątek relacyjny. Temat nie jest chyba zbyt populerny, ponieważ w internecie nie znalazłem prawie żadnych planów ani zdjęć- jeżeli ktoś posiada jakąś dokumentację dotyczącą tego pojazdu, bardzo proszę o wklejenie jej do tematu, lub wysłanie na PW. Model to chyba "shortrun"- wnioskuję z małej dostępności, małej ilości części, oraz ramek z 3 kolorów plastiku (plus dużo części żywicznych). Na początek relacji in-box:
Pudło:
Obrazek
Skromna instrukcja:
Obrazek
Jeszcze skromniejszy arkusik kalkomanii:
Obrazek
3 Ramki z białego plastiku:
ObrazekObrazekObrazek
3 Ramki z czarnego plastiku (pierwsze zdjęcie trochę nie wyszło):
ObrazekObrazekObrazek
1 ramka z zielonego plastiku:
Obrazek
Kilka kawałków żywicy:
ObrazekObrazek
I tu mam pytanie- czemu wszyscy uważają, że żywica jest lepsza od plastiku? Tu po odwarciu pudełka mam wrażenie, że jest wręcz gorsza...

Przy budowie modelu prawdopodobnie będę wspomagał się jakąś monografią Panzera 38(t) (miały dużo elementów wspólnych, a o BgPz 38(t) nic nie znalazłem)- ciekawe co mi wyjdzie z tego modeliku :) .

Pozdrawiam, szkp ;-)

Awatar użytkownika
r-t
Posty: 2302
Rejestracja: 2007-04-08, 19:16
Lokalizacja: Bristol UK

#2 Post autor: r-t » 2009-02-02, 20:09

Łoooo toś wystartował jak tu jeszcze zasad nie mamy ustalonych i nawet daty rozpoczęcia 8-)

Wysunę małą prośbę byś na razie nie rozpoczynał prac nad modelem do ustalenia wszystkich szczegółów Projektu by później nie było żadnych niedomówień ;-)

Pozdrawiam i dziękuję za chęć udziału w projekcie.

szkp
Posty: 215
Rejestracja: 2007-07-03, 14:58
Lokalizacja: Grodzisk Maz.

#3 Post autor: szkp » 2009-02-02, 20:23

Łoooo toś wystartował jak tu jeszcze zasad nie mamy ustalonych i nawet daty rozpoczęcia

Wysunę małą prośbę byś na razie nie rozpoczynał prac nad modelem do ustalenia wszystkich szczegółów Projektu by później nie było żadnych niedomówień
Oki- będę niecierpliwie czekał na rozpoczęcie ;-)

Pozdrawiam, szkp ;-)

Awatar użytkownika
Haluś
Posty: 768
Rejestracja: 2007-03-14, 20:13
Lokalizacja: Racibórz

#4 Post autor: Haluś » 2009-02-08, 14:42

I co, jak tam prace nad Bergepanzerem ? ;-)

szkp
Posty: 215
Rejestracja: 2007-07-03, 14:58
Lokalizacja: Grodzisk Maz.

#5 Post autor: szkp » 2009-02-08, 14:50

Haluś, Prace jeszcze nie rozpoczęte- termin rozpoczęcia projektu to 9.II.09, a dziś jest 8.II

Awatar użytkownika
Haluś
Posty: 768
Rejestracja: 2007-03-14, 20:13
Lokalizacja: Racibórz

#6 Post autor: Haluś » 2009-02-08, 15:28

Aaa fakt :oops: Mój błąd :mrgreen:

szkp
Posty: 215
Rejestracja: 2007-07-03, 14:58
Lokalizacja: Grodzisk Maz.

#7 Post autor: szkp » 2009-02-09, 20:39

Witam!
No, wreszcie nadszedł 9.II, więc pora na pierwszą aktualizację. W Warszawie kupiłem rosyjską monografię PzKpfw 38(t) (o bergu nic nie było a to może się trochę przydać). Fotka:
Obrazek
Kupiłem też Panzerschwarzgrau Pactry i znalazłem w swoich farbach H140 (jako podkład na gąsienice). Na czarne elementy pójdzie XF-1 Tamiyi (nie ma go na focie:
Obrazek
Model bedzie brudzony pigmentem Talen08 i wlasnymi zrobionymi z suchych pasteli:
Obrazek
Dzisiaj skleilem "wanne" kadluba:
ObrazekObrazek
ObrazekObrazek
Teraz musze to wszystko wyszpachlowac i wyszlifowac. Ogolnie jakosc jest dosc kiepska, ale w wiekszosci przypadkow wynika to z malych nakladow modelu a co za tym idzie niskocisnieniowych form- boki kadluba byly przymocowane do ramki na 15 nadlewkach kazdy... Nie polecam tego modelu poczatkujacym, ale przy zapasie szpachli i papieru sciernego mozna z niego cos zrobic. :-)

Pozdrawiam, szkp ;-)

Awatar użytkownika
szogun
Posty: 236
Rejestracja: 2008-03-03, 22:52

#8 Post autor: szogun » 2009-02-09, 20:49

Widzę że praca z modelikiem idzie naprzód, fajnie się zapowiada i mam nadzieję że wyciśniesz ile się da z tego modelu :-)

szkp
Posty: 215
Rejestracja: 2007-07-03, 14:58
Lokalizacja: Grodzisk Maz.

