Pierwszy model plastikowy

Galerie i warsztaty z budowy

Moderatorzy: ModTeam, Sekretarz

Wiadomość
Autor
Pavvelek
Posty: 1
Rejestracja: 2019-02-01, 18:21

Pierwszy model plastikowy

#1 Post autor: Pavvelek » 2019-02-01, 18:33

Witam
Nie wiem czy dobrze trafiłem z forum o czy ktoś odpowie mi ma pytanie odnośnie modelu plastikowego
Na poczatek krótki rys historyczny :-)
Mam 40 lat i rok temu spróbowałem skleic pierwszy model kartonowy był to Messerschmitt Bf-109. Niedokończony zaparkowal w koszu na śmieci.
Teraz chciałbym podjąć się sklejenie plastikowego i moje pytanie brzmi
Ile kosztował by mnie warsztat na początek? Ile Czy ktoś napisał by taki szybki kosztorys na farbki kkejeni inne przydatne narzędzia na początek

Awatar użytkownika
TLB
Posty: 561
Rejestracja: 2015-04-23, 03:18
Lokalizacja: Civitas Kielcensis/ War saw

Re: Pierwszy model plastikowy

#2 Post autor: TLB » 2019-02-02, 09:41

Witaj,
nie jestem plastikowcem idopiero raczkuję w tej kwestii, ale mogę napisać, że kupujesz model, w zależności ile chcesz wydać od 9pln do kilku tysięcy pln... druga sprawa podklad, tu nie oszczędzaj albo tamiya albo gunze. Jak użyjesz dobry podkład to z farbami pójdzie łatwiej, no właśnie farby pactra po 4 pln, vallejo po 10, tamiya i gunze dużo droższe. Ja używałem tamiya i gunze, ale coś i pasowało w nich, farby genialne ale nie umiałem czyścić aero i pędzelka. Na chwilę obecną bawię się pactrami(ze względu na pojawienie się potomka :-) aczkolwiek jak się urodził to aero jeszcze nie używałem, coś się boję), farby ok, ale różnie bywa z gęstością, Jedną musiałem rozcieńczać a drugą z kolei wlałem bezpośrednio do aero i ładnie kryła. Nie kupuj farb humbrola. Humbrol stał się katastrofą, to nie ta firma co robiła farby dwadzieścia lat temu, jedną z farbek mam do dzisiaj...i działa. Następnie lakier, tu nie pomogę bo testuję dopiero, washe tak samo. Jezcze nie kapuję wszystkiego. Aha, kwestia najważniejsza, do plastiku to kompresor + aerograf. O ile aerograf może być chinol na początek (za 100pln) o tyle kompresor powinien być trochę lepszy.
Reasumując, najtańszy koszt:
model : 10pln
podkład: tamiya surface 19pln do aero lub 40pln w spray'u (polecam, jest genialny, wybacza błędy)
farby: pactra 4pln, za buteleczkę
lakier: od kilkunastu pln.
washe: od kilku pln
jeżeli nie masz aerografu i kompresora to koszt od 100pln za kompresor i aero, są takie na aukcjach, ale zdecydowanie nie polecam, posłuchałem opinii użytkowników, do kilku tysięcy za kompresor i ponad tysiąc za aero.
Modelarstwo plastikowe to nie jest tanie hobby, tak ogólnie.

Awatar użytkownika
Beteszka
Posty: 85
Rejestracja: 2018-01-14, 16:30
Lokalizacja: Białystok

Re: Pierwszy model plastikowy

#3 Post autor: Beteszka » 2019-02-04, 21:09

Zadaj sobie pytanie: Czy chcę być modelarzem?
Cena warsztatu jest adekwatna do poziomu prac aczkolwiek a początek polecam pactrę, pędzle, absolutną podstawę podstaw i malutki podkład w spray'u
Nie będę pisał bo to jest spokojnie 2 razy to co napisał TLB ale dam Tobie to z czego sam się uczę czyli YouTube i warsztaty modelarskie w moim mieście + doświadczenie
https://www.youtube.com/channel/UCr_Bc5 ... kN9XZNhJAA
Agtom - Dokładne poradniki modelarskie, polecam kupować dopiero miesiąc po zapoznaniu
z tematem produktu bo może być niespodzianka w postaci nowego filmu
https://www.youtube.com/user/idaemon
PLASMO - Filmy po angielsku a starsze po czesku, w filmach jest wiedza bardzo szczegółowa ale jeszcze bardziej przydatna.
Nagrywa on masę filmów godnych polecenia
PS
Czytaj i oglądaj, co modelarz to porada, technika itp. itd. NIE WZORUJ SIĘ NA JEDNEJ OPINII I PORADNIKU BO BĘDZIE D U Ż O BŁĘDÓW

Awatar użytkownika
techniczny
Posty: 4
Rejestracja: 2012-09-05, 09:31
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pierwszy model plastikowy

#4 Post autor: techniczny » 2020-02-26, 08:48

Cześć, na własny warsztat nie powinieneś zbytnio oszczędzać, bo prędzej czy później nada się do kosza. Przekonałem się na własnej skórze i od już dwóch lat odkąd jestem posiadaczem kompresora z prawdziwego zdarzenia link: https://www.pneumat.com.pl/sprezarki-ko ... odelarskie to nie mam problemów. Dobra inwestycja, bo ma w sobie następujące zalety: jest ciche, bezolejowe, kompaktowe i z dobrą filtracją. W sam raz do aerografów i czasami jak potrzebujesz, to sprawdzi się też w innych sytuacjach. Oczywiście odpowiednio eksploatując! Co do aerografów, to z czystym sumieniem polecić mogę Aerograf Paasche Millennium (ale jako zestaw!). Alternatywą też może być Sparmax HB-040.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Galerie i warsztaty”