[R] B-17 Flying Fortress (MM '91)

Sklejamy karton i papier... - Modelarstwo kartonowe

Moderatorzy: ModTeam, Sekretarz

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
OSTOJA
Posty: 3840
Rejestracja: 2008-06-13, 10:23
Lokalizacja: Mielec (Ostróda)

#16 Post autor: OSTOJA » 2011-12-22, 11:58

O, Wodnika widzę.

Z tym retuszem to spróbowałbym bardzo rozwodnionym czarnym tuszem.
edipodium pisze:Tak więc z nieopisaną "radością" wybrałem papiery i stałem się bezrobotnym.
Oj, to niedobrze, nie dało się jakoś "załatwić".

Awatar użytkownika
edipodium
Posty: 1345
Rejestracja: 2007-07-23, 10:06
Lokalizacja: Poręby
Kontakt:

#17 Post autor: edipodium » 2011-12-23, 08:53

OSTOJA pisze:Z tym retuszem to spróbowałbym bardzo rozwodnionym czarnym tuszem.
Nie chodzi tu o krawędzie, tu wygląda w miarę dobrze i nie rzuca się w oczy. Chodzi mi o retusz na większych, prostych powierzchniach gdzie były białe pola albo szpary które zaszpachlowałem. Będę musiał się nad tym jeszcze trochę pomęczyć.

Awatar użytkownika
edipodium
Posty: 1345
Rejestracja: 2007-07-23, 10:06
Lokalizacja: Poręby
Kontakt:

#18 Post autor: edipodium » 2012-02-19, 14:32

Budowa modelu w końcu znowu idzie pełną parą. Skończyłem już całe gondole silnikowe, śmigła oraz postawiłem B-17 na własnych kołach.
Silniki sklejało się lepiej niż same gondole, choć wyszło parę małych szpar które zatkałem i wyretuszowałem. Wyretuszowałem? No powiedzmy, bo w dalszym ciągu nie mogę dobrać odpowiedniego szarego. Chyba będzie musiało zostać jak jest, pocieszam się tym że i tak mało będzie oglądany od dołu.
Następnie poszły śmigła. Tu cały element został pomalowany, tak samo jak koła i golenie podwozia. Koła wyglądają jak do ruskiego ZIŁ’a a nie do B-17, no ale słowo się rzekło, robimy w standardzie, to w standardzie.
W akcji zaginęła część 70 ale udało mi się ją dorobić z drugiego egzemplarza. Przerysowałem na kalkę techniczną, podkleiłem brystolem i pomalowałem. Szkoda przecież ciąć kolejną wycinankę dla takiej małej części.
Zapraszam do zdjęć. Widać na nich też moje nieudolne retuszowanie.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
Matrix_OST
Posty: 447
Rejestracja: 2006-09-28, 20:31
Lokalizacja: Olsztyn

#19 Post autor: Matrix_OST » 2012-02-19, 14:49

Ale koła to Ci wyszły ekstra :-)

Awatar użytkownika
OSTOJA
Posty: 3840
Rejestracja: 2008-06-13, 10:23
Lokalizacja: Mielec (Ostróda)

#20 Post autor: OSTOJA » 2012-02-19, 15:12

Dobrze, że "czyścisz" remanenty. Szkoda, że nie pokusiłeś się o oszklenie kabin zamalowując wnętrze po prostu na czarno. Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
edipodium
Posty: 1345
Rejestracja: 2007-07-23, 10:06
Lokalizacja: Poręby
Kontakt:

#21 Post autor: edipodium » 2012-02-24, 22:06

Witam w ostatniej już aktualizacji!
Doszły już wszystkie elementy; koła, km'y, anteny, itd. Było przy tym trochę roboty, większość elementów pasowała, ale pojawiło się kilka kwiatków które widać na zdjęciach poniżej. Musiałem też dorabiać kopułkę z przodu kadłuba, ponieważ opracowanie w ogóle takiej nie posiada oraz tą małą "antenkę" (nie wiem jak to zwą) tuż przed nią. Nie ma się co rozpisywać, ogólne wrażenia z budowy modelu napiszę przy galerii końcowej. Nie wiem kiedy tylko będę miał czas ją wrzucić na forum, na pewno już nie dzisiaj, może jutro jak się uda, ale nie obiecuję.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
piter16
Posty: 1059
Rejestracja: 2007-10-22, 20:37
Lokalizacja: Bydgoszcz

#22 Post autor: piter16 » 2012-02-24, 22:44

Edi widzę, że nieźle poradziłeś sobie z tym starym klamotem. To teraz możesz się zabrać za 1:33! :mrgreen: Koniecznie z wnętrzem bo jak patrzę na te niebieskie pola to mnie skręca. :-P

roland
Posty: 173
Rejestracja: 2010-07-27, 13:34
Lokalizacja: Częstochowa/Wrocław

#23 Post autor: roland » 2012-02-25, 12:44

Gratuluję ukończenia modelu:). Jedyne co mi się rzuciło w oczy to obwisła antena, z czego ją zrobiłeś? Może da się ja jakoś naciągnąć?