#9 Post autor: szkp » 2009-02-12, 19:05

Witam!
szogun, postaram się nie zawieść oczekiwań :) .
Czas na aktualizację. Wyszpachlowałem wannę kadłuba- żeby nie zaszpachlować nitów, użyłem metody "szlifowania", ściągniętej z jakiegoś forum- po nałożeniu szpachli i jej wyschnięciu twardym pędzlem oczyściłem z niej kadłub( po zmyciu szpachla zostaje w szparach) za pomocą rozpuszczalnika do (lakieru) paznokci- musi być koniecznie bezacetonowy, ponieważ aceton topi plastik. Przy użyciu tej metody zbyt wiele się nie naszlifowałem :) . Efektem rozpuszczania szpachli jest biały nalot na całym kadłubie- nie ma on wpływu na jakość i równość powierzchni późniejszej farby. Na prawym połączeniu wanny z bokami jak widać szpachlowanie się totalnie nie udało- żeby wyrównać nierówności musiałbym szpachlę na rancie uformować w "kątownik"- nie martwię się tym jednak zbytnio, bo na to przyjdzie warstwa pigmentów. Fotka: Obrazek
Oszlifowałem też koła. Cztery z nich (2 napędowe i 2 tylne (nie wiem jak się te drugie nazywają)) były z żywicy. W ramkach plastikowych były one również, tyle że w dwóch częściach każde i mniej dokładne. Każde z 4 kół żywicznych było w 1/3 zatopione przez ramkę (a właściwie podstawkę), i gdy je wycinałem niestety 3 z 4 pękły, jak widać na focie jakoś udało mi się je skleić, ale boję się jak to będzie z 3x cieńszymi elementami dźwigu :) . Fotka: Obrazek
Mam nadzieję, że nie zostanę zmiażdżony przez krytykę :-D .

Pozdrawiam, szkp ;-)

szkp
Posty: 215
Rejestracja: 2007-07-03, 14:58
Lokalizacja: Grodzisk Maz.

#10 Post autor: szkp » 2009-02-22, 17:08

Witam!
Czas na następną aktualizację. Przykleiłem do modelu całą górę kadłuba, złożoną z 5 części, i wszystko wyszpachlowałem (nie wygląda zachęcająco, ale jest to wina metody "szlifowania" (zmywacz)):
Obrazek
Następnie przyszedł czas na malowanie. Specjalnie do tego modelu kupiłem Pactrę panzer schwarzgrau, jednak okazała się strasznie rzadka i po długim mieszaniu i tak rozlewała się po modelu. Postanowiłem więc zaprzęgnąć jeszcze nie używany aerograf. Po kilkunastu minutach regulowania i straconej na próbach połowie pactry, udało mi się uzyskać taki efekt:
Obrazek
Jako, że model ma być bardzo ubrudzony (w końcu to pojazd ewakuacyjny, nie oszczędzany na froncie, po którym wszyscy depczą i wjeżdża w najgorsze błoto), wymyśliłem, że zrobię do niego podstawkę. Wygrzebałem ramkę do zdjęć i zrobiłem przymiarkę (w zamierzeniu pojazd ma wyjeżdżać z błotnistej rzeki, gdzieś w rosji):
Obrazek
Szybko zamieniłem też myśli w czyny- pokryłem podstawkę gipsem i aktualnie czekam, aż wyschnie, żeby ją uformować i wyszalifować:
Obrazek
Pojazd został też ubrudzony "błotem" (rzeka ma być dość głęboka :-) ):
ObrazekObrazek
Obrazek

Pozdrawiam i czekam na komentarze ;-) ,
szkp

Awatar użytkownika
Haluś
Posty: 768
Rejestracja: 2007-03-14, 20:13
Lokalizacja: Racibórz

#11 Post autor: Haluś » 2009-02-22, 20:10

Hmm ,moim zdaniem ramka jest za duża i model się na niej po prostu zgubi. No chyba , że dodasz jeszcze jakiś inny model, figurki lub jakieś zabudowania. Wtedy bardziej wypełnisz dużą przestrzeń na dioramce i wszystko będzie sie lepiej prezentowało.
Ale ogólnie pomysł super ;-) Powodzenia życzę 8-)

szkp
Posty: 215
Rejestracja: 2007-07-03, 14:58
Lokalizacja: Grodzisk Maz.

#12 Post autor: szkp » 2009-02-22, 20:59

Haluś, Myślałem nad figurkami, ale za bardzo nie wiem jakie- poszukam jeszcze na plasticsoldiers.pl, może coś znajdę ciekawego.

Awatar użytkownika
Haluś
Posty: 768
Rejestracja: 2007-03-14, 20:13
Lokalizacja: Racibórz

#13 Post autor: Haluś » 2009-02-22, 21:27

Nie wiem jakie figurki Cię interesują ;-)
Dynamiczne czy statyczne pozy.
Może tutaj coś dla Siebie znajdziesz:
http://www.mojehobby.pl/katalog.php?gru ... teg=288487

Pozdrawiam ;-)

szkp
Posty: 215
Rejestracja: 2007-07-03, 14:58
Lokalizacja: Grodzisk Maz.

#14 Post autor: szkp » 2009-02-22, 22:29

Dzięki, już znalazłem- kupię ten zestaw:
http://www.plasticsoldierreview.com/Review.aspx?id=555
I wykorzystam 2 figurki- koncepcja trochę się zmieniła- bergepanzer dopiero będzie się szykował do przejechania przez rzekę, przed nim będzie szedł ten koleś z wykrywaczem metalu, a przez rzekę (którą powiększę) będą przepływać niemcy w pontonie. Tak to się ogólnie będzie prezentować :-) .

Awatar użytkownika
jacek172
Posty: 80
Rejestracja: 2008-10-26, 10:33
Lokalizacja: Modlin Twierdza

#15 Post autor: jacek172 » 2009-02-23, 06:50

Szkp, opisz dokładnie tę metodę szlifowania. :mrgreen:

ODPOWIEDZ

Wróć do „Galerie i warsztaty”