Początki modelarstwa.

Poznajemy nowe techniki modelaowania, sklejania...

Moderatorzy: ModTeam, Sekretarz

Wiadomość
Autor
czesoi
Posty: 3
Rejestracja: 2012-07-03, 14:53

Początki modelarstwa.

#1 Post autor: czesoi » 2012-07-03, 15:00

Witam.
Z racji tego, że jestem nowym użytkownikiem chciałbym się przywitać z resztą bywalców na forum.

W tym temacie chciałbym się dowiedzieć co będzie mi potrzebne do modelarstwa na poziome początkującego. W młodości(miałem z 10 lat) składałem sobie samoloty tak dla zabawy.
Dzisiaj chciałbym zabrać się za modelowanie tak na porządnie- głównie chciałbym składać modele pojazdów pancernych, czołgów.


Wyczytałem coś o sprężarce, pędzelkach i pistolecie do lakieru(?). Dodam, że na dzień dzisiejszy operuję budżetem ok. 150zł, więc na razie kupiłbym to, co jest najbardziej potrzebne, a resztę trochę później, jak już dostanę wypłatę.
Jakie jest podstawowe wyposażenie, które będzie mi potrzebne?
Z góry dziękuję.

koksu
Posty: 19
Rejestracja: 2012-01-22, 10:04
Lokalizacja: Piechowice

#2 Post autor: koksu » 2012-07-03, 20:25

Zapraszam tutaj :
http://www.konradus.com/forum/read.php? ... r=0&page=1
Jest to poradnik mojego autorstwa. Powinien Ci pomóc. W razie dodatkowych pytań pisz śmiało. Postaram się pomóc.

czesoi
Posty: 3
Rejestracja: 2012-07-03, 14:53

#3 Post autor: czesoi » 2012-07-06, 18:25

Z większościa przyborów nie będzie problemu, niektóre mam u siebie w pokoju po grzebaniu z elektronika a resztę w garażu.

Jaką kupić spężarkę i pistolet do malowania?
Od jakich modeli zacząć? Głównie chciałbym składać niemieckie modele czołgów i niszczycieli.

Awatar użytkownika
tad
Posty: 1145
Rejestracja: 2006-09-17, 16:19
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#4 Post autor: tad » 2012-07-07, 09:47

Koksu - ja może trochę złośliwie napiszę, ale ciśnie mi się to na usta: zrobiłeś fajny poradnik, mnóstwo porad, tylko że to się ma nijak do modeli, które pokazałeś (Twoja Bryza to gniot). W takim razie po co to całe mydlenie oczu o milionie narzędzi, skoro nie pomagają kleić? Ja nie mam nawet jednej trzeciej z Twoich narzędzi i chwała Bogu radzę sobię.

Do klejenia modeli starczy dosłownie kilka narzędzi - reszta to praktyka i osobiste cechy modelarza. Czesoi - nie kupuj sprężarki ani pistoletu, nie skacz od razu na księżyc. Zwyczajnie sklej jaki bądź model i sam się przekonasz, czy to w ogóle Twoja działka.
TAD

koksu
Posty: 19
Rejestracja: 2012-01-22, 10:04
Lokalizacja: Piechowice

#5 Post autor: koksu » 2012-07-07, 11:26

Tad :
Wymieniłeś Bryzę którą skleiłem od razu po wydaniu, mając do dyspozycji szkolne nożyczki itp. A co z późniejszymi modelami ?, kiedy zacząłem kompletować sobie lepsze narzędzia ? To po pierwsze. Po drugie, dobry warsztat nie oznacza, że modele od razu będę wykonywał na najwyższym poziomie. Piszesz, że Tobie wychodzi... no i fajnie, tylko zapewne modele składasz dłużej niż ja stąpam po ziemi... Beznadziejne porównanie :-P Aby osiągnąć wysoki poziom klejenia trzeba lat praktyki... Ja złożyłem raptem kilka modeli... Poradnik jest zbiorem informacji z różnych for, do których zrobiłem fotki itp... Narzędzia wcześniej nie pomagały kleić, bo ich nie miałem...
Spójrz na moje modele po bryzie i zobacz, że jednak postęp jest... Moja Warszawka np już gniotem nie jest ( choć kilka błędów jest ) - czemu o niej nie napisałeś, tylko o modelu sprzed 4 lat ?

Czesoi :
Napisz pierw czy zamierzasz kleić karton czy plastik ?
W tedy będzie Ci łatwiej pomóc

Awatar użytkownika
tad
Posty: 1145
Rejestracja: 2006-09-17, 16:19
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#6 Post autor: tad » 2012-07-07, 11:58

Koksu - trudno mi znaleźć Twoje modele - widziałem tylko Bryzę, Stara i Warszawę. Ostatnie dwa pomalowane i to słabo. Zajrzałem do relacji z budowy czołgu i też szału nie ma. Nie chcę Cię krytykować, bo każdemu coś można znaleźć - raczej piszę o tym, że szkoda nowemu mydlić oczy milionem narzędzi. Napalił się chłopak na sprężarkę i kompresor, bo sobie poczytał Twój poradnik i... nic mu to nie da.

