[Relacja] Mitsubishi ZERO zeke 52 1:32 [Tamiya]

Galerie i warsztaty z budowy

Moderatorzy: ModTeam, Sekretarz

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
MeSSer
Posty: 435
Rejestracja: 2007-10-11, 15:01
Lokalizacja: Warszawa/Ursynów

[Relacja] Mitsubishi ZERO zeke 52 1:32 [Tamiya]

#1 Post autor: MeSSer » 2010-02-03, 16:32

Witam :-)

Dziś na warsztacik wchodzi jak zwykle samolot, a mianowicie mitsubishi ZERO zeke 52 od Tamiya w skali 1:32
Obrazek

Dziś pomalowałem jedną warstwę farby:
Obrazek
I teraz mam do bardziej zorientowanych w technice malowaniu pytanie, a mianowicie na którym zdjęciu lepiej mi wyszło pomalowanie pierwszą warstwą??

[1]
Obrazek

[2]
Obrazek


A tu złożone dwie połówki kadłuba(na sucho ;-) )
Obrazek Obrazek Obrazek

Jeśli ktoś zechce mogę zrobić in-box i dodać na zdjęciach jakiś przedmiot dla porównania jakiej to jest wielkości.

CDN....

Pozdrawiam.
MeSSer
Ostatnio zmieniony 2010-02-05, 12:38 przez MeSSer, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
r-t
Posty: 2302
Rejestracja: 2007-04-08, 19:16
Lokalizacja: Bristol UK

#2 Post autor: r-t » 2010-02-03, 16:39

Cześć :-) wszystko fajnie ale :?: dlaczego nie zaszpachlowałeś śladów po wypychaczach <czy jak się to tam zwie>, a druga sprawa, jak już malujesz wnętrze, to może lepiej by było machnąć pędzlem kilka razy więcej i pomalować całe wnętrze :?:


Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
MeSSer
Posty: 435
Rejestracja: 2007-10-11, 15:01
Lokalizacja: Warszawa/Ursynów

#3 Post autor: MeSSer » 2010-02-03, 16:43

r-t pisze:dlaczego nie zaszpachlowałeś śladów po wypychaczach <czy jak się to tam zwie>,
nie będzie ich widać bo kabina jest osobnym elementem(mogę Ci pokazać zdjęcia z instrukcji)
r-t pisze:jak już malujesz wnętrze, to może lepiej by było machnąć pędzlem kilka razy więcej i pomalować całe wnętrze :?:
Tylko w tym miejscu jest ten kolor w reszcie jest zupełnie inny kolor najpierw zrobię ten "sektor" a potem reszta kadłuba ;-)

Pozdrawiam
MeSSer

Awatar użytkownika
MeSSer
Posty: 435
Rejestracja: 2007-10-11, 15:01
Lokalizacja: Warszawa/Ursynów

#4 Post autor: MeSSer » 2010-02-04, 11:33

Zrobiłem... hmm nie wiem jak to się nazywa :mrgreen: w instrukcji pisze że jest to A.M.C. cokolwiek to znaczy.
Obrazek

A tu jakieś butle też nie wiem od czego
Obrazek Obrazek
Obrazek
Wyszły mi paskudnie te butle, wiec idą do poprawy, ale nie wiem czy usunąć całą farbę czy tylko wziąć papier ścierny 1000 lub 2000 i wyrównać nim powierzchnie a potem rozcieńczyć tę farbę i położyć cienką warstwę jak myślicie co lepsze?

Pozdrawiam
MeSSer

Awatar użytkownika
r-t
Posty: 2302
Rejestracja: 2007-04-08, 19:16
Lokalizacja: Bristol UK

#5 Post autor: r-t » 2010-02-04, 11:52

Butle w denaturat na 2 godziny i maluj jeszcze raz ;-)

Awatar użytkownika
markozx
Posty: 347
Rejestracja: 2008-04-19, 18:37

#6 Post autor: markozx » 2010-02-04, 14:35

r-t pisze:Butle w denaturat na 2 godziny i maluj jeszcze raz ;-)
albo w Cleanlux na 10 min i można malować. :-D. Osobiście doradzam włożyć w denaturat albo Cleanlux wszystko i jeszcze raz pomalować porządnie, bo wnętrze kabiny po pierwsze do szpachlowania a po drugie malowanie też wyszło po Japońsku czyli "jakotako". ;-)
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Radzio65
Posty: 902
Rejestracja: 2006-08-12, 18:59
Lokalizacja: Warszawa

#7 Post autor: Radzio65 » 2010-02-04, 14:55

Messer, to co żeś zrobił, to profanacja tego modelu :!: ;-) :!:
Zmyj to wszystko i maluj od początku, zaczynając od tej bambusowej zieleni.
Potrzebna będzie Ci jeszcze ta farba:

http://www.gunze.pl/go/_info/?user_id=H063&lang=pl

Bezwględnie potrzebna do wnęk podwozia, klap, wnęki kółka ogonowego , wnętrza kadłuba (np. na ścianki pod butlami za wręgą fotela) ...

