Pytanie o farby akrylowe

Poznajemy nowe techniki modelaowania, sklejania...

Moderatorzy: ModTeam, Sekretarz

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Jajacek
Posty: 4
Rejestracja: 2011-03-07, 14:23

Pytanie o farby akrylowe

#1 Post autor: Jajacek » 2011-03-14, 13:11

Jestem początkującym modelarzem. Do tej pory używałem farb firmy Revell. Dość mam jednak ciągłego mycia pędzelków i aerografu w rozpuszczalniku. Myślę o przestawieniu się na farby akrylowe firmy Gunze.
Czy farby dobrze trzymają się podłoża ?
Czy powierzchnie pomalowane farbami nadają się do klejenia ?
Czym różnią się miedzy sobą farby typu C i H ?
Czy farby są dostępne w asortymencie błyszczącym, półmatowym i matowym ?

Awatar użytkownika
Tomasz Mroczkowski
Posty: 478
Rejestracja: 2008-09-07, 18:29
Lokalizacja: Frombork

#2 Post autor: Tomasz Mroczkowski » 2011-03-16, 14:39

Farby Gunze mają fatalne krycie przy pędzlu.
Kleić się po pomalowaniu nie powinno.
Sczerze nie wiem czym się różnią.
Są dostępne. (półmatowy często nazywa się satyną)

Awatar użytkownika
r-t
Posty: 2302
Rejestracja: 2007-04-08, 19:16
Lokalizacja: Bristol UK

#3 Post autor: r-t » 2011-03-16, 16:05

Seria C są to farby bodaj nitrocelulozowe a co za tym idzie śmierdzą niemożliwie . . . seria H to farby na bazie izopropylu (o ile dobrze pamiętam ale to nie ma większego znaczenia w tym kontekście) i są one znośniejsze dla użytkownika.
Osobiści za najlepsze wyjście uważam farby Tamiya, są idealne za rowno pod pędzel jak i aerograf.
Jeśli już zdecydowałeś się na Mr.Hobby to w ich paletach znajdziesz wszystko co potrzeba. Zaleca się jednak stosowanie podkładu np. Mr.Surfacer 600/1000/1200.
Wszystko rozcieńczamy dedykowanym danemu typowi farb rozcieńczalnikiem.


Pozdr.

Awatar użytkownika
Jajacek
Posty: 4
Rejestracja: 2011-03-07, 14:23

#4 Post autor: Jajacek » 2011-03-19, 19:46

Dzięki za info

Robert B.
Posty: 14
Rejestracja: 2011-01-19, 15:11

Re: Pytanie o farby akrylowe

#5 Post autor: Robert B. » 2011-03-23, 11:04

Jajacek pisze:Jestem początkującym modelarzem. Do tej pory używałem farb firmy Revell. Dość mam jednak ciągłego mycia pędzelków i aerografu w rozpuszczalniku. Myślę o przestawieniu się na farby akrylowe firmy Gunze.
Czy farby dobrze trzymają się podłoża ?
Czy powierzchnie pomalowane farbami nadają się do klejenia ?
Czym różnią się miedzy sobą farby typu C i H ?
Czy farby są dostępne w asortymencie błyszczącym, półmatowym i matowym ?
Witam. Farby Gunze z serii C są moim zdaniem najlepszymi z aktualnie dostępnych na rynku, jednak nadają się wyłącznie do malowania aerografem. Ich niewątpliwą wadą jest dość intensywny, nieprzyjemny zapach. Poza tym wymagają stosowania specjalnych, przeznaczonych tylko do nich rozpuszczalników, dostępnych w wesrsji z opóźniaczem lub bez (polecam te z opóźniaczem), które są dość drogie. Na szczęście aerograf nie wymaga do czyszczenia użycia firmowego rozpuszczalnika - wystarczy znacznie tańszy rozcieńczalnik do farb akrylowych firmy Wamod. Farby te znakomicie trzymają się podłoża, jednak pod warunkiem użycia jako podkładu odpowiedniego surfacera, o czym była już mowa. Ja jako finalny podkład stosuję surfacer o najmniejszej gramaturze - oznaczony symbolem 1200. Nie jest to żadna niedogodność gdyż pod każdego rodzaju akryle, nawet na małych powierzchniach stosuję podkłady. Paleta barw farb Gunze z serii Mr Color z serii C jest w moim przekonaniu szczególnie atrakcyjna do pracy nad modelami samolotów. Farby Gunze występują zarówno w jako matowe, półmatowe i błyszczące, z tym, że oczywiście nie każda wersja połysku w danym kolorze. Gunze ma także w ofercie znakomite lakiery bezbarwne od matu do połysku, więc nie ma problemu. Jeśli chodzi o pojazdy i broń pancerną osobiście uzywam farb Tamiyi, które znakomicie współpracują z rozcieńczalnikami Gunze. Nie używałem farb Gunze typu H, ale z tego co słyszałem od innych kolegów z punktu widzenia składu chemicznego i parametrów jest to niemal to samo co Tamiya. Nie jestem chemikiem, więc nie wyjaśnię na czym polega istota nowatorstwa farb typu C, jednak reklamowano je jako te, które się nie starzeją, a więc z upywem czasu jasne kolory nie żółkną, a inne także są odporne na działanie czynników zmienajacych barwy. Trudno mi to ocenić. Moje najstarsze modele, do których ich używałem mają niespełna 3 lata. Typ C oznacza, że są to farby celulozowe - co to bliżej znaczy nie mam pojęcia.

Pozdrawiam. Robert Bednarczyk

ODPOWIEDZ

Wróć do „Techniki Modelarskie”