Mój pierwszy w życiu model - 15 CWT truck firmy Italeri

Galerie i warsztaty z budowy

Moderatorzy: ModTeam, Sekretarz

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
ARQ
Posty: 13
Rejestracja: 2012-07-03, 20:15

Mój pierwszy w życiu model - 15 CWT truck firmy Italeri

#1 Post autor: ARQ » 2012-07-03, 21:00

Witam gorąco wszystkich forumowiczów.

Od pewnego czasu śledzę tematy na tym forum i powiem jednym zdaniem: odwalacie kawał świetnej roboty!!! :-D
Zawsze pasjonowało mnie modelarstwo i odkąd pamiętam chciałem sobie coś tam posklejać. W końcu dojrzałem chyba do działania...
Totalnie nie wiem co mi wyjdzie, no ale chcę spróbować. Będę wdzięczny za wszelkie uwagi i opinie. I proszę pamiętajcie: bądźcie litościwi - to mój pierwszy raz! :-P

trav3rs
Posty: 144
Rejestracja: 2011-12-03, 17:37

#2 Post autor: trav3rs » 2012-07-03, 21:21

Witamy na forum. :-)
Też jestem początkującym modelarzem, chociaż kilka modeli już wymęczyłem. :lol: Powiem tak: nieważne jaki uzyskasz efekt końcowy, ważne żeby się nie zniechęcać i próbować dalej. Po sobie wiem, że przede wszystkim nie należy się śpieszyć. Dokładnie obrabiaj części papierem ściernym, nie nadużywaj kleju i trzy razy przymierz ,a potem przyklejaj. Przed rozpoczęciem prac warto zapoznać się z wątkami, na forach modelarskich, traktującymi o podstawach składania modeli, na przykład:
Lista zagadnień dla początkujących
Wątek faq
Bardzo dobry poradnik
Jeżeli jesteś zainteresowany pomocami i materiałami to wal na pw. :-) Życzę powodzenia i czekam na efekty Twojej pracy.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Nikooo
Posty: 360
Rejestracja: 2010-12-04, 16:02
Lokalizacja: Wadowice

#3 Post autor: Nikooo » 2012-07-03, 21:31

Witam na forum!
My chętnie pomożemy jak kolega wyżej napisał :mrgreen: Życzę powodzenia przy modelu.

Awatar użytkownika
ARQ
Posty: 13
Rejestracja: 2012-07-03, 20:15

#4 Post autor: ARQ » 2012-07-03, 22:18

Dziękuję za powitanie.

Zanim zacznę, muszę zapytać: jak wstawić tu zdjęcie? Proszę o jakiś prosty sposób! Mam nadzieję, że pomożecie!
Przepraszam ale pierwszy raz korzystam z forum. Dziękuję. :-D

trav3rs
Posty: 144
Rejestracja: 2011-12-03, 17:37

#5 Post autor: trav3rs » 2012-07-03, 22:24

Wrzucasz zdjęcie na fotosik, imageshack lub photobucket i zamieszczasz link w poscie. Kroolo opisał to w tym temacie: http://www.sklejmy.com/viewtopic.php?t=490

Awatar użytkownika
ARQ
Posty: 13
Rejestracja: 2012-07-03, 20:15

#6 Post autor: ARQ » 2012-07-03, 22:51

Ok. Spróbuję... :-P
Obrazek

Obrazek

Obrazek

A więc wszystko gotowe. Zaczynam pracę... :mrgreen:

Wizja jaką mam to ciężarówka zakopana a raczej przechylona na jeden bok w miękkich piaskach Sahary. Do tego jacyś odkopujący ją żołnierze, może skałki. Ciężarówkę chcę mocno dobić, niech nosi ślady użytkowania! :mrgreen:

Awatar użytkownika
Nikooo
Posty: 360
Rejestracja: 2010-12-04, 16:02
Lokalizacja: Wadowice

#7 Post autor: Nikooo » 2012-07-03, 23:00

Na początek dioramy sobie lepiej odpuść. Najpierw musisz się nauczyć wszystko ładnie sklejać malować itp. Ja dotychczas zrobiłem tylko jedną dioramę, mimo kilku modeli na koncie ;-)
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
ARQ
Posty: 13
Rejestracja: 2012-07-03, 20:15

#8 Post autor: ARQ » 2012-07-03, 23:03

Wiem, że będzie ciężko ale już postanowiłem. Za długo o tym myślałem, żeby teraz odpuścić. Teraz albo nigdy!!! :-P

Poza tym na pewno znajdą się chętni, którzy mi pomogą! :-D

Awatar użytkownika
Nikooo
Posty: 360
Rejestracja: 2010-12-04, 16:02
Lokalizacja: Wadowice

#9 Post autor: Nikooo » 2012-07-03, 23:05

Proszę bardzo nie powiedziałem przecież nie ;-) Popatrz sobie na filmiki tego gościa, robi naprawdę świetne modele: KLIK Dużo się od niego nauczyłem, więc Tobie też to się przyda ;-)
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
ARQ
Posty: 13
Rejestracja: 2012-07-03, 20:15

#10 Post autor: ARQ » 2012-07-03, 23:10

Na pewno obejrzę. Dzięki. :-D

Wkrótce się odezwę. Pozdrawiam i dziękuję za porady.