A swoją drogą - jak piszesz poradnik, a umiejętności masz, jakie masz, to licz się z krytyką. Wielu dobrych modelarzy nie wychodzi przed szereg w tym temacie a Ty się odważyłeś, choć mistrzem jeszcze nie jesteś. Poradniki powinny być poparte osobistą wiedzą, a nie tylko umiejętnością szukania w necie :-)
TAD

koksu
Posty: 19
Rejestracja: 2012-01-22, 10:04
Lokalizacja: Piechowice

#7 Post autor: koksu » 2012-07-07, 14:28

Poradnik jest dla początkujących, aby wiedzieli jak zacząć. Zaznaczyłem w poradniku, że podstawowe narzędzia to skalpel i nożyczki oraz pęseta. Do tego farbki do retuszu. Reszta to już opcja. Z założenia poradnik miał być tylko odpowiedzią na dość częste pytania : Jak zacząć ? a nie pokazem krok po kroku co i jak.
Odnośnie tej sprężarki - napisałem, że jeśli ktoś może sobie na nią pozwolić, to niech kupi. Nigdzie nie napisałem, że jest to potrzebne narzędzie, bo mnóstwo modelarzy maluje modele na bardzo wysokim poziomie używając tylko pędzla...
Proponuję Ci, abyś napisał jakiś poradnik dla początkujących, skoro mój jest kiepski... :-P Jak ktoś zadaje pytanie jak zacząć, to albo nie otrzymuje żadnej odpowiedzi albo jest krytykowany. Zrobiłem poradnik aby początkujący już na starcie się nie zniechęcali ( bo na dzień dobry krytyka ) i też jestem krytykowany... Ja wiem, że tak jest najłatwiej...
W czołgu szału nie ma, bo raptem jeden fotel skleiłem... Zdaję sobie sprawę, że dużo mi jeszcze brakuje do np. Twojego poziomu... Po to robię relację i przeglądam fora, aby się czegoś nauczyć - oczywiście krytyka mile widziana, pod warunkiem, że będzie konstruktywna.
Mistrzem nie jestem i raczej nigdy nie będę, ale to nie znaczy, że to odbiera mi prawo do zrobienia poradnika, zwłaszcza, że to tylko opis, jak rozpocząć przygodę z modelarstwem. Czy napisze to mistrz czy nie , to i tak w poradniku zostałoby zawarte to samo... Bo technika bigowania czy zwijania cylindrów jest zawsze taka sama. Tylko każdy używa innych narzędzi.
Jeszcze jedna uwaga : Jak ktoś pyta o początki, to uzyskuje odp. " użyj opcji szukaj ". Ja użyłem tej opcji, a wyniki zebrałem do kupy i zawarłem w jednym poście, aby innym było łatwiej znaleźć... A teraz czytam, że opcja szukaj to nie wszystko...To się fachowo nazywa "hipokryzja " ?
Na tym zakończę swoją dyskusję nt. Poradnika i poczekam, aż ktoś pokaże mi, jak ma wyglądać taki poradnik...

A tu inne moje modele :
http://www.konradus.com/forum/read.php? ... 04&filtr=0

http://www.konradus.com/forum/read.php? ... 53&filtr=0

czesoi
Posty: 3
Rejestracja: 2012-07-03, 14:53

#8 Post autor: czesoi » 2012-07-08, 19:03

Z plastiku, kiedys fajnie mi sie go kleiło, ale nie malowałem nigdy modeli.
Co do pistoletu i sprężarki - przespie sie z tym tematem.

koksu
Posty: 19
Rejestracja: 2012-01-22, 10:04
Lokalizacja: Piechowice

#9 Post autor: koksu » 2012-07-09, 09:33

Jeśli chodzi o plastik to raczej nic Ci nie doradzę, bo nie zajmuję się tą materią. Proponuję Ci jedynie zrobić jakąś krótką listę modeli, jakimi jesteś zainteresowany, a potem poszukać w necie info o danym modelu.

Z tym zestawem do malowania na Twoim miejscu bym się wstrzymał. Za tą cenę raczej nic konkretnego nie kupisz... Sam aerograf, aby był w miarę dobry to ok 100 zł --> Tu polecę Ci aero TG-180, którego sam używam, a wybrałem go, ponieważ jest polecany przez wielu modelarzy. Spisuje się świetnie, dobrze leży w ręce itp.
http://allegro.pl/aerograf-tg180-pistol ... 48096.html
Sprężarka - możesz użyć dużego kompresora do malowania aerografem ( o ile masz taką możliwość ) W tedy dokupujesz tylko wężyk z podłączeniem do dużego kompresora.
http://allegro.pl/podlacz-aerograf-do-d ... 93522.html
lub samą redukcję :
http://allegro.pl/podlacz-aerograf-do-d ... tabsAnchor
Jeśli zdecydowałbyś się na zakup kompresorka do aero, to warto by zakupić go razem z butlą, a to wydatek rzędu ok 300 zł
http://allegro.pl/kompresor-do-aerograf ... 02323.html
Więc sam widzisz. Lepiej się trochę wstrzymać z zakupem.
Na początek polecam Ci zakupić kilka pędzelków i nimi malować ;-)

Tu możesz poczytać na temat zestawu do malowania :
http://www.papermodels.pl/index.php?topic=10149.0

* linki podane zostały do przypadkowych ( pierwszych z brzegu ) aukcji i nie są formą reklamy.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Techniki Modelarskie”