Wycinanie "drobnicy"

Poznajemy nowe techniki modelaowania, sklejania...

Moderatorzy: ModTeam, Sekretarz

Wiadomość
Autor
Bartek268
Posty: 3
Rejestracja: 2012-10-16, 14:10
Lokalizacja: Bełchatów

Wycinanie "drobnicy"

#1 Post autor: Bartek268 » 2012-12-04, 14:58

Witam wszystkich.
Mam takie pytanie, chciał bym zapytać i poznać wasza opinię i porady związane z wycinaniem małych, drobnych części tzw. „drobnicy”. Modele kleje już kilka lat, i może to nie świadczy o mnie dobrze, że narzekam na drobne części w modelarstwie (bo to przecież jego nieodłączna część) ale jakoś zawsze przy wyborze modelu zwracam uwagę na ilość „drobnicy” w opracowaniu. Starsze modele nie były zbyt skomplikowane, ale za to mało oddające rzeczywistość. Dzisiaj jest wiele wydawnictw i dobrze, coraz więcej z nich daje możliwość odwzorowania coraz większej ilości detali. Powiedzcie mi proszę, czy na wycinanie tych drobnych części np. wyposażenia kabiny pilota etc. jest jakiś sposób ? np. wycinanie gałek i dźwigni wyposażenia kabiny które są tak malutkie że ledwo mieszczą się na palcu skutecznie mnie zniechęca do wykonania modelu :P
Ostatnio zakupiłem model Ju-87 B2/R2 Stuka z KW CARTOON MODEL, samolot jest przepiękny oddający świetnie szczegóły, ale kiedy zobaczyłem jak małe są części to się „przeraziłem”
Postanowiłem owy model zeskanować a następnie wydrukować w formacie A3...jednak części nadal są jak dla mnie małe :P Może to ze mnie kiepski modelarz :P
Nie piszę tego żeby się użalać …..bo ktoś z was powie, że: „jak to ci nie odpowiada...to zakończ przygodę z modelarstwem bo na tym to między innymi polega” Ale to nie o to chodzi, pytam Was doświadczonych modelarzy czy macie na to jakiś sposób czy tylko jeden...cierpliwość :P
Dziękuje za odpowiedzi, porady i wskazówki. Krytykę też przyjmę z godnością :P
Pozdrawiam serdecznie,
Bartek

TomekO
Posty: 2
Rejestracja: 2016-04-06, 09:24

#2 Post autor: TomekO » 2016-04-06, 12:52

A próbowałeś druku 3D lub cięcia laserem? Bo to znacznie skraca czas pracy, ułatwia zadanie, no i maszyny są bardziej precyzyjne – im się ręka nie omsknie ;)

--
za reklamę dziękujemy, jest dział od tego.
Ostatnio zmieniony 2016-04-06, 21:22 przez TomekO, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Kroolo
Posty: 3148
Rejestracja: 2006-08-05, 15:28
Lokalizacja: Lublin

#3 Post autor: Kroolo » 2016-04-06, 21:20

A czym wycinasz? Pomaga zaimpregnowanie kartonu lakierem, np caponem, w skrajnych przypadkach (np wspomniane dźwignie) warto nasączyć karton klejem CA, wtedy karton się nie rozwarstwi i można delikatnie, skalpelem wydzięciolić.

edit: lol, nie spojrzałem na datę ;)

Awatar użytkownika
piter16
Posty: 1059
Rejestracja: 2007-10-22, 20:37
Lokalizacja: Bydgoszcz

#4 Post autor: piter16 » 2016-04-07, 09:27

Kroolo, ale wypowiedzieć się można. :-P

Ostatnio mam upodobanie do modeli z KA i tam każda kabina to rzeka części o wymiarach często nie przekraczających 1mm i powiem jedno: ćwiczyć ćwiczyć i ćwiczyć, chyba jedyna metoda. Wypracowanie i poprawa techniki przez trening. Do tego zwolnić tempo, będzie dokładniej wycięte. Co do samej techniki to skalpel, ale, zawsze ostre ostrze, mi zdarza się wymieniać nawet do dwóch na dzień roboczy. I wtedy są w miarę rezultaty.
Jedynie u mnie większym problemem jest wycinanie elementów z tektury. Tu nawet świeże ostrze nie gwarantuje mi precyzyjnego wycięcia, po prostu ostrze nie sięga w kąty otworów i wcięcia. Ale tu zaczynam się zastanawiać nad skonstruowaniem swoich wybijaków, różnych kształtów z cienkiej blaszki stalowej zaostrzonej na końcu.

Awatar użytkownika
Beteszka
Posty: 85
Rejestracja: 2018-01-14, 16:30
Lokalizacja: Białystok

#5 Post autor: Beteszka » 2018-01-14, 19:32

Nożyk i zabezpieczenie bo mi kilka razy strzeliły jak wycinałem (części)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Techniki Modelarskie”