Przypominam, że jest to najlepiej opracowany model Zero jaki kiedykolwiek został zrobiony w plastiku, więc nie profanuj go .


Popatrz , takie rzeczy zawsze pomagają:

http://hyperscale.com/features/2002/a6m5rc_1.htm

W tym na dole są bardzo fajne zdjęcia

http://hsfeatures.com/features04/a6m532ts_1.htm

I tu trochę jest

http://www.largescaleplanes.com/article ... amzero.php

I tu bardzo dużo widać:

http://www.modellversium.de/galerie/9-f ... amiya.html

Widzisz ten kolor na klapach i we wnękach ? To właśnie ta farba Gunze. Tamiya nie robi takiego koloru.


Pozdr :mrgreen:

[edit] Zapomniałem dodać - ja też nie mam w zwyczaju szpachlować i szlifować śladów po wypychaczach, schowanych w miejscach niewidocznych po sklejeniu. Ale jak kiedyś znajdę logiczne uzasadnienie potrzeby szpachlowania takich rzeczy, to pewnie zacznę.
A butle pomalowałbym tak:
1). najpierw ciemnym kolorem całość za wyjątkiem zaworu.
2). taśmą maskującą Tamki owinąłbym w koło korpus butli przy obejmach i podstawie tak, żeby oddzielić elementy malowane aluminium od korpusu butli. Dopiero teraz machnąłbym aluminum.
3). na koniec pomalowałbym złotem zawór, wcześniej zabezpieczając końcówkę korpusu butli maskolem firmy TALENS (jest o niebo lepszy od humbrola)
4). dokleiłbym gotowe butle do wcześniej pomalowanej wewnętrznej ściany kadłuba, zdrapując delikatnie farbę z miejsc styku/klejenia elementów.

:-P

Awatar użytkownika
MeSSer
Posty: 435
Rejestracja: 2007-10-11, 15:01
Lokalizacja: Warszawa/Ursynów

#8 Post autor: MeSSer » 2010-02-04, 15:52

Radzio65 pisze:Zmyj to wszystko i maluj od początku, zaczynając od tej bambusowej zieleni.
Ta butla to już jest prawie zrobiona, zmyłem to wszystko z niej i od początku, ale takie pytanie po co mam zmywać tą bambusową zieleń?
Radzio65 pisze:Potrzebna będzie Ci jeszcze ta farba:

http://www.gunze.pl/go/_i...id=H063&#9001;=pl

Bezwględnie potrzebna do wnęk podwozia, klap, wnęki kółka ogonowego , wnętrza kadłuba (np. na ścianki pod butlami za wręgą fotela) ...
Radzio65 pisze:Widzisz ten kolor na klapach i we wnękach ? To właśnie ta farba Gunze. Tamiya nie robi takiego koloru.
Tamiya nie produkuje, ale można zmieszać kolory które tamyia produkuje nawet w instrukcji jest, ale mogę się zaopatrzyć w ten kolor
Radzio65 pisze:Przypominam, że jest to najlepiej opracowany model Zero jaki kiedykolwiek został zrobiony w plastiku, więc nie profanuj go .
Właśnie będę się starał jak tylko moge a z tymi butlami to jednorazowa wpadka :oops:
Radzio65 pisze:[edit] Zapomniałem dodać - ja też nie mam w zwyczaju szpachlować i szlifować śladów po wypychaczach, schowanych w miejscach niewidocznych po sklejeniu. Ale jak kiedyś znajdę logiczne uzasadnienie potrzeby szpachlowania takich rzeczy, to pewnie zacznę.
A butle pomalowałbym tak:
1). najpierw ciemnym kolorem całość za wyjątkiem zaworu.
2). taśmą maskującą Tamki owinąłbym w koło korpus butli przy obejmach i podstawie tak, żeby oddzielić elementy malowane aluminium od korpusu butli. Dopiero teraz machnąłbym aluminum.
3). na koniec pomalowałbym złotem zawór, wcześniej zabezpieczając końcówkę korpusu butli maskolem firmy TALENS (jest o niebo lepszy od humbrola)
4). dokleiłbym gotowe butle do wcześniej pomalowanej wewnętrznej ściany kadłuba, zdrapując delikatnie farbę z miejsc styku/klejenia elementów.

:-P
Właśnie tak zrobiłem zanim przeczytałem Twojego posta :mrgreen: a i jak coś, tam Jeszcze nic nie jest przyklejone.

