suche pigmenty

Poznajemy nowe techniki modelaowania, sklejania...

Moderatorzy: ModTeam, Sekretarz

Wiadomość
Autor
tyrion
Posty: 7
Rejestracja: 2013-12-11, 20:33

suche pigmenty

#1 Post autor: tyrion » 2014-01-11, 12:54

Witam! Chciałbym nadać moim modelom więcej życia i nauczyć się używania suchych pigmentów. Chciałbym nauczyć się przy ich pomocy uzyskiwać takie efekty jak kurz, rdza czy błoto. Niestety gotowe pigmenty dostępne w sklepach modelarskich są dość drogie... Wyczytałem, że pigmenty można uzyskać poprzesz ścieranie suchych pasteli. Podobno dobra firma produkująca takie pastele to Koh-i-noor. Czy ktoś poleca jeszcze jakąś inną? Czy takie pastele można kupić na sztuki?

Co do samej techniki używania będę wdzięczny za wszelkie wskazówki. Na początek chciałbym nauczyć się uzyskiwać efekt zakurzenia na pojazdach. Wyczytałem, że taki efekt uzyskuje się poprzez wykonanie rzadkiego roztworu z suchego pigmentu i terpentyny i po prostu naniesienia pędzelkiem na model. Ale chciałbym, aby ktoś z Was - starszych stażem modelarzy to potwierdził i ewentualnie napisał swoją wersję, ponieważ nie wszystko co się znajdzie w sieci jest dobre :)
Rozumiem, że takie zakurzenie wykonuje się już po położeniu lakieru matowego? Wyczytałem, że takie pigmenty mogą zmienić barwę pod wpływem lakieru. Ale bez lakieru pigment raczej niestety nie będzie trwały, czy jest na to jakiś sposób?

Na koniem może dodam, że zajmuję się pojazdami w skali 1/72, maluję pędzlem olejakami.
Będę wdzięczny za wszelkie porady! Pozdrawiam serdecznie!

Shan_com_pl
Posty: 53
Rejestracja: 2014-05-02, 16:56

#2 Post autor: Shan_com_pl » 2015-01-06, 15:54

Dlaczego akurat chcesz nauczyć się technik wykorzystywanych przy suchych pigmentach? Co do rdzy to wystarczy Ci MIG plus terpentyna do mieszania i uzyskiwania rożnych odcieni,efekt jest bardzo dobry.

Gotim1952
Posty: 1
Rejestracja: 2015-01-21, 09:02

#3 Post autor: Gotim1952 » 2015-01-21, 09:19

Ja nigdy nie używałem Mig Pigment Fixera, bo to akurat wyrzucone pieniądze. Mam flachę terpentyny balsamicznej i nafty alifatycznej, obie z Casto za grosze i tym utrwalam. Terpentyna dodana do pigmentów utrwala je na modelu. Lakier z reguły tak działa że ściemnia pigment...i cały efekt w pi....u.
Są różne techniki stosowania pigmentów. Jedne są proste, inne ekstremalnie skomplikowane. Ale każdy modelarz jest w stanie szybko osiągnąć zadowalające rezultaty. Mówiąc wprost, pigmenty pozwalają zastąpić stare techniki wykonywania kurzu i błota nowa metodą, dająca te same rezultaty w znacznie krótszym czasie.
Po pigmenty mogą sięgać modelarze słabo zaawansowani, chcący pracować szybko, ale również eksperci mogą je łączyć ze swoimi wypróbowanymi już technikami malowania.
Ostatnio zmieniony 2015-01-23, 13:50 przez Gotim1952, łącznie zmieniany 1 raz.

Rederlis
Posty: 1
Rejestracja: 2015-01-22, 08:35

#4 Post autor: Rederlis » 2015-01-22, 08:38

Ja robię tak jak widziałem to na filmiku na YT. Widziałem jak zwany przeze mnie pro japoniec robił błoto mieszanka jakiegoś pigmentu i farbek Tamiya. Tylko że jak używam tylko pigmentu i lakieru matowego. Wlewam trochę lakieru. Potem dosypuje pigmentu mieszam aż do uzyskania konsystencji błota. Co jakiś czas trzeba dodać pigmentu albo lakieru. Według mnie sposób dobry
Ostatnio zmieniony 2015-01-23, 13:50 przez Rederlis, łącznie zmieniany 1 raz.

Shan_com_pl
Posty: 53
Rejestracja: 2014-05-02, 16:56

#5 Post autor: Shan_com_pl » 2015-04-03, 08:15

Szczerze mówiąc to bałbym się takiej mieszanki używać pigmentu w ten sposób z racji jego niskiej skuteczności i efektu,ale mogę się mylić. Daj znać czy ten zabieg w ogóle się udał,czekamy na Twoją odpowiedź.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Techniki Modelarskie”