Awatar użytkownika
ARQ
Posty: 13
Rejestracja: 2012-07-03, 20:15

#11 Post autor: ARQ » 2012-07-04, 17:26

Dodaję kolejne zdjęcia:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Siedzenia postanowiłem obić czymś co będzie przypominało skórę. Wystarczy do tego zwykły, najtańszy portfel lub saszetka z najbliższego szmateksu. :-D Materiał oczywiście choć trochę musi mieć fakturę skóry. Kolor oczywiście nieistotny bo i tak na koniec wszystko będzie malowane. Trochę zabawy, no i gotowe. Myślę, że następnym razem wyjdzie o "niebo" lepiej. Aha, przepraszam za jedno ze zdjęć - zrobiłem je komórką - sam nie wiem czemu. :-)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I jeszcze jedna rada: do wycięcia wystarczy ostry nożyk, ale lepiej żeby z drugiej strony nie było jakiejś włochatej podszewki. Ja swoją musiałem usunąć jednorazową maszynką do golenia. :-P . Zabawa przednia!

trav3rs
Posty: 144
Rejestracja: 2011-12-03, 17:37

#12 Post autor: trav3rs » 2012-07-04, 17:56

Fajny patent z tą skórą. :-) Na elementach ramy podwozia (m.in. na resorach) jest trochę wystających naddatków plastiku w miejscu łączenia form - warto zeszlifować. Dajesz dalej. :-)

Awatar użytkownika
ARQ
Posty: 13
Rejestracja: 2012-07-03, 20:15

#13 Post autor: ARQ » 2012-07-05, 17:27

Ok. Walczę dalej...
Zaczynam robić kabinę:

Obrazek

Obrazek

Oczywiście wszystkie nadlewki zostaną wyszlifowane jak należy. :-)

Postanowiłem też zastąpić kiepski plastikowy grill ,( czy jak to się tam zwie), jakąś metalową siateczką:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Trochę krzywo mi się wycięło ale mam nadzieję, że w dalszej fazie budowy jakoś to zamaskuję...

A oto nowy grill:

Obrazek

Tył wnętrza kabiny:

Obrazek

Dorobione uchwyty z cienkiego mosiężnego pręcika:

Obrazek

Ponieważ chciałbym mieć otwierane przednie okno, zrobiłem coś takiego:

Obrazek

Zrobiłem to z tego:

Obrazek

Być może istnieją inne sposoby na zrobienie takiej ramki ale mi wpadł do głowy akurat ten. Podszlifuję całość i zobaczę jak wyjdzie... To na razie tyle. Do następnego razu... :-P

Awatar użytkownika
ARQ
Posty: 13
Rejestracja: 2012-07-03, 20:15

#14 Post autor: ARQ » 2012-07-07, 20:09

Ok. Ciąg dalszy klejenia i pierwszy problem z dopasowaniem części. Wszystko jak na zdjęciu, z tym że 1 część musi przylegać do części nr 2. Coś muszę wykombinować... Poza tym czeka mnie jeszcze trochę szlifowania. Reszta jak na zdjęciach:


Obrazek

Obrazek

Już wszystkie siedzenia pokryte "skórą" ! :-P

Obrazek

Jedno z siedzeń rozciąłem i zszyłem. musi wyglądać, że używane, nie? :-D Trochę krzywo wyszło ale ciężko operować na takich małych powierzchniach, tym bardziej, że nie jestem szwaczką... :mrgreen: Po pomalowaniu nie powinno już to być tak widoczne.

Obrazek

Okno już otwarte i dorobiłem parę części według archiwalnych zdjęć. Poszło też trochę szpachli.

Obrazek

Obrazek

Oczywiście lusterka muszą wyglądać jak lusterka. Trochę folii aluminiowej i już! :-P

Obrazek

Na razie jestem zadowolony z efektów tym bardziej, że wszystko robię po raz pierwszy. Muszę przeszlifować jeszcze kilka elementów i wkrótce zacznie się malowanie.

Wstępne malowanie.

Obrazek

Awatar użytkownika
Nikooo
Posty: 360
Rejestracja: 2010-12-04, 16:02
Lokalizacja: Wadowice

#15 Post autor: Nikooo » 2012-07-08, 08:34

Ja swojego pierwszego modelu tak nie robiłem, bardziej starałem się, aby to co sklejałem coś przypominało :mrgreen: Zabrałeś się za to jak profesjonalista tak trzymaj!
Pozdrawiam

ODPOWIEDZ

Wróć do „Galerie i warsztaty”