I jeszcze jedno karz mnie za każde przewinienie w tym modelu i jak byś mógł to napisz jak to naprawić ;-)

Pozdrawiam
MeSSer

Awatar użytkownika
Radzio65
Posty: 902
Rejestracja: 2006-08-12, 18:59
Lokalizacja: Warszawa

#9 Post autor: Radzio65 » 2010-02-05, 07:42

Po co zmywać zieleń ?
Zobacz jak wygląda - położona nierówno, a w większości miejsc prześwituje plastik przez cienką warstwę farby. Chłopie popraw to, szkoda tego modelu na takie niedoróbki :-(

Messer, wczoraj wyciągnąłem z pudełka swoje Zero, obejrzałem dokładnie i wiesz co ..., wszystkie ślady po wypychaczach w obszarze kabiny powinno się zaszpachlować i wyszlifować. To nie ulega wątpliwości w tym przypadku ...

Pozdr.
:mrgreen:

Awatar użytkownika
MeSSer
Posty: 435
Rejestracja: 2007-10-11, 15:01
Lokalizacja: Warszawa/Ursynów

#10 Post autor: MeSSer » 2010-02-05, 10:11

Messer, wczoraj wyciągnąłem z pudełka swoje Zero, obejrzałem dokładnie i wiesz co ..., wszystkie ślady po wypychaczach w obszarze kabiny powinno się zaszpachlować i wyszlifować. To nie ulega wątpliwości w tym przypadku
Ehh.... a jednak, wiec zdejmuje te farbę i zaszpachluje, pewnie jak ich się nie zaszpachluje to będzie widać ślady po wypychach?
A co do farby to na pierwszych zdjęciach była pierwsza warstwa, a w następnym poście była druga a wszystkie części nie były przyklejone.

Pozdrawiam
MeSSer

Awatar użytkownika
Paws
Posty: 754
Rejestracja: 2006-11-06, 19:44
Lokalizacja: Kraków

#11 Post autor: Paws » 2010-02-05, 11:47

Powiedż mi tylko dlaczego pomalowane butle przykleiłeś na niepomalowane burty?! Jeśli ich wogóle nie bezie widac to po co przyklejać.. jeśli jednak będą choć troszkę widoczne "goły" plastyk zniszczy cały efekt!


Radzio masz rację co do tego maskolu: jest wyśmienity- zanabyłem takowy, z tym że ja nie mam porównania z innymi..

Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
MeSSer
Posty: 435
Rejestracja: 2007-10-11, 15:01
Lokalizacja: Warszawa/Ursynów

#12 Post autor: MeSSer » 2010-02-05, 12:33

Paws pisze:Powiedz mi tylko dlaczego pomalowane butle przykleiłeś na niepomalowane burty?! Jeśli ich wogóle nie bezie widać to po co przyklejać.. jeśli jednak będą choć troszkę widoczne "goły" plastyk zniszczy cały efekt!
Co chwilę pisze że nie są przyklejone :!: Butla tlenowa jest przyczepiona za pomocą taśmy a A.M.C. jest wciśnięte, skończę szpachlować te ślady po wypychach i zacznę malować od nowa tą zieleń, a potem zacznę malować srebrnym
Obrazek

Pozdrawiam
MeSSer

Awatar użytkownika
MeSSer
Posty: 435
Rejestracja: 2007-10-11, 15:01
Lokalizacja: Warszawa/Ursynów

#13 Post autor: MeSSer » 2010-02-05, 18:59

Witam :-)

W zawiązku z narastającymi pytaniami dlaczego nie zaszpachlowałem śladów po wypychach postanowiłem zacząć od początku i wszystko poprawić.
Zacząłem od wyznaczenia miejsc w których będę kład szpachlę
Obrazek
Następnie nałożyłem szpachlę w te miejsca
Obrazek
Po kilku minutach zdjąłem taśmę i wygląda to tak
Obrazek Obrazek
Używam szpachli Tamiya putty basic type
Obrazek

Powoli poprawiam też te butle tlenową
Obrazek
Chyba jeszcze nałożę jedną warstewkę farby(XF-18)

Prosił bym was o opinie o mojej metodzie szpachlowania, a jej dalszy przebieg pokarzę jutro ;-)



Pozdrawiam
MeSSer

Awatar użytkownika
markozx
Posty: 347
Rejestracja: 2008-04-19, 18:37

#14 Post autor: markozx » 2010-02-05, 19:27

Poszukaj trochę na forach o technikach szpachlowania i szpachlach :shock:

Awatar użytkownika
MeSSer
Posty: 435
Rejestracja: 2007-10-11, 15:01
Lokalizacja: Warszawa/Ursynów

#15 Post autor: MeSSer » 2010-02-05, 19:58

markozx pisze:Poszukaj trochę na forach o technikach szpachlowania i szpachlach :shock:
Czyli źle :-(

ODPOWIEDZ

Wróć do „Galerie i warsztaty”