Awatar użytkownika
OSTOJA
Posty: 3840
Rejestracja: 2008-06-13, 10:23
Lokalizacja: Mielec (Ostróda)

#24 Post autor: OSTOJA » 2012-02-25, 13:30

Edi, zrób zdjęcia modelu stawiając aparat na "ziemi", czyli na płaszczyźnie na której będzie stał model. Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
edipodium
Posty: 1345
Rejestracja: 2007-07-23, 10:06
Lokalizacja: Poręby
Kontakt:

#25 Post autor: edipodium » 2012-02-25, 16:02

piter16, teraz będzie 1/33, w następnym poście umieszczę co to będzie. ;-)
OSTOJA, Zdjęcia zrobiłem z trzech płaszczyzn. Z ziemi jak prosiłeś, ze statywy mającego jakieś 10 cm oraz z krzesła. :-P
roland, linki robiłem z cienkiego metalowego drutu znalezionego w jakimś kablu. Taki sam zastosowałem z Ki-61 Hien oraz w plastikowym Spadzie XIII. Tam wygląda dobrze. Na B-17 nie tyle wisi co jest pokrzywiony i ciężko go wyprostować, dla tego pewnie ten drucik nie nadaje się do większych modeli. Nie wiem jeszcze co z nim zrobię.
Dzięki chłopaki za pozytywne opinie, postaram się wrzucić galerię jeszcze dziś. :lol:

Awatar użytkownika
edipodium
Posty: 1345
Rejestracja: 2007-07-23, 10:06
Lokalizacja: Poręby
Kontakt:

#26 Post autor: edipodium » 2012-02-25, 16:47

Witam w galerii końcowej!
Wybaczcie że post pod postem, ale nie sądziłem że jednak tak szybko sobie z tym poradzę. :-P
Sam model sklejało się średnio. Wręgi były albo za małe, albo za duże, poszycie nie pasowało, części nie chciały się ze sobą zgrywać, wychodziły szpaty, itp. Sam model nie był jednak na tyle skomplikowany żeby jego budowę Można było nazwać „spacerem przez piekło”. Mimo wszystko jest to jednak wyzwanie dla doświadczonego modelarza, który miał za sobą kilka tego typu modeli (czyli starych i źle opracowanych), początkującym stanowczo odradzam.
Zaplanowałem skleić model w czystym standardzie i cel został osiągnięty. Poza retuszem szarego koloru jestem z niego bardzo zadowolony. Wiem że niektórzy nie mogą patrzeć na niebieskie „szybki”, brak kabiny, wnęk podwozia i oddzielonych sterów, no ale takie było moje chore zboczenie na temat tego modelu. :-P :lol:
Teraz zapraszam do galerii wieńczącej dzieło.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Oraz B-17 z Ki-61 w tej samej skali.
Obrazek

Już nieraz przepraszałem za zdjęcia, ale tym razem są naprawdę złe. Jest to wina wielkości modelu, nie mam ani warunków, ani sprzętu/narzędzi do robienia zdjęć dużym modelom, z mniejszymi jest prościej. Na pewno w przyszłości będzie jeszcze jedna galeria na Świerzym powietrzu, może nawet w nie tak dalekiej przyszłości; śnieg topnieje, słońce coraz częściej się wychyla więc kto wie. :roll:

roland, zdjęcia jak widzisz są ze starą anteną, nie mam na razie do tego nerwów żeby to tak szybko naprawić, ale sądzę że przy następnej galerii będzie to poprawione. Myślę co by je zrobić z rozciągniętego nad ogniem plastiku, nie krzywi się tak i łatwo go utrzymać napiętym.

I jeszcze na koniec zdjęcie tego co jest obecnie na warsztacie. :-D
Obrazek
Bf-109F-4 z wydawnictwa AH. Model był rozpoczęty przez mojego znajomego, skończył na wnętrzu kabiny i coś po prostu stanęło. Zaproponował mi czy bym go nie przygarnął, więc nie pozostawało mi nic innego jak się zgodzić. Tak więc teraz jedziemy z Mesiem.
Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
OSTOJA
Posty: 3840
Rejestracja: 2008-06-13, 10:23
Lokalizacja: Mielec (Ostróda)

#27 Post autor: OSTOJA » 2012-02-25, 17:12

Wg mnie zdjęcia "z ziemi" są najlepsze, tylko ta pofalowana "murawa" przeszkadza i przysłania kółka. :mrgreen:

ODPOWIEDZ

Wróć do „Karton i Papier”