TKS-D 1/35

Tematy w których wygasły zdjęcia.
Do aktualizacji :D

Moderatorzy: ModTeam, Sekretarz

Wiadomość
Autor
Jendrass
Posty: 20
Rejestracja: 2008-03-22, 00:09

TKS-D 1/35

#1 Post autor: Jendrass » 2008-03-22, 00:25

Witam forumowiczów !

Właśnie zacząłem dziś prace nad nowym projektem modelarskim do kolekcji wrześniowego sprzętu pancernego. Chciałbym stworzyć model dziś nieosiągalny czyli prototyp polskiej tankietki TKS-D z działkiem Bofors 37mm. Zadanie trudne bo brak jest dokumentacji, a istniejące zdjęcia (niewiele) nie daja całościowej sytuacji. Jeśli któryś z Was ma może dostęp do danych na temat tego pojazdu prosze o wrzucenie na forum. Fotki np z forum Odkrywcy czy grafiki z bdf to juz znany temat.
dzięki !!

http://picasaweb.google.com/jedrzej.korbal/TKSD
Wanna z ciągnika artyleryjskiego firmy RPM + przedłuzenie wanny do własiwej długosci (standatd C2P/TKS-D). Nowe fotki niebawem.


http://picasaweb.google.com/jedrzej.kor ... eta1939V10 Fotki roboczej dio sprzed kilku miesięcy, docelowo pcv w rolu bruku zniknie (plytki gipsowe). Zdjęcia są słabe (nowo kupiony aparat) ale cos widac.

Jendrass
Posty: 20
Rejestracja: 2008-03-22, 00:09

#2 Post autor: Jendrass » 2008-03-24, 00:14

Dziś udany dzien na modelarskie zmagania z nieznaną materią!
Dzieki sprawnemu przeskalowaniu istniejąych szkiców, poszperaniu w necie i ustaleniu dopuszczalnego marginesu błędu - tolerancja ok 1mm (3,5 cm w rzeczywistosci) udało mi się zwymiarować i wstępnie przymocnować większość płyt kadłuba. Co za tym idze zdecydowałem się też ostatecznie na wersje z niskimi (nielamanymi) burtami jako łatwiejszą i czytleniejsza do wykonania (przy braku dokumentacji i niewielu zdjęciach). Wynik moich działan poniżej. Elementy szare to części z wymienianego zestawu RPM - przerobione. Części biale to elementy dorabiane. Sponsorem tego śnieżno białego plastiku jest niesklejony czołg produkcji radzieckiej T-26 (głownie wanna i błotniki) :) :P ;) ktory otrzymałem kiedys jako scheda po koledze modelarzu - warto kisić takie cuda na szafie !!
Jak znajdujecie "dzieło" ?!

Rano:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Wieczorem dnia tego samego
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Jendrass
Posty: 20
Rejestracja: 2008-03-22, 00:09

#3 Post autor: Jendrass » 2008-04-04, 19:11

Fakt, instrukcja mówi, że wozy miałby być malowane wewnątrz na kolor piaskowoszary i zgadzam się z tym całkowicie. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że
a) ze TKS-D to prototyp
b) to rzadki w WP wóz otwarty z góry - więc kamuflarz wnętrza mógł być nieco inny
c) nie ma żadnego wiarygodnego opisu malowania wozu tylko KILKA zdjęć
Przyjąłem, że dno wanny pozostanie zielone, natomiast burty piaskowe. Kamuflarz oparłem na zdjęciach, ale głownie na grafikach BDF. Na podstawie korespondencji z Panem Bogdanem Dudziakiem (BDF) udało mi się ustalić z duża dozą prawdopodobieństwa, że silnik + zbiorniki mają kolor piaskowy. Reszta na fotakch (nadal uczę się pstrykać).

A fronte
Obrazek
Lewy profil
Obrazek
Prawy profil
Obrazek
A tergo
Obrazek
Skrzynia biegów i mech. przeniesienia napędu
Obrazek
Silnik oraz moduł ze zbiornikami paliwa/oleju oraz chłodnicą
Obrazek

Malowanie wanny oceniam na 90%, jest jeszcze kilka miejsc, które należy dociągnąć farbą. Z malowaniem zewnętrzenej-dolnej części wanny czekam do pojawienia się układu jezdnego (dopasowanie). Gotowe też są siedzienia załogi, nie wiem jednak jak wyglądały zasobniki na amunicje 37mm (wiem gdzie najprawdopodobniej były rozmieszczone). Czy ktoś wie jak wyglądały skrzynie na pociski 37mm ? Pomożecie ?

Jendrass
Posty: 20
Rejestracja: 2008-03-22, 00:09

#4 Post autor: Jendrass » 2008-05-07, 18:00

Kolejna odsłona mojego modelu, coraz bliżej końca ale jest jeszcze miejsce na poprawki i dodatki. Zgodnie z poradą Kamila z puszki piwnej wykonałem kilka elementów - błotniki, przednią osłonę działka,klapy wizjerów i kilka innych elementów. Wszystkie części wnętrza są juz na miejscu (bez celowniczego/dowódcy i jego krzesła oraz gaśnicy). Pręty na opończe brezentową/siatke maskującą wykonane z druty dentystycznego kal 0,,8mm. Gąsienice póki co guma. Wieczorem wrzuce jeszcze 2-3 fotki bo nie moge teraz dojśc do porozumienia z photowiadrem.
Pozdrawiam
Obrazek

Awatar użytkownika
Wladek
Posty: 274
Rejestracja: 2006-12-09, 13:38

#5 Post autor: Wladek » 2008-05-07, 18:24

Wygląda dobrze, ale prosiłbym o więcej fotek ;-)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kosz”